Archiwum 2015
28 XII 2015 Błogosławieństwo dzieci w niedzielę Świętej Rodziny

Tradycyjnie na Mszy św. o godz. 11.oo. małżeństwa i rodziny z najmłodszymi dziećmi przyjmowały błogosławieństwo.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsn
powrót
Betlejem w naszym kościelePowiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsn
powrót
Wśród nocnej ciszy... Bóg się nam rodzi

Cicha noc

Życzymy Wam zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,
a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe życzenia
spełniają się w każdym momencie.

Duszpasterze

sn
20 XII 2015 r. - Miejskie spotkanie wigilinePowiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsn
powrót
29. XI 2015 r. - Uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny

W sobotę 28 listopada o godz. 17 00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku uroczystą Eucharystią połączoną z Nieszporami, podczas której reprezentantom parafii diecezji wręczone zostały świece jubileuszowe, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa w diecezji włocławskiej zainaugurowane zostały obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele naszej parafii: ks. prał. Stanisław Nowak, a także młodzież: Łukasz Górski, Paulina Raszewska oraz Dominika Wojciechowska.
Dzień później podczas Mszy św. o godz. 11 00 świecę jubileuszową wprowadzono procesyjnie do kościoła parafialnego w Tuliszkowie i uroczyśnie intronizowano. W homilii ks. proboszcz przypomniał licznie zebranym wiernym o ważności wydarzenia, jakim był chrzest Polski w 966 roku. Przekazał też piękną metaforę, której bp Ordynariusz użył podczas sobotniej uroczystości w katedrze włocławskiej: "chrzest jest pocałunkiem od Boga, przekazany człowiekowi, który wprowadza go do Bożej rodziny”.
Świeca będzie się palić w naszej świątyni przez cały rozpoczynający się nowy rok liturgiczny podczas wszystkich niedzielnych i świątecznych Mszy św.Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xszg
powrót
14. XI 2015 r. - Dekanalny Turniej w piłkę nożną ministrantów

Tegoroczny turniej piłki nożnej ministrantów dekanatu tuliszkowskiego o puchar Ks. Dziekana, odbył się w dniu 14 listopada w Grodźcu. Tradycyjnie zmagania na boisku poprzedziła Msza Święta sprawowana w intencji zmarłych kapłanów z dekanatu tuliszkowskiego. Po Eucharystii księża i ministranci udali się na obiekty sportowe miejscowego gimnazjum. Tam do rywalizacji przystąpiły drużyny w kategorii: szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Po zaciętej walce i ogromnym zaangażowaniu wszystkich drużyn, pierwsze miejsce w kategorii: szkoła podstawowa wywalczyła parafia pw. Św. Trójcy w Rychwale, w kategorii: gimnazjum parafia św. Wita w Tuliszkowei, a w kategorii szkół średnich parafia św. Doroty w Grochowach. Zakończenie zmagań piłkarskich uwieńczyło rozdanie pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych.Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xszg
powrót
15. XI 2015 r. - "Piękni i czystego serca" - Rejonowe Spotkanie Młodzieży w Tuliszkowie

W niedzielę 15 listopada br. w parafii św. Wita w Tuliszkowie odbyło się spotkanie młodzieży rejonu konińskiego pt. „Piękni i czystego serca”. Hasło i program inspirowany był zbliżającym się liturgicznym wspomnieniem bł. Karoliny Kózkówny - patronki Ruchu Czystych Serc, a także pragnieniem promocji piękna życia w ewangelicznej cnocie czystości.
Spotkanie z bł. Karoliną rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz wyświetlenia fragmentu filmu pt. „Karolina”. Po zapoznaniu z historią życia i męczeńską śmiercią błogosławionej, wszystkich, a szczególnie młodzież, przybyłą wraz z dekanalnymi duszpasterzami z Konina, Ślesina, Sompolna i Koła, powitał proboszcz parafii św. Wita - ks. prał. Stanisław Nowak. Gospodarz uroczystości przypomniał zebranym, że od kwietnia br. w kościele w Tuliszkowie znajdują się relikwie bł. Karoliny, a jej ożywiony kult w parafii wzmaga również znajdująca się przed kościołem figura i sadzonka gruszy zaszczepiona z drzewa, przy którym młoda Karolina gromadziła przed laty swoich rówieśników i okoliczne dzieci, aby uczyć ich prawd wiary i przygotowywać do sakramentów świętych.
Następnie wspomniane relikwie niesiono na czele procesji rozpoczynającej się Eucharystii, którą przygotowała tuliszkowska młodzież formująca się we wspólnocie „Emmanuel”. Wydźwięk wielu godzin pracy dał o sobie znać szczególnie w przedstawionej pantomimie pt.: „Winny krzew”. Nabrała ona znaczenia szczególnie po homilii, którą wygłosił ks. Marcin Sadownik – wikariusz tuliszkowskiej parafii, rejonowy duszpasterz młodzieży i koordynator całego niedzielnego święta młodych. „Jeśli oprzecie swoje młode życie na spowiedzi i Eucharystii, wasze życie będzie owocować dla Boga i dla ludzi” – przypominał kaznodzieja, zachęcając wszystkich do świętego życia w czystości serca i odwagi w świadczeniu o swoich wartościach i trwaniu przy Bogu.
Po Eucharystii i oddaniu czci relikwiom bł. Karoliny Kózkówny młodzież wraz z opiekunami udała się do sali OSP na posiłek. Kolejnym punktem programu była dyskoteka prowadzona przez znanego młodzieży pana Michała Piekarskiego – zawodowego wodzireja. Podczas zabawy można było m.in. nauczyć się tańca lednickiego oraz innych, różnych choreografii tanecznych, a tym samym przekonać się, że także taniec może być piękną i przyjemną formą modlitwy.
Podczas przerw w dyskotece młodzież mogła wysłuchać wykładu podsumowującego projekt ŚDM „Serce 2.0” oraz kilku świadectw zachęcających do formacji we wspólnotach - szczególnie tych, które przygotowują się do wydarzenia ŚDM Kraków 2016, a także promują życie czyste i szlachetne na wzór bł. Karoliny Kózkówny.
Możliwość integracji oraz propagowana idei Ruchu Czystych Serc zbliżyła do siebie wszystkich uczestników spotkania. W dzisiejszych czasach, gdzie czystość jest wyśmiewana, czy uważana za niepotrzebną, dobrze jest mieć świadomość, że chrześcijańska młodzież jednak pragnie w niej żyć. Do takiej refleksji skłaniać może choćby jedno z wielu świadectw młodych uczestników wysłanych na adres organizatorów na „Facebooku”:
„Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu za dzisiejszy dzień, za to, że postawił na mojej drodze was przyjaciele i pokazał, że jest jeszcze nadzieja w nas młodych. Ale dziękuję również za wspólnotę modlitwy oraz uczestnictwo w Eucharystii, za cudowną atmosferę podczas zabawy, za taniec i śpiew oraz za cudowne świadectwa, które mogłem usłyszeć. Nie omieszkam was odwiedzać regularnie i otoczę na pewno modlitwą. Jesteście piękni i czystego serca”.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
tekst: Nikola Wojciechowska; Zdjęcia: Natalia Patrzykąt
powrót
Kurs Alpha dla dorosłych(zaproszenie)

Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie „Kurs Alpha dla Dorosłych”, które będzie miało miejsce w naszej parafialnej auli (ul. Poznańska 1) w środę 18 listopada br. o godz. 19.00.
„Kursu Alpha dla Dorosłych” to swobodna i przyjazna atmosfera, przystępna forma i humor.
Rozpoczynający każde spotkanie poczęstunek to świetna okazja do bliższego poznania się.
Można słuchać, dowiadywać się, dyskutować i odkrywać. A także pytać o wszystko. „Kursu Alpha” to miejsce, gdzie żadne pytanie nie jest zbyt naiwne czy niestosowne. Kto może wziąć udział? Każdy! Przewidywany czas trwania spotkania to 1,5 godz.
Będziemy wdzięczni za potwierdzenie swojej obecności np. sms – em, co pomoże nam w organizacji pierwszego spotkania. tel. 500041910xszg
powrót
"Piękni i czystego serca" - Rejonowe Spotkanie Młodzieży w Tuliszkowie (zapowiedź)

Zapraszamy na Rejonowe Spotkanie Młodzieży pt.: „Piękni i czystego serca”, które odbędzie się w Tuliszkowie 15 listopada br. (niedziela) o godz. 15.00. Rozpoczniemy w kościele Eucharystią Młodych, natomiast po liturgii przejdziemy do Sali OSP, gdzie młodzież z parafii św. Wita m.in. podsumuje projekt ŚDM „Serce 2.0” oraz zadba o promocję Ruchu Czystych Serc, którego patronką jest bł. Karolina Kózkówna. O integrację młodzieży zatroszczy się p. Michał Piekarski - zawodowy wodzirej. Do zobaczenia w Tuliszkowie!


Powiększ 
xszg
powrót
10. X 2015 r. - Byliśmy na ogólnopolskiej Konferencji Alpha w Warszawie

Od soboty do niedzieli 10 i 11 października br. w Warszawie odbywała się ogólnopolska Konferencja Alpha. Na to wydarzenie wybrali się reprezentanci wspólnoty młodzieżowej „Emmanuel” z parafii św. Wita w Tuliszkowie.
Kurs Alpha jest narzędziem ewangelizacji, który swobodnie może być wykorzystany w każdej parafii. Jest zaprojektowany zarówno dla tych, którzy nie uczęszczają do kościoła i szukają odpowiedzi na pytania związane z chrześcijaństwem, jak i dla osób wierzących, chcących pogłębić swą wiarę. Został już użyty w tysiącach katolickich parafii w ponad 65 krajach na całym świecie. Na konferencję do Warszawy prócz Tuliszkowian udały się delegacje z Lubicza Górnego, Wieńca, oraz Kaczek Średnich, lecz wiadomo, że w diecezji włocławskiej tę drogę ewangelizacji przyjęły także inne wspólnoty parafialne m.in. z Kowala oraz Chocenia.
Dlaczego Alpha? W odpowiedzi na wezwanie ks. bpa Wiesława Meringa do ożywienia pracy ewangelizacyjnej w diecezji włocławskiej (w związku z przygotowaniem na najbliższe Światowe Dni Młodzieży), liderzy wspólnoty „Drzewo Życia” z parafii w Lubiczu Górnym, wyrazili gotowość do wykorzystaniu wypraktykowanej metody, jaką jest właśnie Kurs Alpha. W listopadzie ubiegłego roku w Koninie oraz w marcu bieżącego roku w Lubiczu Górnym odbyły się szkolenia dla tych, którzy ten sposób ewangelizacji chciałyby wykorzystać w swoich parafiach. Dostrzeżono, że Alpha idealnie wpisuje się w program przygotowań do ŚDM „Serce 2.0”.
W parafii św. Wita w Tuliszkowie tym narzędziem ewangelizacji miejscowa wspólnota posługuje się już od 3 lat i do prowadzenia kolejnej edycji Kursu nie trzeba nikogo szczególnie zachęcać. Aktualnie w parafii trwają przygotowywania do już VI edycji Kursu dla młodzieży i I edycji dla dorosłych. Konferencja w Warszawie dla ekipy organizatorów była więc czasem potrzebnego szkolenia, nauki, ale i modlitwy o dobre owoce zbliżającej się pracy.
Uczestnicy konferencji – kilkunastosobowa grupa młodzieży i dorosłych Tuliszkowian pozostawia relację z Warszawy:
„Pewnym novum było dla nas włączenie się do grupy wolontariuszy, którzy na tak dużym spotkaniu (było ok. 400 osób) są - rzecz by można niezbędni. Cieszymy się z tej decyzji, gdyż dzięki niej mogliśmy całą organizację poznawać niejako „od kuchni”, co w prowadzeniu Kursu Alpha jest cennym doświadczeniem. Mimo wielości zadań staraliśmy się nie omijać poszczególnych punktów programu. Do wyboru każdy z nas miał kilka ścieżek tematycznych tj.: jak prowadzić Alpha?, jak rozpocząć Alpha w nowym miejscu?, Alpha dla młodzieży, Kurs Uwielbienia i Kurs Małżeński.
„Głoście uczestnikom spotkań prawdę o Bożym Miłosierdziu” – wzywał w czasie wspólnej Eucharystii biskup pomocniczy z Wrocławia - Andrzej Siemieniewski zachęcając do propagowania na kursach nadchodzących ŚDM, które odbędą się pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Ks. bp Siemieniewski, który był także prelegentem pierwszej konferencji zaznaczył także, że Alpha to przede wszystkim szansa, ale i nauka, by w podejmowanej posłudze i działaniu zaufać Bogu i stawać się odpowiedzialnym. Alpha, to jak usłyszeliśmy „zaangażowanie i odpowiedzialność”.
Ważnym i bardzo porywającym momentem konferencji był występ zespołu „Worship Central” z w Londynu. Goście nie tylko poprowadzili ścieżkę szkoleniową o Kursie Uwielbienia, ale również poprowadzili spotkanie modlitewno-ewangelizacyjne. Wieczorne uwielbienie było z pewnością dla każdego z nas niezwykłym doświadczeniem osobistego kontaktu z Bogiem. Była to również dla nas konkretna nauka, by nie zapominać o tym momencie podczas sesji każdego Kursu, gdyż wierzymy, że Duch Święty daje nam wszystkim to ewangelizacyjne narzędzie, abyśmy mogli sprostać dzisiejszym wymaganiom stawianym Kościołowi i dotrzeć z Ewangelią szczególnie do młodego pokolenia.
Dziękujemy Bogu i organizatorom za możliwość udziału w konferencji, za czas wymiany narzędzi, doświadczeń, świadectw, wzajemnego zachęcania się i modlitwy. Pełni Ducha Świętego, z nadzieją i ciekawymi pomysłami przystępujemy do kolejnej edycji Kursu Alpha dla młodzieży i dorosłych w naszej parafii”.
Jeśli chcesz być uczestnikiem Kursu Alpha lub dołączyć do wspólnoty – zapraszamy! Pierwsze spotkanie kolejnej edycji rozpoczynamy w sobotę 24 października br. w auli bł. ks. Edwarda Grzymały w Tuliszkowie o g. 19 30. Naprawdę warto! Każdy może nas znaleźć także na: www.facebook.com/Grupa Emmanuel oraz fan page'u: www.facebook.com/Wspólnota Emmanuel Tuliszków


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
tekst: Katarzyna Kowalska Zdjęcia: Natalia Patrzykąt
powrót
04. X 2015 r. - Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej.

