• Nowy Rok 2016
 • Archiwum 2016
 • Czas Adwentu
 • Rejonowe Spotkanie Młodzieży w Tuliszkowie
 • Animacja modlitwy charyzmatycznej
 • Diecezjalne Dziękczynienie za ŚDM
 • Odpust parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej
 • Udział w Ogólnopolskiej Konferencji Alpha
 • 8-13.VIII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
 • Nasza młodzież na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie
 • 20-14,VII ŚDM Dni Diecezji
 • Oaza chorych w Licheniu
 • Rekolekcje dla dziewcząt u sióstr Opatrzności Bożej
 • Zakończenie roku ministranckiego 2015/2016
 • Ministranci z Tuliszkowa ceremoniarzami diecezji włocławskiej
 • Pielgrzymka dzieci I komunijnych do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej
 • Doroczny odpust ku czci św. Wita i błogosławieństwo nowych ministrantów
 • Turniej piłki nożnej ministrantów w Kazimierzu Biskupim
 • Święcenia kapłańskie diakona Przemysława Pankowskiego
 • XX Spotkanie Młodych w Lednicy
 • Jubileusz 35.lecia kapłaństwa ks. prałata Stanisława Nowaka
 • Boże Ciało
 • Sakrament Bierzmowania - posadzenie dębu Mieszko I
 • Gminno - parafialne uroczystości 1050 - lecia Chrztu Polski
 • Rejonowe spotkanie młodzieży w duchu przygotowań do ŚDM
 • Gminno - parafialne uroczystości 1050 - lecia Chrztu Polski - zapowiedź
 • Przekazanie relikwii św. siostry Faustyny
 • Rezurekcja 2016
 • Jezus prawdziwie zmartwychwstał!
 • Wielka Sobota - błogosławienie pokarmów wielkanocnych
 • Wielki Piątek - Droga Krzyżowa
 • Rekolekcje wielkopostne, promocja ŚDM i Misterium Męki Pańskiej
 • Pomocja ŚDM i zachęta dołączenia do wspólnoty w Kucharach Kościelnych
 • Wspólne uwielbienie Boga młodzieży i dorosłych na dniach skupienia w Kazimierzu Biskupim
 • "Ferie z Bogiem" w Czarnej Górze
 • Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie 2016
 • Opłatek wspólnoty Emmanuel
 • Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie 2016 – zaproszenie
 • Czas Adwentu