Październik poświęcony jest Najświętszej Maryi Pannie. W tym czasie wierni zwracają się do Jej Syna poprzez modlitwę różańcową. Papież Paweł VI nauczał, że „różaniec” powinien być modlitwą medytacji, poprzez którą wierzący mogą odkrywać tajemnicę życia Maryi i Jej Syna. Wzywając do „różańca” Maryja zaprasza ludzi do Swojego życia i życia Chrystusa, do życia, które jest Zbawieniem.
O istocie i wartości „różańca” w niedzielę 4 października br. rozważali również uczestnicy święta parafialnego w Tuliszkowie przybyli na doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej.
Sumę odpustową z tej okazji celebrował i homilię wygłosił ks. prał. Józef Nowak – na co dzień wykładowca muzyki kościelnej w WSD we Włocławku. W głoszonym słowie kapłan podkreślił siłę modlitwy różańcowej. Zachęcał też wiernych, aby szczególnie cenili tę modlitwę, do której zachęcała sama Maryja podczas objawień w Lourdes i Fatimie. Jak podkreślił kaznodzieja, „różaniec” pozwala ludziom podążać do Matki Bożej - wzoru wiary w rozważaniu tajemnic Chrystusa.
Zanim odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna wokół kościoła, gdzie w tajemnicach światła modlono się w intencji narodu, Kościoła i parafii ks. prał. Stanisław Nowak serdecznie podziękował wszystkim wiernym – tak parafianom jak i gościom, którzy wykorzystali dar ciepłej, słonecznej pogody i wzięli udział w uroczystości. Nie ukrywał przy tym radości powodowanej faktem, iż tego dnia wiele osób skorzystało z sakramentu Spowiedzi i Komunii św.Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xszg
30. IX 2015 r. - Pielgrzymka klas III gimnazjum do Lichenia

Dnia 30 września br. odbyła się kolejna pielgrzymka uczniów trzecich klas gimnazjalnych z diecezji świętych do Lichenia. W grupie trzech tysięcy gimnazjalistów przybyłych do Lichenia znaleźli się także młodzi tuliszkowianie pod opieką swoich duszpasterzy ks. prał. Stanisława Nowaka i ks. Marcina Sadownika. Wszyscy zebrali się najpierw na wcześniej przygotowanym placu, aby uczestniczyć w krótkim koncercie zespołu Jordan ze Zduńskiej Woli oraz wysłuchać świadectwa nawróconej aktorki filmowej Patrycji Hurlak. Następnie młodzież udała się do Bazyliki, aby obejrzeć scenkę ewangelizacyjną przygotowaną przez młodzież z Elbląga.
„Ta pantomima dała nam do zrozumienia ile zła jest wokół nas i jaką szatan ma nad tym władzę. Pokazała, że tylko Ci, którzy ufają Panu Bogu to zło przezwyciężają . Może wydawać się to banalne, ale to co wydaje się proste, mało skomplikowane i oczywiste często okazuje się najtrudniejsze” – powiedziała jedna z uczestniczek tegorocznego zjazdu.
Punktem centralnym zjazdu była Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering zaś okolicznościową homilię wygłosił ks. Tomasz Wieczorek, prezbiter diecezji elbląskiej. Ksiądz Tomasz podczas swojego słowa odniósł się do współczesnych młodzieżowych „autorytetów” podając przykład znanych raperów Popka czy Borixona, którzy tak naprawdę swoimi tekstami nic nie wnoszą w życie młodego człowieka. „Nikt mi nie musi uświadamiać, że najlepszą damą w moim życiu jest moja mama. To nic nowego, bo zarówno moja kochana mama jak i mój kochany tata są najwspanialszymi ludźmi na świecie” – powiedział kaznodzieja odnosząc się wyżej wspomnianych „artystów”. Ksiądz Tomasz zapytał również zebraną młodzież: „Ile tak naprawdę znaczy dla ciebie Pan Jezus?”
„Powierzyłam Matce Boże Licheńskiej nasze intencje i prosiłam Ją o opiekę w tak ważnym i trudnym czasie jaki jest przede mną! Przecież przede mną są egzaminy gimnazjalne oraz pierwsze poważne wybory, które czekają na mnie w życiu. Wierzę, że szczera modlitwa przed obrazem Licheńskiej Pani oraz akt zawierzenia poprowadzi mnie dobrymi życiowymi ścieżkami. Czuję, że słowa, które powierzyłam Matce zostaną przez Nią spełnione i zarówno ja jak i wszyscy obecni na tej wyjątkowej Mszy Świętej będziemy wybierać właściwe opcje w naszym życiu i żałujemy, że w klasie trzeciej jesteśmy tylko raz i więcej nie przeżyjemy takiego wydarzenia” – powiedziała kolejna z gimnazjalistek.
Przed zakończeniem Mszy św. miało miejsce wspólne uwielbienie Pana Boga. Młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami uniosła ręce w górę, aby wyśpiewać – Jezu, jesteś moim królem!
Przed końcowym błogosławieństwem swoje słowo do młodzieży skierował ks. bp Mering, który zaznaczył, że przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży są wielką szansą dla młodego człowieka i żeby tej szansy nie zmarnować, ponieważ może się ona już więcej w naszym kraju nie powtórzyć.


Powiększ  Powiększ 
xszg
powrót
26. IX 2015 - Autokarami na Jasną Górę

Jak co roku na pczątku jesieni grupa parafian odbyła pielgrzymkę autokarową do Częstochowy. W programie obowiązkowo Msza św. przy cudownym obrazie Matki Bożej, Droga Krzyżowa oraz wspólna fotografia.


Powiększ  Powiększ 
xsg
powrót
20. IX 2015 r. - Msza św. i poświęcenie odnowionej kapliczki na Wymysłowie

Mimo niepokojących prognoz, przy pięknej - bezdeszczowej pogodzie w niedzielę 20 września o godz. 14 30 wspólnota wioski Wymysłów w parafii św. Wita w Tuliszkowie tłumnie zgromadziła się na Mszy św. z okazji odnowienia kapliczki dedykowanej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Oto relacja zdjęciowa:


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xszg
powrót
11. IX - 13. IX 2015 r. - Warsztaty uwielbienia Boga tańcem w Koninie - Gosławicach.

Między 11 a 13 września br. piętnastoosobowa grupa młodzieży z naszej parafii wzięła udział w rekolekcjach uwielbienia Pana Boga tańcem.
Pomysł prowadzenia warsztatów jest stosunkowo młody, bo sięga lat 20 - tych XX wieku. Jednak taniec religijny był to znany i ceniony już w Starym Testamencie. W Biblii pojawiają się on już po wyprowadzeniu Izraelitów z Egiptu, kobiety tańczyły wielbiąc Pana (Wj 15,20), nawet sam Król Dawid tańczył przed Arką Przymierza (2Sm 6,14) dziękując i chwaląc Boga po zwycięskiej bitwie.".
Z ust uczestników można było usłyszeć same pozytywne słowa. Taniec jest bardzo piękną, a do tego przyjemną formą modlitwy. Ksiądz prowadzący wspomniał, że tańcząc chwalimy Boga całą swoją osobą, im więcej energii i oddania w to wkładamy tym bardziej się modlimy. Nie ważne czy komuś wychodzi lepiej lub gorzej. Jeśli tańczy się dla Pana Boga, to w Jego oczach ten taniec jest jedyny i wyjątkowy.
W imieniu wszystkich uczestników dziękujemy tym, którzy poprowadzili dla nas warsztaty, a zdobytym doświadczeniem obiecujemy podzielić się ze wspólnotą w Tuliszkowie.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Marta Wągiel
powrót
20. VIII - 21. VIII 2015 r. - Młodzi parafianie z Tuliszkowa na Dniach Skupienia w Kazimierzu Biskupim

W czwartek i piątek tj. 20 i 21 sierpnia br. w ostatnie ciepłe, wakacyjne dni przed rokiem szkolnym grupa młodych osób z parafii św. Wita w Tuliszkowie wybrała się na Dni Skupienia do Kazimierza Biskupiego. Celem wyjazdu była integracja oraz duchowa regeneracja.
Dzień skupienia rozpoczęła Msza Święta – bardzo szczególna. Była to Msza z modlitwami o uzdrowienie. Co więcej, odprawiał ją ksiądz, który na co dzień przebywa na misjach w Papui Nowej Gwinei. Podczas homilii, przybliżył on postać Piotra To Rota, jedynego błogosławionego pochodzącego z kraju jego misji. Ponadto opowiadał o swojej, jakże trudnej, posłudze kapłańskiej w Afryce...
Po Mszy św. odbyło się egzorcyzmowanie wody, oleju i soli modlitwami z Rytuału Rzymskiego. Następnie, na każdego chętnego do indywidualnej modlitwy o uzdrowienie ciała bądź duszy, czekali księża i osoby z ruchu Światło Życie. Co prawda, kolejka była spora, ale nikt kto oczekiwał nie żałował, ponieważ ten sposób modlitwy daje człowiekowi nie tylko szczególne łaski, lecz także niesamowite ukojenie. Warto dodać, że Msza św. sprawowana była między innymi w intencji młodzieży z Tuliszkowa w podziękowaniu za czas wakacji i o dobry nowy rok szkolny i katechetyczny.
Po części „dla ducha”, musiało być także coś „dla ciała”. Dobrą opcją okazał się grill w chacie niedaleko klasztoru. Pyszne kiełbaski i sałatki, wypieki, dobra muzyka oraz wspaniałe towarzystwo – to coś co młodzież lubi najlepiej. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą brewiarzową i rozmowami do późnych godzin wieczornych.
Drugi dzień to leśny szlak i marsz w stronę Bieniszewa. Podczas wędrówki las wypełniły pielgrzymkowe piosenki. Można było usłyszeć także pełne humoru, szczere rozmowy. Po dotarciu do bram Klasztoru ojców Kamedułów, męska część grupy miała okazję wejść również do środka. Po kilkunastu minutach oczekiwania, przyszedł czas na Mszę Świętą odprawianą na ołtarzu z kręgu z kamieni, przy studni. Po powrocie do Kazimierza i wspólnym obiedzie, przyszedł czas na ostatnie rozmowy do chaty grillowej. Były rozmowy o rozwoju Wspólnoty i wrażeniach związanych z Dniem Skupienia. Następnie, po spakowaniu wszystkich bagaży, bus obrał kurs na Tuliszków.
Za ten krótki, ale mile i z pożytkiem spędzony przez nas młodych czas chcemy serdecznie podziękować naszym duszpasterzom, którzy wyszli z pomysłem i podjęli się organizacji Dnia Skupienia. Pełni pozytywnych przeżyć, umocnieni duchem i wypoczęci ciałem ze spokojem oczekujemy nowego roku szkolnego i katechetycznego.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Andżelika Arent
powrót
8. VIII - 13. VIII 2015r. - Tuliszkowianie promowali wydarzenie ŚDM - Kraków 2016 podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

Pielgrzymka do Częstochowy kojarzy się przede wszystkim z trudem pokonania na pieszo kilkudziesięciu kilometrów dziennie. Często pątnicy muszą zmagać się z palącym słońcem, deszczem, nie zawsze komfortowymi warunkami noclegowymi, a do domu daleko… Z uwagi na wspomniane trudności na wyruszenie na pielgrzymi szlak nie mogą pozwolić sobie wszyscy. Mimo wyjątkowo ekstremalnych warunków pogodowych, i w tym roku z miast, wiosek, mniejszych i większych parafii diecezji włocławskiej, by pokłonić się Jasnogórskiej Pani wyruszyły rzesze. Wśród pątników sporą grupę stanowi zawsze młodzież z Tuliszkowa. W tym roku z parafii pw. św. Wita na Jasną Górę wybrało się łacznie 40 młodych osób. To właśnie temu gronu pielgrzymów została złożona propozycja, by podczas pielgrzymki zapromować wydarzenie Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016.
Promocja odbyła się pod kierunkiem ks. Marcina Sadownika – członka diecezjalnego centrum ŚDM, który z grupą tuliszkowskiej młodzieży już od ponad 2 lat poprzez systematyczne spotkania i formację duchową przygotowuje się do przyszłorocznego ŚDM. W grupie prowadzących znaleźli się: Karolina – uczestniczka a zarazem wolontariuszka ŚDM w Madrycie, Przemek – dekanalny lider ŚDM, Łukasz – wolontariusz ŚDM w Krakowie, a także Aleksandra, Katarzyna, Adrian oraz Szymon – parafialni liderzy ŚDM. Młodych promotorów bardzo łatwo można było rozpoznać pośród pielgrzymów, gdyż byli ubrani w koszulki z logo ŚDM, a w rękach trzymali chorągwie również z logo ŚDM, ale już z motywem zarysu granic diecezji włocławskiej.
Katecheza, świadectwa, wspólny śpiew hymnów skomponowanych na poszczególne ŚDM, a także okazja do spotkania z uczestnikami, wolontariuszami ŚDM i liderami parafialnych wspólnot, to tylko niektóre elementy podejmowanych prób zaproszenia młodzieży do udziału w ŚDM 2016. Pielgrzymi chętnie korzystali z możliwości zdobycia konkretnych informacji czy wzięcia ulotek promujących przyszłoroczne wydarzenie. We wszystkich grupach odbyła się zbiórka pieniężna na „Bilet dla Brata”. Dar został ofiarowany młodzieży z Kazachstanu, która ma przyjechać na ŚDM do Krakowa, a wcześniej do diecezji włocławskiej.
Materiał promocyjny prezentowano 10 i 11 sierpnia w 4 i 5 dniu pielgrzymki. Pierwszymi odbiorcami prezentowanych treści byli pielgrzymi z Dzierżaw, potem zachętę do uczestnictwa w ŚDM w Krakowie usłyszeli pątnicy z Turku i Konina. Wyjściowym punktem promocji była katecheza pt.: „Nikt z nas nie jest samotną wyspą”. Miała ona na celu nakreślenie prawdy, że każdy człowiek potrzebuje wspólnoty, osób darzących się wzajemnie zrozumieniem, akceptacją i miłością. Aleksandra – autorka katechezy wskazała na osobę Karola Wojtyły późniejszego papieża Jana Pawła II, dla którego to właśnie doświadczenie spędzania czasu z młodymi ludźmi, budowania z nimi więzi we wspólnocie, w duszpasterstwie akademickim, podczas rekolekcji, a także w czasie wakacji i słynnych spływów kajakowych stało się inspiracją do zaproszenia młodzieży z całego świata w 1985 do Rzymu na pierwsze ŚDM.
Kiedy umilkły słowa dotyczące genezy ŚDM ich koleje przybliżyła Katarzyna. W sposób ciekawy i obrazowy ukazała charakterystykę wszystkich dotychczasowych miejsc, w których odbywały się spotkania młodzieży świata z papieżem. Kolejnym ważnym punktem prezentacji był temat Adriana oraz Szymona, którzy przypomnieli pątnikom przesłanie symboli ŚDM – Krzyża i Ikony Matki Bożej. Większość pielgrzymów wiedziało już o nich dosyć dużo, w związku z ich peregrynacją po parafiach diecezji włocławskiej,która miała miejsce w ubiegłym roku.
Po katechezie wybrzmiał ważny głos zachęty do włączenia się w duchowe przygotowania do ŚDM, które powinny odbywać się we wspólnotach parafialnych bądź dekanalnych. Przemek, który sam jest dekanalnym liderem tych przygotowań wyjaśnił, na czym one polegają, wymienił listę omawianych tematów i zachęcił do odwiedzenia strony internetowej, gdzie można znaleźć omawiany materiały formacyjne.
Na zakończenie wystąpienia promocyjnego świadectwem zaangażowania się w inicjatywę ŚDM Kraków 2016 podzielili się: Karolina - uczestniczka i wolontariusz ŚDM w Madrycie oraz Łukasz – zgłoszony już, jako wolontariusz przyszłorocznych dni młodzieży. Opowiedzieli oni o swoim doświadczeniu i o tym, dlaczego zdecydowali się zostać wolontariuszami, zachęcili tych, którzy się jeszcze wahają i podali sposoby, na jakie można zostać wolontariuszem w swojej parafii, w ramach dni w diecezji bądź w samym Krakowie.
Nad całą konferencją w drodze czuwał ks. Marcin Sadownik – opiekun i koordynator grupy, który również, jako uczestnik ŚDM w Kolonii, Madrycie oraz Rio de Janeiro podzielił się swoim doświadczeniem i ciekawymi spostrzeżeniami. O swoim pobycie na dwóch ostatnich spotkaniach młodzieży z papieżem opowiadał także towarzyszący grupie promotorów ks. Szymon Grzywiński – wikariusz parafii św. Wita w Tuliszkowie.
Nie zabrakło również czasu na pytania i odpowiedzi. Pielgrzymi byli bardzo zainteresowani prezentowaną treścią. Pytano o wiele rzeczy, a zwłaszcza o możliwości i miejsca, gdzie mogliby dołączyć do istniejących już parafialnych wspólnot, w których realizowany jest program formacji i duchowych przygotować do ŚDM w Krakowie. Wszystkim udzielono wyczerpujących odpowiedzi, zachęt i porad z wiarą, że pomysł promocji ŚDM na pielgrzymce diecezji włocławskiej na Jasną Górę stanie się ważnym krokiem w drodze do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xszg
powrót
14. VII - 30. VII 2015 r. - Na "oazie" w Rycerce Górnej

Od 14 do 30 lipca br. 4 osoby z parafii w Tuliszkowie tj. Piotr, Wojciech, Kamil i Katarzyna wzięły udział w rekolekcjach Ruchu Światło -Życie w Rycerce Górnej.
Na „oazie” tradycyjnie odbywały się spotkania formacyjne o różnej tematyce. Najmłodsi skupiali się na poznawaniu wartości wspólnoty Kościoła, domu, ojczyzny. Uczestnicy Oazy Nowego Życia I stopnia koncentrowali się na miłości Bożej i Bożym planie dla każdego człowieka, a II stopień starał się wyjść z niewoli swoich grzechów, przywiązań tak jak Izraelici z Egiptu. Podczas rekolekcji oczywiście nie zabrakło codziennej wspólnej Eucharystii, modlitwy brewiarzowej, chwil wyciszenia, adoracji, sakramentu pojednania i świadectw. Każdy dzień zwieńczał sprzyjający integracji pogodny wieczorek.
W ciągu rekolekcji odbyło się wiele wypraw górskich m.in. na Baranią Górę i Skrzeczną, gdzie pdziwiać można było niezwykłe pejzaże Beskidu Żywieckiego. Grupa odwiedziła także Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku, rodzinne miasto papieża Jana Pawła II - Wadowice oraz Żywiec.
Powyższą relację ubogacam krótkim swoim świadectwem: "Tegoroczna oaza była dla mnie wyjątkowo ważna z wielu względów. Przede wszystkim poznałam i doświadczyłam czegoś, co mogłoby wydawać się oczywiste i wiadome dla każdego katolika, jednak tym razem doświadczyłam tego osobiście. I mówię tu o Eucharystii. Podczas szkoły liturgii na oazie II stopnia uczyliśmy się prawidłowo zachowywać w czasie mszy św., co robić, mówić. Wtedy poznałam, że w rzeczywistości żaden uczestnik Eucharystii nie jest podczas niej tylko biernym słuchaczem, a ma do wykonania konkretną pracę. Nie można zapominać o własnych intencjach, z którymi się przychodzi, o darach które ofiarujemy Bogu. Każde nasze słowo, czyn cos znaczy i nie jest bezcelowe. A co tak bardzo mocno mnie dotknęło to fakt, że Pan Jezus naprawdę przychodzi do każdego podczas Eucharystii. On daje nam siebie w chlebie. Rzeczywiście chce być z nami cały czas, dzielić troski, problemy i radości. Ofiaruje nam siebie, swoje ciało i krew. Wystarczą nasze czyste serce, nic więcej". .


Powiększ 
Katarzyna Kowalska
powrót
4. - 12. VII 2015 r. - Nasza młodzież uczestniczyła w Kursie Paweł w Kazimierzu Biskupim

Od 4-12 lipca młodzież z Tuliszkowa brała udział w Kursie Paweł organizowanym przez wspólnotę Nowej Ewangelizacji OIKOS 2.04 w Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Czas został wypełniony wykładami, nowymi treściami, ale także modlitwą, adoracją, Eucharystią. Celem było lepsze poznanie treści Kerygmatu, Bożego planu zbawienia dla człowieka. Uczestnicy otrzymali klucze i wskazówki do tego jak stawać się Bożym narzędziem - czyli ewangelizatorem. "Doświadczyliśmy mocy wspólnoty, która zawiązywała się między nami coraz mocniej z każdym dniem kursu. Wiele razy musieliśmy wykazać się twórczością-różne formy sztuk plastycznych które mają na celu ewangelizować" - wspomina Natalia - uczestniczka Kursu. Miejmy nadzieję, że podjęty trud, zaangażowanie, poświęcony czas wakacyjnych uropów, bogactwo nowej wiedzy i doświadczeń posłuży wszystkim uczestnikom kursu do tego, aby lepiej rozumieć i przeżywać własną wiarę oraz życiem - słowem i czynami skuteczniej trafiać do serc ludzi, którzy czekają na Ewangelię. A dla wszystkich czytających powyższą relację niech aktualne staną się słowa Apostoła Pawła: "Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!"


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Natalia Patrzykąt
powrót
29. VI. - 9. VII 2015 r. - Młodzi wolontariusze z najszej parafii na oazie chorych w Licheniu

W dniach 29 czerwca do 9 lipca na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyły sie rekolekcje oazowe osób chorych i niepełnoprawnych grupy Konin, prowadzone przez ks. Karola Zająca. Uczestniczy w nich 130 osób: chorych i wolontariuszy - w tym 7 wolontariuszy z Tuliszkowa. Takie spędzanie czasu, rożni sie od zwykłego odpoczynku, tym, iż w czasie jego trwania osoby opiekujące sie chorymi stają się ich nogami, rękoma, niekiedy nawet ustami i oczami, służąc swoją dyspozycyjnością. Ta pomoc na wskroś jednostronna, tak naprawdę działa w dwie strony. Wolontariusze dają chorym swój czas, radość, zdrowie, a chorzy odwdzięczają sie uśmiechem, dobrym słowem i modlitwą.
„Oaza chorych wprowadziła w moje życie radość i poczucie spełnienia. Dzięki oazie zrozumiałam, jak wielki dar otrzymałam od Pana Boga – zdrowie, którym mogę sie dzielić z drugim człowiekiem. Każdego dnia dziękuję Bogu za oazę, za przyjaciół, których tam poznałam” – mówi Maja, uczestniczka oazy.
Ważnym elementem łączącym chorych i wolontariuszy jest modlitwa trwająca cały rok. Wie o tym doskonale ks. kanclerz Artur Niemira, który już drugiego dnia przyłączył sie do modlitwy, przewodnicząc Eucharystii. Głosząc homilię podkreślał, jak ważna jest wzajemna obecność osób zdrowych i chorych na tym świecie. Wspominając o Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą sie za rok w Polsce, zachęcał do wolontariatu i modlitwy. Prosił chorych o ofiarowanie cierpienia i modlitw w intencji młodzieży i ŚDM Kraków 2016.
W tym roku swoimi odwiedzinami ucieszył oazowiczów ks. bp. Wiesław Mering. Spotkał się z niepełnosprawnymi przed południem 1 lipca w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Tam pomodlił się z nimi odmawiając 10 różańca. Skierował także do nich słowo, w którym podkreślił, że „dźwiganie życiowego krzyża jest trudne, ale gdyby Chrystus znalazł lepszy sposób na osiągnięcie chwały nieba z pewnością by objawił go ludziom”. Dodał także, że obowiązkiem każdego chrześcijanina jest nieść pomoc chorym i potrzebującym, dlatego co roku w Licheniu organizowane są te niezwykłe spotkania.
Niewątpliwe dla ludzi tu przebywających jest to piękny czas. Próbą zachęcenia młodych ludzi do tego typu wydarzeń niech będzie parafraza słów ks. abp. Hozera, który mówił, że przebywanie z osobami chorymi jest jakby przebywaniem z samym Jezusem Chrystusem.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
dk. Przemysław Pankowski
powrót
27. VI - 8. VII 2015r. - Pielgrzymka do Lourdes, Fatimy i Santiago de Compostela