  Jak przeżywasz przygotowanie do wizyty kogoś szczególnego? Aura za oknem nie ma znaczenia, wywrócenie mieszkania do góry nogami nie stanowi problemu. Ani sprzątanie, zrobienie wielkich zakupów czy zadbanie o siebie. Podobnie jest z Adwentem. Ukochanym Gościem jest sam Jezus a mieszkaniem - twoje serce. Nie chciałbyś zrobić czegoś dla tak Drogiego Maleństwa? Wiedz, że w swoim sercu realnie możesz Je ogrzać, a przecież kolejny rok tyle innych serc będzie zionąć chłodem.
       Św. Matka Teresa z Kalkuty wprowadziła w swoim zgromadzeniu piękny zwyczaj. Na początku Adwentu ustawiała przed ołtarzem szopkę z pustym żłóbkiem. Siostry za każdy na dobry uczynek, ofiarę bądź modlitwę - wkładały do żłóbka jedno źdźbło siana. Ten nietypowy zwyczaj uświadamia, że nic nie sprawia Jezusowi tak wielkiej przyjemności, jak miłość, modlitwa i czynienie dobra. Adwent jest czasem szczególnej troski o to, by Jezusowi było dobrze i miękko w twoim sercu. Cóż Mu po sianku pod białym wigilijnym obrusem, skoro On woli spocząć w tobie samym?
       Wielu ludzi zauważa, że Adwent i jego "elementy", np. pieśni - mają w sobie niezwykłą głębię, są święte, mistyczne. Wyjątkowo mocno poma-gają duszy w dostrojeniu się do klimatu niezwykłości, tajemniczości, piękna i cudu, jaki Bóg po raz kolejny przygotowuje dla każdego z nas. Warto sobie uświadomić raz jeszcze - Adwent (podobnie jak każdy szczególny okres w życiu Kościoła) - nie jest wyłącznie wspomnieniem! Mało tego: czy wiesz, że każde święto jest czasem szczególnych łask, w bardzo konkretnych wymiarach życia? W czasie Adwentu możesz np. szczególnie dziękować za dzieciństwo, modlić się o potomstwo dla tych, którzy go nie mają, prosić o rozwinięcie w tobie dziecięctwa duchowego a nade wszystko - wymodlić sobie cnoty Dzieciątka Jezus - pokorę, czystość, prostotę, skromność. Pamiętaj też, że coroczne przeżywanie tych samych wydarzeń zbawczych ma "naturę spiralną" - tzn., że nie jest takie samo! Każde kolejne przeżycie danego okresu staje się coraz głębsze i wynosi na coraz wyższe stopnie duchowego rozwoju. Święto rzeczywiście jest "to samo", ale ty dzisiaj już nie jesteś ten sam co rok temu i że za rok także będziesz miał inne serce.
  Wielu świętych, np. Faustyna, Matka Teresa, Josemaria przeżywało Adwent jako prawdę o Bogu, który daje się przytulić! Bóg chciał się stać Maleńkim Dzieciątkiem po to, aby żaden człowiek - bez względu na swoją przeszłość, rany i problemy - nie bał się do Niego zbliżyć. I rzeczywiście: w niektórych zgromadzeniach czy wspólnotach Adwent wieńczy się... przytuleniem Dzieciątka Jezus! Figurkę obejmuje się ramionami, całuje, kołysze... Można nawet znaleźć w Internecie zdjęcia św. ks. Escrivy albo św. Jana Pawła II, którzy z czułością traktują figurkę Dzieciątka. To rzeczywiście nie dla każdego. Nie wszyscy to rozumieją i potrafią dobrze przeżyć. Tym jednak, którzy odważą się namacalnie przyjąć Dzieciątko Jezus i zbliżyć do swojego serca - daje Ono szczególne łaski i prawdziwie roztapia ich wnętrza. Może w tym roku, i twoje ramiona staną się kołyską dla nowo narodzonego?

  xsn
  Rejonowe Spotkanie Młodzieży w Tuliszkowie

  Zapraszamy na Rejonowe Spotkanie Młodzieży pt. „Piękni i czystego serca”, które będzie miało miejsce w Tuliszkowie w niedzielę 20 listopada br. o godz. 15.00. Plan spotkania: w kościele - zawiązanie wspólnoty, koronka do Bożego Miłosierdzie, świadectwo na temat przynależności do Ruchu Czystych Serc, której patronką jest bł. Karolina Kózkówna, Eucharystia, Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, natomiast po zakończonej liturgii przejście do sali OSP i tam - poczęstunek, integracja, świadectwa, pantomima zabawa i zakończenie spotkania o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim.