W sobotę 27 czerwca 2015 roku mszą św. w Kościele pod wezwaniem św. Wita w Tuliszkowie rozpoczęliśmy pielgrzymowanie do Sanktuariów Europy. Naszym przewodnikiem duchowym jest ksiądz prałat Stanisław Nowak, proboszcz parafii, inicjator już drugiego zagranicznego wyjazdu wiernych organizowanego przez Biuro Podróży Caritas.
Pierwszy etap to Lourdes, miejsce szczególne. Pielgrzymują tu ludzie z całego świata. Skupienie, modlitwa, msza święta, droga krzyżowa – łzy szczęścia połączone z ogromnym podekscytowaniem. Kluczowym momentem jest procesja różańcowa. Jedna pieśń i modlitwa „Zdrowaś Mario!” rozbrzmiewające w różnych językach jednoczą wszystkich modlących. Czujemy się cząstką Kościoła Powszechnego. Spotykamy wielu Polaków, życzliwych i uśmiechniętych.
Kolejne ważne miejsce to Santiago de Compostela. Nasze camino prowadzi autostradą klimatyzowanym autokarem, dlatego można poczuć wstyd, gdy widzi się pielgrzymów wędrujących setki kilometrów – drogami, dróżkami przez Pireneje. Do Sanktuarium św. Jakuba i idei pielgrzymowania świetnie pasują słowa: „To nie droga jest trudnością, to trudności są drogą”.
Sanktuarium to miejsce monumentalne. Grób św. Jakuba, zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni entuzjazmu pielgrzymi – wrażenia niezapomniane. Uczestniczymy we mszy świętej odprawianej w Kaplicy Matki Bożej na Filarze. Słuchamy pokrzepiających słów księdza Juliusza, proboszcza z Grzymiszewa i kazania księdza Szymona, naszego wikariusza. Atmosfera niepowtarzalna. Szkoda, że tak krótko…
Przejeżdżamy do Fatimy. Po drodze przepiękne widoki Oceanu Atlantyckiego.
Po rozmodlonym, pełnym pielgrzymów, tętniącym życiem Lourdes i Santiago uderza nas przestrzeń, cisza i spokój Fatimy. Droga krzyżowa prowadzi trasą, którą odbywały dzieci: Łucja, Franciszek i Hiacynta. Gaje oliwne, dęby drobnolistne, które u nas nie rosną, pomagają wyobrazić sobie czas cudownego objawienia. Prosta bazylika, skromna kaplica, skupieni pielgrzymi pokonujący wzorem Łucji na kolanach promesę – ofiarujący swoje radości, smutki, cierpienia, zanoszący podziękowania i prośby do stóp Matki Boskiej Fatimskiej – oto dominujący obraz tego sanktuarium.
Wieczorem uczestniczymy w procesji różańcowej i – następnego dnia – eucharystycznej. To przeżycia zapadające w duszę na całe życie. W trakcie przystanku w Fatimie możemy również zwiedzić klasztory w Batalha i Alcobasa i zregenerować siły na plaży w Nazaré. Nie pomijamy oczywiście Sanktuarium Matki Bożej w tej małej miejscowości nad Oceanem Atlantyckim. Pobyt w Fatimie kończy msza święta w Kaplicy Objawień. Uczestniczy w niej kilka grup polskich.
Po śniadaniu wyruszamy do Lizbony, Toledo i Madrytu. Podziwiamy Kościół św. Antoniego, katedrę, wieżę Belem, klasztor Hieronimitów, Statuę Chrystusa Króla. W Toledo unosi się nad nami duch gotyku. W Madrycie zwiedzamy Muzeum Prado. Przed nami jeszcze kilka ważnych punktów programu: Barcelona, chwila wytchnienia nad Morzem Śródziemnym w Santa Susana i … Ars, miejsce pracy patrona wszystkich proboszczów – Jana Marii Vianneya. Malutki kościółek a w nim relikwie świętego proboszcza oraz skromny dom, w którym mieszkał, robią wrażenie.
Każde odwiedzane miejsce skłania nas – pielgrzymów – do refleksji. To, co marne w oczach wielu współczesnych ludzi, okazuje się wielkie i ważne w oczach Boga. Prości ludzie, małe biedne dzieci stają się pośrednikami, wybrańcami, przez których wstawiennictwo możemy prosić Pana o opiekę i błogosławieństwo. Są dla nas wzorem, uczą prostoty i pokory. Piękno podziwianych krajobrazów pomaga uświadomić sobie potęgę Boga. Cisną się na usta słowa Z. Herberta, autora wiersza „Modlitwa Pana Cogito, Podróżnika”: „Panie, dziękuję Ci, że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny, że pozwoliłeś mi w niewyczerpanej dobroci swej być w miejscach, które nie były miejscami mojej codziennej udręki…”.
To dobrze, że mogliśmy wziąć udział w tej pielgrzymce. Doskonałą atmosferę zawdzięczamy doświadczeniu ks. prałata Stanisława Nowaka oraz towarzyszących nam księży: Juliusza Grzeszczaka i Szymona Grzywińskiego, a także sprawnej, kompetentnej i sympatycznej pani pilot Marioli Góreckiej. Wracamy ubogaceni duchowo i szczęśliwi.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ 
Anna Thiel
powrót
25. VI. 2015 - Zakończenie roku formacyjnego wspólnoty ministranckiej

Dnia 25 czerwca miało miejsce zakończenie roku formacyjnego wspólnoty ministranckiej. Ostatnia „zbiórka” w starym roku szkolnym i katechetycznym wpisuje się już w tradycję i ma szczególny, wyjątkowy wydźwięk, bo odbywa się w obecności rodziców i rodzeństwa ministrantów.
Również i w tym roku tradycyjnie rozpoczęliśmy Eucharystią o godz. 18 00, by podziękować Bogu za cały miniony rok pracy i służby przy ołtarzu i prosić o błogosławieństwo na czas wakacyjnego odpoczynku. Po Mszy św. wszyscy udali się na boisko parafialne, gdzie ministranci i ich ojcowie rozegrali mecz „przyjaźni”, a mamy i siostry ministrantów zadbały o smaczne przekąski z grilla i o obfitość słodkości. Ministrantom i ich rodzinom dziękujemy za udział w spotkaniu i życzymy spokojnych, bezpiecznych wakacji.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsz
powrót
21. 6. 2015 - Msza św. przy kapliczce w Nowym Świecie

Pod przewodnictem ks. prał. Stanisława Nowaka wspólnota wioski Nowy Świat zebrała się na uroczystej Mszy św. Oto relacja zdjęciowa:


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ 
szg
15. 6. 2015 - Odpust parafialny ku czci św. Wita z obrzędem ustanowienia nowych ministrantów

Dzień 15 czerwca każdego roku, wspólnota parafian w Tuliszkowie obchodzi zawsze uroczyście. To za sprawą męczeńskiej śmierci św. Wita – patrona parafii, który tego właśnie dnia (według podań ok .304 roku) złożył swe ziemskie życie Bogu ponosząc śmierć męczeńską. Odpust nabiera szczególnego znaczenia również pod tym względem, że tuliszkowski Kościół jest jedynym w diecezji, który nosi tytuł św. Wita. W świątyni przechowywane i czczone są również relikwie świętego męczennika.
Tegoroczny odpust parafialny, jak co roku przebiegł w świątecznej, radosnej atmosferze. Nie zawiedli wierni, którzy korzystając z uroków letniej pogody licznie przybyli tego dnia do kościoła. Sumę odpustową o godz. 17 00 sprawował ks. prał. Józef Nowak, który wygłosił również homilię. Stawiając za przykład patrona parafii zachęcił wszystkich do dobrego dawania świadectwa wiary o Chrystusie w każdym miejscu i o każdej porze. Zwrócił także uwagę na to, że wiara jest skarbem człowieka, którą tak łatwo można roztrwonić, kiedy nie będzie się jej pielęgnować oraz bronić choćby wtedy, kiedy jest ona ośmieszana w telewizji, kabaretach, filmach, prasie, czy też prywatnych rozmowach.
Tych ważnych, pełnej duszpasterskiej troski słów, z wielkim przejęciem słuchało zwłaszcza 8 elegancko ubranych chłopców siedzących w prezbiterium. Konkretnie byli nimi: Damian Fabiański, Mateusz Maślanka, Mateusz Fabiański, Dominik Kuczyński, Krzysztof Pudliszewski, Adam Szczap, Jan Cholewiński i Hubert Iracki, którzy tego dnia po rocznej formacji w roli kandydatów, doczekali się włączenia do wspólnoty liturgicznej służby ołtarza i przyodziali strój ministranta – komżę. Zanim otrzymali błogosławieństwo z rąk ks. proboszcza złożyli uroczystą przysięgę gorliwego i nienagannego służenia Bogu przy ołtarzu oraz wypełniania swojego młodego życia modlitwą i dobrymi uczynkami w gronie rodziny, przyjaciół i nauczycieli.
Świeżo upieczonym ministrantom życzymy, by wpatrzeni w postać św. Wita, tak jak on cieszyli się obfitością Bożej łaski, zawsze wiernie wypełniali swoje obowiązki, czerpali z nich radość i stali się kiedyś godnymi, by służyć Bogu wraz z aniołami w niebie.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsg
powrót
14. 6. 2015 r. - Spotkanie z poezją ks. Władysława Piechoty

Jak skromnie mawia ks. kan. Władysław Piechota, proboszcz parafii Grodziec w dekanacie tuliszkowskim, jest przede wszystkim kapłanem, a „poetą bywa”. Wydał już 4 tomiki poezji: „Niech powstanie tęcza" (1994), „Ja nie piszę już wierszy" (2000), „Poetą bywam... " (2003), „Miejsca odnalezione" (2010). Zainteresował tym młodzież z parafii św. Wita w Tuliszkowie – a zarazem uczniów Gimnazjum Zespołu Szkół im. Powstańców 1863r. Pod kierunkiem nauczycielek j. polskiego, p. Marioli Kuśmierkiewicz i p. Anny Thiel, zorganizowane zostały w ramach innowacji pedagogicznej warsztaty literackie „Poeci żyją wśród nas”. Trwające od marca cotygodniowe spotkania zaowocowały konkursem poetyckim pt. „Jesteśmy cząstką wszechświata”, w którym wzięły udział 32 osoby. Młodzi pasjonaci poezji spotkali się z ks. kan. Władysławem Piechotą, aby zadać pytania, które nasunęły się podczas zajęć. Następnie swoje przemyślenia połączyli z wybranymi wierszami i tak powstał scenariusz wieczoru poezji.
Do udziału w inicjatywie podczas ogłoszeń parafialnych szczególnie zachęcał ks. prał. Stanisław Nowak – wierny miłośnik jego poezji, co zaowocowało tym, że na umówioną godz. 18 00 w niedzielę 14 czerwca br. do auli bł. ks. Edwarda Grzymały przy kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wita w Tuliszkowie przyszła spora grupa ludzi w różnym wieku. Wszystkich łączyło jedno - wrażliwość na piękno słowa pisanego i recytowanego. Ks. kan. Władysław Piechota po raz kolejny zaszczycił wszystkich swoją obecnością. Z pewnością nie żałował, bo młodzi pięknie recytowali wiersze o głębokiej treści, dotykające sensu życia, wiary w Boga, poszukujące prawdziwych wartości. Zaprezentował się też chór szkolno - parafialny pod kierunkiem p. Tomasza Maćkowskiego wykonał pieśni, które urozmaiciły spotkanie.
Wyłoniono także laureatów konkursu poetyckiego. Autorzy najpiękniejszych wierszy z rąk p. Haliny Wenc – dyrektor miejscowego gimnazjum otrzymali dyplomy i nagrody. Na koniec głos zabrał sam Artysta, który opowiedział o swoim „poezjowaniu” i zarecytował jeden z niedawno napisanych wierszy, który zadedykował swoim nieżyjącym już rodzicom. Po chwili wzruszeń i oklasków wszyscy zebrani wyrazili księdzu Piechocie swoją wdzięczność serdecznym śpiewem „Życzymy, życzymy…”.
Budujące jest to, że w dzisiejszym zagonionym, zmaterializowanym świecie tak duża grupa młodych ludzi zainteresowała się poezją, podjęła trudy poetyckie i poświęciła czas, aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym, co jest w życiu naprawdę wartościowe.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Anna Thiel
powrót
7. 6. 2015 - Święcenia diakonatu w katedrze włocławskiej

7 czerwca o godz. 15 w bazylice katedralnej we Włocławku ks. bp Wiesław Mering przewodniczył Eucharystii, podczas której udzielił święceń diakonatu siedmiu alumnom włocławskiego seminarium. W tym gronie znalazł się nasz parafianin Przemysław Pankowski. Kandydaci w ostatnim tygodniu przed święceniami diakonatu przeżywali rekolekcje w Domu rekolekcyjnym w Żydowie.
„Skoro dobrowolnie przystępujesz do święceń diakonatu, musisz cieszyć się dobrą opinią oraz być mężem pełnym Ducha Świętego i mądrości, jak ci, których niegdyś Apostołowie wybrali do pełnienia dzieł miłosierdzia” – tymi słowami zwrócił się do nowo wyświęconych bp Wiesław Mering. Hierarcha określił zasadniczą istotę diakonatu mówiąc: „Będziesz diakonem, to jest sługą Jezusa Chrystusa, który wśród swoich uczniów postępował jak ten, który służy. Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służ z radością Bogu i ludziom”. Bp Mering cytował także zdanie z rytuału święceń: „Bądźcie nie tylko słuchaczami, ale i głosicielami Bożego Słowa”. Po liturgii eucharystycznej delegacja nowo wyświęconych dziękowała Bogu za powołanie, za wszystkich, którzy przyczynili się do ich formacji i organizacji święceń, a także za ludzi, jakich Stwórca postawił i jeszcze postawi na ich życiowej drodze. Przedstawiciel diakonów mówił:
„Opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Chrystusem, wyruszyliśmy w drogę, by powiedzieć przed Bogiem i ludźmi, że chcemy służyć Ewangelii na kolanach. Dzisiaj Ksiądz Biskup zechciał udzielić nam święceń diakonatu, by ta droga coraz bardziej stawała się nie naszą, a Chrystusową drogą. Za co z synowskim oddaniem i należną czcią wyrażamy ogromną wdzięczność. Dziękujemy, że jeszcze bardziej staliśmy się ambasadorami pokoju głoszącymi przesłanie miłości. Potwierdziliśmy, że kochamy Kościół, co znaczy, że chcemy osłaniać Go przed każdym ciosem, bo przecież ślubowaliśmy posłuszeństwo. Dziś wyraziliśmy również przekonanie, że nic nie zdobi duszy ludzkiej większą chwałą niż cnota czystości i nic nie plami jej bardziej niż przeciwieństwo tej cnoty. Teraz, gdy będziemy otwierali swoje Brewiarze, będziemy otwierać okna na wielki świat i wychylać się jak Noe z Arki, by wysyłać światu swoje gołębice pokoju”.
Wszystkim nowowyświęconym diakonom, a szczególnie dk. Przemysławowi życzymy wytrwałości na drodze powołania i wielu łask Bożych.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
powrót
6. 6. 2015 r. - Młodzież naszej parafii na spotkaniu w Lednicy

"W imię Ducha Świętego"- pod takim hasłem odbywało się tegoroczne, XIX już Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. W tym roku miało ono miejsce 6 czerwca. Na Polach Lednickich chwałę Bogu oddawało ponad 75 tysięcy młodych ludzi (ponad 1000 księży) w tym grupa 50- osób z Tuliszkowa, nad którą opiekę przejął ks. Marcin Sadownik.
Oto jak Lednicę oceniają nasi młodzi parafianie:
- Lednica 2015 okazała się być dla mnie wyjątkowa. Nie było to moje pierwsze spotkanie na polach legnickich, ale wydaje mi się, że najbardziej owocne. Cały dzień był niesamowity, ale najbardziej urzekła mnie Msza święta. Myślę, że równie wspaniały okazał się obrzęd nałożenia rąk. Po raz pierwszy doświadczyłam tak ogromnej bliskości Ducha Świętego! Spotkanie uważam za udane i mam nadzieję, że za rok będę mogła uczestniczyć w kolejnej - już XX Lednicy. chwała Panu. (Marta W.)
- Było świetnie! Ci ludzie ta atmosfera śpiewy, tańce, modlitwa, Duch święty wypełniał to spotkanie! Czekam na następne. (Julia J.)
- Na Lednicy byłem pierwszy raz. Przeżyłem coś nowego. Zobaczyłem, że wiele młodzieży nie wstydzi się Jezusa!!! To było coś pięknego. Mam nadzieję, że za rok też pojadę na Lednicę - (Kamil P.)
- Na Lednicy podobało mi się bardzo. Z pewnością pojadę za rok - (Damian P.)
- W tym roku była to moja druga Lednica. Zdecydowanie była ona zaliczona do udanych. Było mnóstwo ludzi, którzy tańczyli i śpiewali w Imię Ducha Świętego! Jest to wspaniałe uczucie, gdy tylu ludzi wielbi i kocha Boga! Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu! Gdy przechodziliśmy przez Rybę krzyczeliśmy "Tuliszków"! Tak, żeby wszyscy widzieli i słyszeli jak "mocną" Wspólnotą jesteśmy! Mimo, że moje nogi odmawiały już posłuszeństwa to dałam radę i szliśmy z wielkimi uśmiechami na twarzach! Były to cudowne chwile i na pewno niezapomniane, dla mnie jak i dla innych! Chwała Panu. ( Ola B.)
- Ja osobiście na Lednice pojechałam po raz pierwszy i już dziś wiem, że nie ostatni. Wspaniały czas, cudowni ludzie. Chwała Panu za to wydarzenie! (Nikola T.)


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Nikola Trocha
powrót
Rajd rowerowy ministrantów szlakiem kapliczek maryjnych i krzyży przydrożnych

Co tydzień w soboty odbywają się w naszej parafii zbiórki ministrantów. Na spotkaniach poznajemy przede wszystkim liturgię i wszystko to, co jest związane ze służbą przy ołtarzu. Czas zbiórki staramy się wypełnić także modlitwą, niejednokrotnie pracą, dobrą lekturą, ale także i rozrywką. Kiedy aura pogodowa na to pozwala od czasu do czasu wyruszamy na rajd rowerowy.
Pomysłów na ciekawe szlaki nie brakuje, gdyż teren naszej parafii jest uroczy, otoczony zielonymi lasami, pachnącymi łąkami, a pola najeżone złocistymi kłosami zbóż. A i zatrzymać jest się gdzie, bo i gospodarze bardzo gościnni, zawsze ucieszeni z wizyty niespodziewanych pielgrzymów na rowerach – często ich samych synów i wnuków. Pielgrzymów? Tak, bo choć mamy wiele szlaków w naszym terenie, to jeden jest najbardziej ulubiony. To szlak kapliczek maryjnych i przydrożnych krzyży. Wyruszamy na niego bardzo często począwszy od maja, czerwca, a kończąc aż na październiku! Tam, przy kapliczce, krzyżu można się zatrzymać, usiąść na ławeczce, odpocząć, ale też przyklęknąć zawierzyć czas ministranckiego wzrastania, podziękować za otrzymane łaski oraz tak zwyczajnie pomodlić się w intencji rodziców, księży, rodzeństwa, a także całej parafii.
W tym roku podczas naszych rajdów sprzyjała nam nie tylko dobra pogoda, ale również i szczęście w napotykaniu ciekawych przygód. Zatrzymaliśmy się przy placach zabaw i wybiegach dla koni. Przejeżdżliśmy przez malownicze wąwozy i nie straszne były nam wysokie wzniesienia. Podziwialiśmy leśne zwierzęta i nasłuchuchiwaliśmy śpiewu ptaków.Wdychaliśmy świeże, pachnące powietrze i cieszyliśmy się zwiedzaniem naszych pięknych stron, a także tak po prostu wzajemną rozmową, która często zamieniała się w głośny śmiech. Co prawda rajd zawsze kosztuje każdego trochę wysiłku, ale dla takich przeżyć warto podjąć trud. Wyprawa rowerowa, to naprawdę przygoda wyborowa.


Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsg
powrót
4. 06. 2015 - Boże Ciało

We czwartek 4 czerwca obchodziliśmy coroczną uroczystość Bożego Ciała. Ulicami naszej parafii przeszła tłumna procesja.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ 
szg
31. 5. 2015 r. - Msza Św. i poświęcenie odnowionej kapliczki w Krępie

Jak zapisał polski etnograf Tadeusz Seweryn: „Kapliczki są na wsi czymś tak naturalnym, że nawet nie docieka się przyczyn ich powstania, gdyż były jak drzewa, ziemia i obłoki, przypominają obecnemu pokoleniu o jego chrześcijańskich korzeniach". Lokalna, przydrożna kapliczka mieszkańcom Krępy – wioski na terenie tuliszkowskiej parafii towarzyszy każdego dnia. Matka Boża Fatimska będąca jej częścią obdarza wszystkich swoją opieką. Czuwa nad rodzinami, domostwami, gospodarstwami. Ciesząc się z jej obecności parafianie z Krępy postanowili ją odnowić. Prace konserwacyjne trwały trzy miesiące. Jak potwierdzają świadkowie: „każdy z ochotą i zapałem robił to, co serce mu podpowiadało”. Uwieńczeniem dzieła było poświęcenie, którego dokonał ks. prał. Stanisław Nowak w czasie Mszy św. w niedzielę 31 maja. Na koniec nie zapomniano o 34 rocznicy sprawowania posługi kapłańskiej przez ks. Prałata. Delegacja młodzieży i dorosłych złozyła dostojnemu jubilatowi życzenia i wręczyła bukiet pięknych, pachnących róż. Pragnienie Krępinian, aby Msza św. sprawowana za mieszkańców wsi stała się już coroczną, majową tradycją ks. Proboszcz przyjął z uśmiechem i radością.


Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Julia Łuczak
powrót
30. 5. 2015 r. - Turniej ministrantów w Kazimierzu Biskupim

Dzień 30 maja obfitował w piłkarskie emocje. Młodzi zawodnicy – ministranci naszej parafii już po raz drugi zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami z wielu stron polski na klasztornym boisku w Turnieju im. Jana Berthiera w Kazimierzu Biskupim. Nie zabrakło dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. Zanim młodzi zawodnicy wybiegli na boisko, wzięli udział we Mszy Świętej sprawowanej w ich intencji. Zgodnie z dewizą „w zdrowym ciele zdrowy duch”, po uczcie duchowej przyszła pora na sportową. Tegoroczne zmagania okazały się rekordowe pod względem liczby zgłoszonych drużyn. W kategorii szkoły podstawowej przyjechało 13 drużyn. Mecze trwały po 10 minut. W tak zwanym międzyczasie można było posilić się kiełbaską z grilla pod klasztorną wiatą. Emocji nie brakowało, kibice podgrzewali atmosferę. Walka była zacięta. Nasz zespół wywalczył dobre 5 miejsce w turnieju dochodząc aż do ćwierćfinału. Dziękujemy klerykom MSF za zaproszenie i zorganizowanie tak wspaniałego turnieju dla ministrantów. Mamy nadzieję, że otrzymamy zaproszenie za rok.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsg
powrót
27. 05. 2015 - Zjazd kapłanów rocznika kursowego ks. prał. Stanisława Nowaka

W dniu 27 maja br. w naszej parafii odbył się zjazd kapłanów rocznika kursowego ks. prał. Stanisława Nowaka. Okazją do spotkania była 34 rocznica święceń. Czcigodni jubilaci tego dnia podczas uroczystej Eucharystii dziękowali Panu Bogu za dar powołania do kapłaństwa i prosili o łaskę błogosławieństwa na dalsze lata pracy w Winnicy Pańskiej. W intencji jubilatów modlił się J. E. Ks. Bp Stanisław Gębicki, który swoją obecnością i piękną homilią nadał uroczystości szczególnie podniosły charakter. Nie brakło pięknej oprawy muzycznej, śpiewu scholii szkolno-parafialnej i serdecznych życzeń, które w imieniu wszystkich parafian złożyli ministranci.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
powrót
25. 5. 2015 r. - Grusza bł. Karoliny Kózkówny uroczyście posadzona

Ponad sto lat temu bł. Karolina nauczała dzieci pod gruszą. Z tego dwustuletniego, potężnego, starego drzewa zaszczepiono i wyhodowano sadzonki. Jedna z nich trafiła do parafii św. Wita w Tuliszkowie, gdzie dn. 25 maja br. została uroczyście posadzona przez dzieci, które w ubiegła niedziele przyjęły pierwszą Komunię Świętą.
Do dnia, w którym ustalono wkopanie sadzonki gruszy bł. Karoliny przygotowywano się bardzo starannie, szczególnie przez szereg kazań, katechez szkolnych i parafialnych kierowanych nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również i dorosłych. W dniach poprzedzających poniedziałkową uroczystość w salce parafialnej im. bł. Ks. Edwarda Grzymały można było obejrzeć film pt. „Karolina” inspirowany życiem i męczeńską śmiercią bł. Karoliny Kózkówny, który niedawno został wydany na płytach dvd.
Podniosły moment wkopania sadzonki poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym. Sprawował ją ks. prałat Stanisław Nowak przy licznym udziale dzieci komunijnych, ich rodzin i wspólnoty parafialnej. Wskazując na stojący przy ołtarzu relikwiarz bł. Karoliny, kaznodzieja mówił o pięknej postawie młodej patronki Ruchu Czystych Serc, która prowadząc katechezy „pod gruszą” zachęcała wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież do świętego życia w czystości serca i odwagi w świadczeniu o swoich wartościach i trwaniu przy Bogu.
Zaraz po Mszy świętej z kościoła parafialnego dzieci komunijne wraz ze swoimi rodzinami procesyjnie udały się na plac przykościelny w pobliże nowo postawionej figury bł. Karoliny. Miejsce posadzenia młodego drzewka przygotowano starannie: wykopano głęboki dół, wypełniono go żyzną ziemią, i otoczono kostką brukową, by nic nie zakłóciło jego wzrostu. Samej czynności posadzenia dokonały oczywiście same dzieci komunijne. Pod czujnym okiem ks. proboszcza wszystko poszło sprawnie i fachowo, a tuż obok umieszczono kopię certyfikatu, by każdy wiedział, że to niezwykłe drzewo. Oto jego treść: „Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie zaświadcza, że sadzonka Gruszy została zaszczepiona z Gruszy bł. Karoliny w Wał-Rudzie i wyhodowana w Szkółce Drzew Owocowych i Krzewów Zielińscy w Zasowie. W Roku Jubileuszu 25-lecia Beatyfikacji Błogosławionej Karoliny Kózkówny AD 2012”.
Delegacja młodzieży i duszpasterzy, która przywiozła z Sanktuarium w Zabawie relikwie bł. Karoliny oraz zaszczepkę gruszy miała jedno pragnienie:, by piękna postawa młodej dziewczyny, która w czasie I wojny światowej obroniła swą godność przed rosyjskim żołnierzem, dla tuliszkowskiej społeczności stała się bliska, by zachęcała do wybrania życia w oparciu o wartości. Mamy nadzieję, że już rozbudzony i wyraźnie widoczny kult bł. Karoliny Kózkówny w tuliszkowskiej parafii będzie się stale rozwijał, a przy nowo zasadzonym drzewku będą odbywały się spotkania młodych, gdzie przy dobrej prasie i na budujących rozmowach obudzą się czyste pragnienia życia Ewangelią.


xsg
powrót
18. 5. 2015 - Msza św. przy figurze św. Jana Pawła II na Niwach

W 95 rocznicę urodziń św. Jana Pawła II przy figurze papieża Polaka ks. prał. Stanisław Nowak sprawował Mszę Świętą w intencji zmarłych i żyjących mieszkańców Niw. Kaznodzieja nawołał do zachowywania świętości, jakiej przykład dał nam nasz święty rodak. Podziękował także mieszkańcom wioski za liczne przybywanie na to szczególne miejsce modlitwy oraz za to, że przy figurze zawsze są świeże kwiaty, palą się znicze. Na koniec wspólnie odśpiewano nabożeństwo majowe po czym wszyscy z Bożym błogosławieństwem udali się do swych domów.
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
17. 5. 2015 r. - Msza św. z okazji odnowienia kapliczki przydrożnej w Ogorzelczynie

Przydrożne kapliczki, figury i krzyże wpisane w krajobraz tuliszkowskiej ziemi są jak ręce wzniesione w modlitwie ku Bogu. Jest w nich uwielbienie za cudowny świat i życie, dziękczynienie za otrzymane łaski, przebłaganie za popełnione zło i modlitwa błagalna w chwilach bezradności. Odprawia się przy nich nabożeństwa i Msze św., w maju majowe, a w październiku różaniec.
Jedna z kapliczek tuliszkowskiej parafii od zawsze kryła w sobie szczególne piękno. To kapliczka poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusowemu w Ogorzelczynie. Mieszkańcy wioski zawsze dbali o to miejsce kultu jak o własną zagrodę, mimo to czas pozostawił swoje żniwo. Przy okazji 70 rocznicy jej wystawienia mieszkańcy Ogorzelczyna sami podjęli decyzję jej restauracji.
Wspólnym wysiłkiem murowano, malowano, przyozdabiano i dekorowano pięknymi kwiatami. Po ukończonej pracy w dniu 17. 5. 2015 r., w Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa odprawiono uroczystą Mszę świętą. Przewodniczył jej proboszcz parafii św. Wita w Tuliszkowie ks. prał. Stanisław Nowak. W wygłoszonym słowie przewodniczący liturgii przypomniał zgromadzonym licznie wiernym, że przed krzyżem, kapliczką zawsze zdejmowano czapkę i żegnano się. Składano modlitewne akty strzeliste. To wszystko ma przypominać, że istnieje niebo, ku któremu człowiek ma kierować swoje myśli i o którym ma pamiętać w swoim postępowaniu na ziemi. Po homilii, odbył się obrzęd poświęcenia odnowionej kapliczki, którego dokonał ks. Jacek Borowski – rodak tuliszkowskiej parafii pochodzący z Ogorzelczyna.
Po wspólnym odśpiewaniu litanii loretańskiej i słowach wzajemnych podziękowań mieszkańcy wioski udali się na świąteczny, niedzielny obiad.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
xsg
powrót
9. 5. 2015 - Ministranci z Tuliszkowa 3 drużyną diecezji włocławskiej na turnieju w Brudzewie

W sobotę 9 maja br. reprezentacja ministrantów naszej parafii, a zarazem całego rejonu konińskiego wzięła udział w turnieju o puchar najlepszej drużyny piłkarskiej ministrantów diecezji włocławskiej w kategorii szkół średnich. Finał tegorocznych rozgrywek na etapie diecezjalnym odbył w się w parafii św. Mikołaja w Brudzewie. Ministranci parafii św. Wita w Tuliszkowie - uczniowie szkół średnich - dowiedli, że potrafią stawać nie tylko do walki o świętość swej duszy, ale także toczyć bój o sportowe trofea. Sukcesem należy bowiem nazwać zajęcie III miejsca spośród wszystkich 232 parafii w diecezji. Wszystkim ministrantom z serca gratulujemy i życzymy, by cechy takie jak ambicja, zaangażowanie i poświęcenie prezentowane na boisku, towarzyszyły im również w życiu, a zwłaszcza podczas służby przy ołtarzu na drodze kształtowania chrześcijańskich postaw.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
6.05.2015 Sakrament Bierzmowania oraz wprowadzenie relikwii bł. Karoliny Kózkówny

W duchowej łączności z J. E. Ks. Bp. Wiesławem Meringiem, w środę 6 maja br. podczas uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania ks. infułat Krzysztof Konecki, przekazał młodzieży parafii św. Wita w Tuliszkowie relikwie bł. Karoliny Kózkówny.
To było na pozór zwykłe, ciepłe, majowe popołudnie, a jednak tego dnia wierni, o wiele liczniej przybyli do kościoła na tuliszkowskim wzgórzu. Obok 97 młodych ludzi, którzy w skupieniu i na modlitwie za wstawiennictwem bł. Karoliny oczekiwali chwili umocnienia Duchem Świętym stanęli ich rodzice, rodzeństwo, kapłani z całego dekanatu oraz włodarze miasta na czele z panem burmistrzem Grzegorzem Ciesielskim. Wszyscy byli świadkami wielkiej manifestacji wiary i deklaracji życia zgodnego z wartościami ściśle przywiązanymi do Ewangelii, zwłaszcza wtedy, kiedy w uroczystej procesji do kościoła wprowadzano relikwie - patronki Ruchu Czystych Serc.
Z uwagi na chorobę ks. bpa Ordynariusza liturgii Mszy Świętej przewodniczył jego delegat ks. infułat Krzysztof Konecki. Udzielił on również zgromadzonej młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. „Jesteśmy świadkami wielkiego wydarzenia zbawczego” – trafnie wskazał celebrans uroczystości porównując tuliszkowską świątynie do ewangelicznego wieczernika, w którym w dniu Pięćdziesiątnicy na apostołów spłynęły łaski Ducha Świętego. „Jeśli oprzecie swoje młode życie na modlitwie i niedzielnej Eucharystii, wasze życie będzie owocować dla Boga i dla ludzi” – mówił ks. infułat. W posłudze towarzyszył mu ks. Michał Krygier – kapelan ks. bpa Ordynariusza, na którego barkach spoczął zaszczyt wygłoszenia Słowa Bożego. Nie wahając się wejść w dialog ze zgromadzoną młodzieżą zachęcił do otworzenia serc na moc Ducha Świętego, która usposabia do bycia świadkiem Chrystusa, do szerzenia wiary zarówno słowem, jak i uczynkiem oraz do bronienia jej – tak, jak potrafiła to uczynić w swym świętym życiu bł. Karolina Kózkówna. Po Mszy św. wszyscy udali się na zewnątrz kościoła, gdzie ks. infułat poświęcił figurę bł. Karoliny, a potem na wspólne dziękczynienie z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II i przygotowaną z tej okazji akademię pt.: „Rok 2015 rokiem św. Jana Pawła II”.
„Niech Pan Bóg będzie waszym godłem, waszym hasłem, cnotą, waszym szczęściem, szczęściem innych, a ozdobą – prostota” – tymi słowami życzeń skierowanych do młodzieży gospodarz uroczystości ks. prał. Stanisław Nowak wyraził nadzieję, że obecność w parafii relikwii bł. dziewicy męczennicy przyczyni się do jej ożywionego kultu, zainteresowania ideą Ruchu Czystych Serc i odkrycia nie tylko przez młodzież, ale również i dorosłych piękna życia w ewangelicznej cnocie czystości. .


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ 
szg
powrót
Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Karoliny Kózkówny

W środę 6 maja br. o godzinie 17 00, w parafii św. Wita w Tuliszkowie J. E. Ks. Biskup Wiesław Mering podczas udzielenia sakramentu Bierzmowania uroczyście przekaże młodzieży relikwie bł. Karoliny Kózkówny – patronki Ruchu Czystych Serc. Po Mszy św. Pasterz diecezji poświęci figurę błogosławionej dziewicy męczennicy i weźmie udział w dziękczynieniu z okazji 1 rocznicy kanonizacji Jana Pawła II i przygotowanej z tej okazji akademii pt.: „Rok 2015 rokiem św. Jana Pawła II”.
Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości.


szg
powrót
1.V 2015 - Byliśmy na Kongresie motywacyjnym z Nickiem Vujiciciem w Poznaniu

"Chcecie więcej uczciwości i miłości w Polsce? Wszystko zaczyna się w Waszych rodzinach". Dziękuję Bogu za moje życie, za drugą szansę — mówił Nick Vujicic, australijski niepełnosprawny mówca motywacyjny, który wystąpił w czwartek 1 maja na stadionie Lecha w Poznaniu. Nie zabrakło tam duszpasterzy i młodzieży naszej parafii.
„Czasem podchodzą do mnie dzieci i pytają: co ci się stało? Odpowiadam: to przez papierosy” — powiedział, wywołując śmiech publiczności. Mówił też o wierze i nadziei dla każdej osoby w każdej sytuacji - jak przyznał, w szafie w jego domu cały czas czeka na niego para butów.
Vujicic jako niepełnosprawne dziecko przez pewien czas nie mógł chodzić do normalnej szkoły ze względu na obowiązujące w Australii prawo. Po zmianie przepisów, w szkole był poniżany przez kolegów, cierpiał na depresję. W wieku 10 lat próbował popełnić samobójstwo. Obecnie mężczyzna samodzielnie pisze, używa komputera i telefonu, czesze się, myje zęby, goli się. Potrafi też grać w golfa, pływać, surfować na desce i grać na perkusji. Pisze książki, wystąpił w nagradzanym amerykańskim filmie „Cyrk motyli”. Jest mężem i ojcem, według organizatorów poznańskiej imprezy jest też najpopularniejszym mówcą na świecie. Nick Vujicic odwiedził dotąd z wystąpieniami ponad 50 krajów. Jak sam przyznał, poznał 13 prezydentów, występował przed 8 rządami. Była to jego pierwsza wizyta w Polsce, ale jak zapowiedział - nie ostatnia. Nick liczymy na to, byłeś naprawdę świetny!


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Aleksandra Perzyńska
powrót
21. 4. 2015 - Turniej rejonowy ministrantów

Sukcesem zakończyły się rozgrywki ministrantów piłki nożnej halowej rejonu konińskiego dla ministrantów naszej parafii. Młodzi zawodnicy z Tuliszkowa w turnieju rozgrywanym 21 kwietnia br. w Rusoocicach, jako najlepsza drużyna w kategorii szkół średnich przedstała się do etapu diecezjalnego. W kategorii szkół podstawowych nasza drużyna zajeła wysokie 3 miejsce. Gratulujemy!


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
powrót
10 - 12.4.2015 "Kurs Emaus" w Tuliszkowie

"Doświadczyć spotkania z Jezusem w Jego Słowie i Eucharystii" - pod takim hasłem w dniach 10 - 12 kwietnia br. w parafii św. Wita w Tuliszkowie odbył się kurs ewangelizacyjny,,Emaus". Nazwa kursu bierze inspirację z fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza, gdzie w dzień zmartwychwstania do uczniów podążających z Jerozolimy do Emaus przyłącza się Nieznajomy, który w drodze wyjaśnia im Pisma. Nalegają, by pozostał z nimi. Poznanie Pisma doprowadza ich do poznania Jezusa. Uczestnicy weekendowego spotkania w Tuliszkowie podobnie jak dwaj uczniowie zmierzający do Emaus mogli doświadczyć spotkania z Jezusem pochylając się nad Jego Słowem i podczas "Łamania Chleba" gromadząc się na wspólnej Eucharystii. Organizatorzy rekolekcji o Słowie Bożym przyciągnęli kilkudziesięcioosobową grupę młodzieży, jak i dorosłych, którzy mogli usłyszeć odpowiedzi na wiele pytań, np.: dlaczego będąc katolikami, nie wszyscy czytamy Biblię? Czy można przeżywać Eucharystię skupiając się wyłącznie na głosie Boga? W czasie różnych dynamicznie prowadzanych konferencji i animacji poznawano "instrukcje" oraz "klucze" pomocne do bardziej owocnego czytania i rozumienia Pisma Świętego. "Bóg kieruje do nas Słowo, spisane ludzkim językiem. Daje w nim wskazówki, rady. Warto systematycznie otwierać Biblię czytać ją i badać" - dało się słyszeć z ust prowadzących kurs animatorów, których pracę koordynował ks. Marcin Sadownik - duszpasterz młodzieży rejonu konińskiego, a zarazem inicjator całego duchowego przedsięwzięcia. Z wiarą czytane Pismo Święte, modlitwa, Msza święta przeżywana w skupieniu i z uwagą, to tylko niektóre z owoców Kursu "Emaus" w Tuliszkowie. Grupa osób, która spotkała Jezusa w Słowie Bożym i odkryła piękno Biblii, zapragnęła ją nie tylko czytać i rozumieć, a co najważniejsze kierować się w swoim życiu jej treściami. .
opr. Nikola Wojciechowska.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
jn
Wiosna 2015Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
sn
8.04.2015 Podróż po relikwie Bł. Karoliny

Z błogosławieństwem Pasterza diecezji J. E. Ks. Bpa Wiesława Meringa delegacja duszpasterzy i młodzieży z Tuliszkowa i Konina odbyła pielgrzymkę do Zabawy (diec. Tarnowska), by oddać cześć i sprowadzić do swoich parafii relikwie bł. Karoliny Kózkówny - pierwszej polskiej męczennicy beatyfikowanej w Kościele polskim oraz patronki Ruchu Czystych Serc. Pomysł, wyjazdu do Sanktuarium bł. Karoliny zrodził się w sercu ks. prał. Stanisława Nowaka - proboszcza parafii w Tuliszkowie oraz ks. prał. Henryka Włoczewskiego - proboszcza parafii MB w Koninie jeszcze w ubiegłym roku, w związku z przypadającą setną rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Inspirowani hasłem obecnego Roku Duszpasterskiego "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" kapłani wystosowali list do biskupa diecezji włocławskiej oraz diecezji tarnowskiej prosząc o możliwość sprowadzenia do swoich parafii relikwii błogosławionej dziewicy - męczennicy. Swoją prośbę umotywowali pragnieniem wzbudzenia w swoich parafiach jej żywego kultu, a także chęcią promocji idei "Ruchu Czystych Serc" oraz troską o wychowanie młodego pokolenia w ewangelicznej cnocie czystości. Po pozytywnym rozpatrzeniu wystosowanej prośby ustalano datę wyjazdu na środę - 8 kwietnia 2015 roku. Tego dnia po prawie 6 - godzinnej podróży grono 10 osób - delegacji duszpasterzy i młodzieży dwóch parafii dociera do Zabawy - małej, lecz bardzo urokliwej wiosce w ziemi tarnowskiej. Oto relacja uczestników pielgrzymki:
Na miejscu powitał nas kustosz sanktuarium - ks. Zbigniew Szostak. Opowiedział o życiu bł. Karoliny, licznych świadectwach cudownych uzdrowień następujących w wyniku rozbudzonego kultu oraz o idei Ruchu Czystych Serc, którego miejscowość Zabawa jest światowym centrum. Wielką radością i momentem duchowego przeżycia była dla nas niewątpliwie wspólnie sprawowana Msza święta w kościele w Zabawie, którego parafianką jest bł. Karolina. Dało się bowiem czuć żywą obecność świętej, która oddała swoje młode życie, by bronić swą kobiecą godność. Jej relikwie znajdują się pod ołtarzem. To właśnie przed nim po zakończonej Eucharystii ks. kustosz sanktuarium wręczył nam relikwie pierwszego stopnia, a dokładnie cząstki z kości ręki bł. Karoliny Kózkówny. Na stabilnej podstawie relikwiarza umieszczone są trzy lilie - dwa pąki i rozkwitnięty kwiat. Jest też papieski krzyż nad pąkiem kwiatu - przypomina dzień beatyfikacji, której dokonał ojciec święty Jan Paweł II w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku. Kolejnym etapem pielgrzymki był dom rodzinny bł. Karoliny leżący kilka kilometrów od kościoła parafialnego we wsi Wał - Ruda. Tam wzrok wszystkich przykuła sędziwa, licząca około 200 lat grusza, przy której młoda Karolina gromadziła przed laty swoich rówieśników i okoliczne dzieci, aby uczyć ich prawd wiary i przygotowywać do sakramentów świętych. Grusza jest żywym świadkiem apostolskiej gorliwości bł. Karoliny jej wiary i miłości bliźniego. Oczywiście otrzymaliśmy zaszczepki owej gruszy, by posadzić je w naszych parafiach. Chcemy, by przy nich odbywały się spotkania młodych, gdzie przy dobrej prasie i na budujących rozmowach będą oni mogli odnajdywać swoje chrześcijańskie powołanie.
Zasobni w upragnione "skarby", pełni duchowych przeżyć postanowiliśmy wyruszyć w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach oraz przed obrazem Matki Bożej Jasnej Górze. Tam złożyliśmy podziękowania za dar tej wspaniałej pielgrzymki. Wierzymy, że przywiezione przez nas relikwie przeznaczone do publicznej czci, wzniecą nie tylko wśród młodzieży, ale we wszystkich członkach naszych parafii mocne postanowienie życia czystego i szlachetnego, dla którego z miłości do Jezusa Chrystusa bł. Karolina Kózkówna poświęciła się aż do przelania krwi.
opr. Paulina Raszewska
Dominika Wojciechowska


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
sn
"Kurs Emaus" w naszej parafii - zapowiedź

Zapraszamy na Kurs Emaus, który będzie miał miejsce w Tuliszkowie w dniach od 10 do 12 kwietnia br. Kurs ten pomaga nawiązać i umocnić przyjaźń z Jezusem. Spotkanie to ma formę rekolekcji, które uczą patrzeć na swoje życie (radości i problemy) przez pryzmat Słowa Bożego. Rozpoczęcie w piątek (10.04) o godzinie 18.00, natomiast zakończenie w niedzielę (12.04) około godziny 13.00. Wszelkie pytania oraz zgłoszenia proszę kierować do ks. Marcina Sadownika, nr telefonu: 507034693, marcinsadownik@hotmail.com


Powiększ 
szg
Alleluja Jezus żyje!

Pan Prawdziwie Zmartwychwstał!
Wielkanoc - najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa. Obchodzone jest na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa.
W kościołach pojawił się nowy symbol – czerwona stuła zawieszona na krzyżu. Przypomina nam, że Chrystus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Podczas Mszy św. modlimy się dziś, abyśmy obchodząc uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostali odnowieni przez Ducha Świętego i mogli zmartwychwstać do nowego życia w światłości. Przez 50 dni po uroczystości Zmartwychwstania trwa Okres Wielkanocny, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa. W kościele obok ołtarza stoi paschał, baranek wielkanocny, figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą. Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w czwartek, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. jest ona przeniesiona na następującą po tym czwartku niedzielę - a więc na VII Niedzielę Wielkanocną. Dni powszednie po tej uroczystości aż do następnej soboty włącznie stanowią czas przygotowania i oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego - Pięćdziesiątnicę. Ta uroczystość kończy Okres Wielkanocny.
Co wzmacnia naszą wiarę w zmartwychwstanie? Wzmacniają ją chrystofanie, a więc ukazywanie się zmartwychwstałego Chrystusa ludziom. W Piśmie Świętym jest ich wiele. Widzą Go kobiety, wiedzą najbliżsi Apostołowie, widzą uczniowie w drodze do Emaus, widzi i św. Tomasz, któremu z początku trudno było uwierzyć. Czy potrzeba jeszcze innych wydarzeń? Czy to nie wystarcza, aby uwierzyć? Ujrzeć i uwierzyć?

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...
Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy dla Wszystkich Parafian i Miłych Gości - Dszpasterze
5.04.2015 Rezurekcja - Jezus żyje!

"Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie, weselcie się słudzy Pańscy" - od uroczystego śpiewu exultetu poprzedonego procesją z Paschałem w Wielką Noc 4 kwietnia br., ropoczeliśmy świętowanie największej tajemnicy naszej wiary - uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Po celebracji liturgii Wigilii Wielkanocnej zebraliśmy się w naszej świątyni o godz. 6.30, by światu, któremu Chrystus przyniósł nadzieję życia, ogłosić uroczyście, że Pan żyje! Mszy Świętej - Rezurekcyjnej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prał. Stanisław Nowak. Proboszcz parafii wezwał wiernych do prawdziwej wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który przyszedł na świat, aby wyzwolić ludzkość z wszelkiej niewoli grzechu, być żyć pełnią doskonałości ewangelicznej kierując swój wzrok szczególnie ku cnocie czystości sera i duszy. Kaznodzieja nawiązał do czekającego parafię szczególnego wydarzenia - przyjęcia relikwii bł. Karoliny Kózkówny - patronki młodzieży i Ruchu Czystych serc. Będzie ono miało miejsce dnia 6 maja br. - w dniu Bierzmowania klas III gimnazjum. Uroczystej celebrze przekazania relkwii będzie przewodniczył J. E. Ks. Bp Wiesław Mering. Po Mszy św. Biskup Ordynariusz poświęci figurę bł. Karoliny oraz sadzonkę gruszy, przy której młoda Święta gromadziła przed laty swoich rówieśników i okoliczne dzieci, aby uczyć ich prawd wiary i przygotowywać do Sakramentów Świętych. Dzisiaj Grusza ma około 200 lat i jest żywym świadkiem apostolskiej gorliwości bł. Karoliny jej wiary i miłości bliźniego. Mamy nadzieję, że jej postawa, świadectwo, a zwłaszcza autentyczna i żywa obecnośc w naszej parafii wzbudzi i podtrzyma nie tylko wśród młodych zasady i wartości kształtujące piękne, szlachetne i godne życie chrześcijanina.

Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
sn
Wielka Sobota - święcenie pokarmów

Wielka Sobota - w całym Kościele dzień wielkiej ciszy, adoracji, modlitwy, ale także i nadziei w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie spoczywającego w grobie Pana. W tym dniu, tuliszkowianie udali się do kościoła, aby poświęcić pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny.

Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
3.04.2015 Droga krzyżowa

W Wielki Piątek Jezus Chrystus umiera na krzyżu z miłości do człowieka. W ten dzień refleksji, zadumy, a przede wszystkim modlitwy i postu wierni przybywali do świątyni na adorację Pana Jezusa w Ciemnicy, na liturgię Męki Pańskiej oraz na Drogę Krzyżową ulicami miasta. Któryś za nas cierpiał rany...

Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
2.04.2015 Parafia Tuliszków na Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek w Katedrze

Na Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek 2 kwietnia br. w katedrze włocławskiej, jak co roku, zgromadzili się księża z całej diecezji, którzy wobec swojego biskupa odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W liturgii wzięli udział ministranci, lektorzy i inni przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza z całej diecezji. W czasie tej Mszy świętej ksiądz biskup Wiesław Mering pobłogosławił oleje chorych i katechumenów oraz krzyżmo. Podczas tej liturgii śpiewał Chór Zespołu Szkół oraz parafii św. Wita w Tuliszkowie pod dyrekcja p. prof. Tomasza Maćkowskiego. Młodzież nasza zaprezentowała się od najlepszej strony. Uczestnicy liturgii usłyszeli pieśni starannie dobrane do charakteru uroczystości. Tego dnia wypadała 10 rocznica śmierci Papieża Polaka, zaśpiewano więc utwór "Szukałem was", który czerpie tekst z litanii do św. Jana Pawła II. Wykonano też hymn skomponowany na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Po skończonej liturgii ks. Biskup osobiście podziękował wszystkim członkom chóru za udział w uroczystości, życząc dalszego rozwijania uzdolnień muzycznych. Aby utrwalić nasz pobyt w Katedrze wykonano wspólną fotografię.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
Rekolekcje Wielkopostne od 22 III do 25 III 2015 r

PROGRAM
22 III 2015 - Niedziela
7.30 Msza św. z nauką stanową dla matek i żon
9.15 Msza św. z nauką stanową dla młodzieży
10.30 Msza św. z nauką stanową dla ojców i mężów
12.00 Msza św. z nauką dla dzieci
17.00 Gorzkie żale z nauką pasyjną
17.30 Msza św.
-----------------------------------------------------
23 III 2015 - Poniedziałek
DZIEŃ SPOWIEDZI
8.30 Msza św. z nauką dla starszych
9.45 Nabożeństwo pokutne i Msza św. z nauką dla dzieci szkolnych.
11.30 Msza św. z nauką dla młodzieży gimnazjalnej
15.30 Msza św. z nauką dla starszych
18.00 Msza św. z nauką dla starszych
19.00 Po Mszy św. II - ga nauka stanowa dla młodzieży
-----------------------------------------------------
24 III 2015 - Wtorek
DZIEŃ SPOWIEDZI
8.30 Msza św. z nauką dla starszych
9.45 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Msza św. dla dzieci szkolnych
11.30 Msza św. dla młodzieży gimnazjalnej
15.30 Msza św. z nauką dla starszych.
18.00 Msza św. z nauką dla starszych
-----------------------------------------------------
25 III 2015 - Środa
DZIEŃ KOMUNII GENERALNEJ I ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI
8.30 Msza św. z nauką i komunią dla starszych
9.45 Msza św. z nauką i komunią dzieci
11.30 Msza św. z nauką i komunią dla młodzieży gimnazjalnej
15.30 Msza św. z nauką dla chorych /spowiedź osób chorych i starszych/.
18.00 Msza św. z nauką i komunią dla starszych
=============================
SPOWIEDŹ W PONIEDZIAŁEK I WTOREK
godz. 8.30 - 12.30 i 15.00 - 19.00
xsn
13. 03. 2015 - 500 dni do ŚDM - dekanat tuliszkowski oczekuje z niecierpliwością!

Pamiętając, że do wydarzenia Kraków 2016 pozostało już tylko 500 dni, a od wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową minęły równo dwa lata w piątek 13 marca br. młodzież z dekanatu tuliszkowskiego wzięła udział w kolejnym spotkaniu formacyjnym przygotowań do ŚDM. „Chcemy powędrować wspólnie z Chrystusem i zaprosić Go do naszych serc, aby je oczyścił i dzięki temu nauczył patrzeć na życie Swoimi oczami”. Takim wezwaniem do czystości serca, które nawiązuje do hasła tegorocznych przygotowań do ŚDM podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej rozpoczęto pierwszy punkt comiesięcznego spotkania. Kolejny miał już miejsce w auli parafialnej. „Antywirus dla duszy” oraz „SG”. O co chodzi? Po kilku chwilach już było wiadomo. Animatorzy prowadzący spotkanie wytłumaczyli wszystko dokładnie. Tajemnicze nazwy to: spowiedź szczera oraz łaska uświęcająca (Sanctifying Grace). Program, bez którego „duchowy system” nie mógłby zostać uruchomiony. Trzeba się troszczyć, żeby stale był aktualizowany. Była też praca w grupach, mapa myśli wokół słowa grzech i jego konsekwencjach. Ciekawość wzbudziła dyskusja dotycząca tematu spowiedzi: jak często się spowiadać? Podczas Mszy św., czy też w innym czasie? U znajomego księdza, czy rekolekcjonisty? A co na temat sakramentu pojednania sądzi papież Franciszek? Więcej na pewno sam nam powie, a do spotkania z nim, już niewiele. Oczekujemy z niecierpliwością!


Powiększ 
szg
28.02.2015 Przygotowania do ŚDM pełną parą

Dnia 28 lutego br., w naszej parafii odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w diecezji włocławskiej. Podczas wspólnej modlitwy w kościele parafialnym św. Wita zebranych przywitał dziekan tuliszkowski ks. prał. Stanisław Nowak. Przed świętym wizerunkiem Maryi zawierzono młodzież i przygotowania do ŚDM Jej przemożnej opiece.
Obrady, którym przewodził ks. prał. Artur Niemira - diecezjalny koordynator ŚDM 2016 rozpoczęto od relacji z Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbywało się w dniach od 30 stycznia do 1 lutego w Łomży. Poruszano ważne sprawy dotyczące przygotowania duchowego młodzieży, ewangelizacji i organizacji dni w diecezji. Uczestnicy Forum, wśród których znajduje się nasz parafianin Przemysław Wojtyra wymienili się rezultatami podjętych działań i inicjatyw. Podzielono się także relacjami z realizacji programu Serce 2.0 w poszczególnych rejonach i dekanatach. Swoim doświadczeniem pracy z młodzieżą podzielili się także tuliszkowscy duszpasterze. Ks. Marcin Sadownik, który jest odpowiedzialny za duszpasterstwo w młodzieży w rejonie konińskim poinformował o zbliżającej się inicjatywie przeprowadzenia w kwietniu br. w Tuliszkowie ewangelizacyjnego kursu „Emaus”, jako narzędzia służącego w duchowym przygotowaniu do ŚDM w Krakowie.
Św. Jan Paweł II - inicjator ŚDM mawiał do młodych tak: „Nie lękajcie się wyzwań, jakie stawia przed wami świat”. Drogi młody człowieku! Jeśli chcesz przygotowywać się w gronie swoich rówieśników do spotkania młodych z całego świata z papieżem, które w naszym kraju odbędą się już za 1,5 roku - zapraszamy ciebie na spotkanie formacyjne. W Tuliszkowie odbywają się one w każdy piątek i sobotę o godz. 19 00 w auli parafialnej. Znajdziesz nas także na: www.facebook.com/grupa piątkowa
Powstała też nowa strona diecezjalna przygotowań do ŚDM w Polsce: www.sdmwloclawek.pl Odwiedź nas!
xsgPowiększ  Powiększ 
Zimowisko z Bogiem dla młodzieży

Za oknem piękna zimowa aura. Jak z pocztówki bożonarodzeniowej! W planie wspólna jutrznia, śniadanie, wyjazd na stok narciarski i lekcja z instruktorem... Ciekawie brzmi? A to tylko wycinek z jednego dnia wyjazdu rekolekcyjnego „Zimowisko z Bogiem” w Czarnej Górze, gdzie, jako liderzy i uczestnicy parafialnej wspólnoty kursu Alpha w Tuliszkowie udaliśmy się w drugim tygodniu ferii wraz ze wspólnotą rodzin z Konina.
Zatrzymaliśmy się u o. Huberta przy wybudowanym jego staraniem wspaniałym kompleksie rekolekcyjnym, nad którym bezsprzecznie góruje kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Wraz z naszymi duszpasterzami: ks. Marcinem i ks. Szymonem dbaliśmy o to, by plan na każdy dzień wypełniony był po brzegi. Wspólne modlitwy (między innymi też brewiarz), posiłki, Msze święte, wyjazdy na stok narciarski, spacery, kąpiele w wodach termalnych w Białce Tatrzańskiej, wędrówki po górach czy wyprawa na Słowacje, gdzie zwiedzaliśmy Czerwony Klasztor – to wszystko miało swój niezapomniany urok.
Oczywiście nikomu nie trzeba tłumaczyć, że atrakcje, wypoczynek, przygoda to cieszy w wyjazdach najbardziej. My czerpaliśmy radość z jeszcze z jednego faktu. Byliśmy przez te kilka dni jedną zwartą grupą - we wspólnocie młodzieży, dorosłych i duszpasterzy. Praca, wypoczynek, czy też modlitwa - wszystko ma swoje piękno, kiedy jest się we wspólnocie!
Pisząc te słowa dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli nas pomocą przy organizacji wyazdu. Pamiętaliśmy o was w modlitwie!
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Natalia Patrzykąt
23.01.2015 Wieczysta adoracja w parafii


Nasza parafia w piątek tj. 23 stycznia wyrazi swoją wdzięczność, cześć, miłość dla Jezusa Eucharystycznego i włączy się w Wieczystą Adorację Diecezji. W tym dniu Msze św. będą odprawiane o godz.: 9.00, 15.00 i 17.00.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu nastąpi po Mszy św. o godz. 9.00 i trwać będzie do godz. 17.00. Dla zachowania ciągłości adoracji proponujemy dla mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek następujące godziny adoracji:
- od 9.00 do 10.00 ul. I Maja, Ogrodowa i Ogorzelczyn
- od 10.00 do 11.00 Kiszewy, Kępina, Dryja i Grabowiec
- od 11.00 do 12.00 Krępa, Nowy Świat, ul. Piaskowa i Żuchalska
- od 12.00 do 13.00 ul. Ks. Rogozińskiego, Paderewskiego i Wymysłów
- od 13.00 do 14.00 ul. Górna, Targowa, Niwy i Sarbicko
- od 14.00 do 15.00 ul. Zaremby, Gromadzka, Patrzykąta, Senatorska i Józinki
- od 15.00 do 16.00 Plac Wolności, ul. Mickiewicza św. Floriana
- od 16.00 do 17.00 ul. Poznańska, Parkowa, Leśna, Krótka, Kopernika Jabłonna młodzież, Osiedle Jana Pawła II i Wróblina.
Kościół będzie otwarty przez cały dzień dla wszystkich, którzy pragną włączyć się w adorację Chrystusa naszej świątyni, aby zasłużyć sobie na udział w wiecznej adoracji Boga w szczęśliwej wieczności.
sn
10. 1. 2015 - Sptkanie opłatkowe wspólnoty ministrantów

W okresie kolędowym, w gronie prawie 50 osób swoje spotkanie opłatkowe mieli ministranci naszej parafii. Nie zabrakło kapłanów z ks. Proboszczem na czele, który podziękował ministrantom za służbę przez cały rok. Po lektórze Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, podzieleniu się opłatkiem i kolędowaniu wszyscy zasiedli do stołu, by rozsmakować się we wspaniałych wypiekach czcigodnych mam, babć i sióstr naszych ministrantów. Na koniec wszycy otrzymali drobne upominki.


Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
szg
powrót
6.01.2015 Orszak Trzech Króli 2015

W samo południe, przed kościół parafialny, gdzie sprawowano uroczystą Mszę Świętą zajechała piękna kareta, do której obok Królów: Burmistrza p. Grzegorza Ciesielskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Tomasza Maćkowskiego oraz ks. Szymona Grzywińskiego wsiedli także Herod i Herodiada. W towarzystwie mieszkańców przemierzyli ulice miasta prowadzeni przez ks. prał. Stanisława Nowaka, który na czele Orszaku jechał konno!
Atrakcją tegorocznego Orszaku była scenka przed „pałacem Heroda” oraz taniec z Herodiadą. Na trasie czekały jeszcze wszystkich piękne śpiewy tuliszkowskich przedszkolaków, którym prawdziwy św. Mikołaj – ks. Marcin Sadownik obiecał pyszne cukierki. Ostatnim punktem orszaku był amfiteatr w parku, gdzie Trzej Królowie odnaleźli żywą szopkę i złożyli dary Panu. W tym miejscu zgromadziły się wszystkie barwne postacie Orszaku, co dało wspaniałą okazję do wykonania wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Wszystkim uczestnikom, którzy tego roku zgromadzili się w liczbie 1,5 tysiąca osób dopisywał świąteczny nastrój, który uwidocznił się przede wszystkim w strojach. Rodzice zadbali, by na głowach dzieci nie brakowało koron i innych ozdób. W rękach zaś ministrantów powiewały najróżniejsze sztandary, symbolizujące święto.
Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie zakorzenił się na dobre, a gromadząc coraz większą liczbę uczestników nadaje świętu Objawienia Pańskiego - pomimo ujemnej temperatury wyjątkowy - ciepły klimat!
aaPowiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
jn
1.01.2015 Wkroczyliśmy w Nowy 2015 Rok

W ostatni wieczór 2014 r. o godzinie 20.00, w auli bł. ks. Edwarda Grzymały, rozpoczęła się zabawa sylwestrowa, którą każdy z uczestników na pewno zapamięta. Razem z nami byli nasi księża wikariusze. Przed północą, o godz. 23.40 wszyscy razem udaliśmy się na Mszę św., aby razem z Bogiem w sercu zakończyć stary, a rozpocząć Nowy Rok. Po Eucharystii przeszliśmy ponownie do auli, gdzie było jeszcze kilka chwil na zabawę. Przez cały czas trwania zabawy sylwestrowej mieliśmy możliwość skorzystania z poczęstunku. Spotkanie zakończyło się ok. 1.15.
nn