  xms
  Animacja modlitwy charyzmatycznej

  Kurs Animacji Modlitwy Charyzmatycznej w Tuliszkowie W dniach 28-30 października br. w parafii pw. św. Wita w Tuliszkowie odbył się Kurs Animacji Modlitwy Charyzmatycznej. Rekolekcje te przygotowali i poprowadzili ks. Adam Bajorski, oficjał prownicjała MSF ds. rodzin mający swoją siedzibę w Wyższym Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, ks. Marcin Sadownik, wikariusz tuliszkowskiej parafii, oraz osoby, które należą do Szkoły Nowej Ewangelizacji Oikos 2.04 (z j. grec.: dom), p. Anna Łuczak, Joanna Waszkiewicz i Robert Cal. Celem kursu była modlitwa o światło Ducha Świętego i wyposażenie uczestników w umiejętność animowania modlitwy charyzmatycznej. Wzięło w nich udział ok. 50 przedstawicieli różnych wspólnot, zarówno młodzieży jak i dorosłych, m.in. Kościoła Domowego, Wspólnoty Nowe Życie, Wspólnoty Maryi Królowej Pokoju, Róż Różańcowych, Wspólnoty Emmanuel oraz wspólnoty ministranckiej. Przybliżając uczestnikom cechy modlitwy charyzmatycznej, ks. Adam Bajorski wyjaśniał, że "Bóg Ojciec pragnie, aby Jego Syn został uwielbiony w mocy Ducha Świętego. Modlitwa charyzmatyczna to modlitwa zanurzona w Duchu Świętym. Dlatego Bóg obdarza nas swoim Duchem, abyśmy uwielbiali w Nim Jezusa." Centralnym wydarzeniem każdego dnia była Eucharystia, przeżywana we wspólnocie rekolekcyjnej. W swoich homiliach ks. Adam podkreślał, że każdy z nas jest uzdolniony i powołany do modlitwy uwielbienia w Duchu Świętym, szczególnie do uwielbienia Jezusa Chrystusa podczas Eucharystii. Uczestnicy kursu przez trzy dni wsłuchiwali się w Słowo Boże i jego rozważania w czasie konferencji tematycznych. Prowadzący omawiali cechy modlitwy charyzmatycznej, osobistej oraz modlitwy uwielbienia. Przygotowane dynamiki obrazowały wspólnotę, która modli się charyzmatycznie. Uczestnicy rekolekcji pracowali również w grupach i praktykowali modlitwę uwielbienia. Na zakończenie rekolekcji, każdy z uczestników mógł podzielić się świadectwem przeżycia tego niezwykłego czasu.
  xms
  22 X 2016Diecezjalne Dziękczynienie za ŚDM

  22 października br. we Włocławku, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, odbyło się Diecezjalne Dziękczynienie za Dni w Diecezjach oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Grupa młodzieży z naszej parafii, która uczestniczyła w tych wydarzeniach, udała się do Katedry Włocławskiej pod opieką ks. Marcina Sadownika i ks. Rafała Marczewskiego, aby wspólnie podziękować Bogu za ten niezwykły czas. Po zawiązaniu wspólnoty blisko 1500 osób przybyłych na Dziękczynienie wysłuchało świadectw uczestników i wolontariuszy na ŚDM, w tym dwóch osób z naszej parafii. Słowo przywitania do przybyłych skierował ks. prał. Artur Niemira, diecezjalny koordynator ŚDM. Następnie miała miejsce Msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. bp Wiesław Wiesław Mering, Pasterz Diecezji, a okolicznościową homilię wygłosił o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski oraz uczestnik ostatniego Synodu poświęconego rodzinie. O liturgiczną oprawę tej Eucharystii zadbali m.in. ceremoniarze asysty z naszej tuliszkowskiej parafii. Na zakończenie ks. bp Mering podziękował prał. Niemirze i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dni w Diecezji oraz w miejscu głównych wydarzeń. Przywołując postaci trzech świętych, św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny Kowalskiej oraz św. José Sáncheza del Río, Biskup Włocławski pytał zgromadzoną młodzież o owoce ŚDM. Nawoływał ich do podjęcia odpowiedzialności za przyprowadzenie drugiego człowieka do Jezusa. Po błogosławieństwie uczestnicy Dziękczynienia mogli uczcić relikwie trojga świętych, do których nawiązał Pasterz Diecezji.
  xms
  2 X 2016 Odpust parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej

  Matka Boża Różańcowa jest patronką naszej świątyni parafialnej. Na początku miesiąca października wspominamy zwycięstwo floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką). Papież Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Jak co roku, w pierwszą niedzielę października, obchodziliśmy odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystą sumę odpustową celebrował ks. Karol Zając, wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie. W wygłoszonej homilii podkreślił znaczenie codziennego zawierzania naszego życia Najświętszej Maryi Pannie poprzez modlitwę różańcową. Po Mszy św. kapłani z asystą i wiernymi wzięli udział w procesji eucharystycznej i nabożeństwie różańcowym, odprawionym przy stacjach wokół kościoła parafialnego.
  xms
  Udział w Ogólnopolskiej Konferencji Alpha

  Alpha to seria spotkań, podczas których uczestnicy w swobodny sposób zgłębiają prawdy wiary chrześcijańskiej. W dniach 24 - 25 września br. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Alpha Polska, skupiająca przedstawicieli różnych kościołów chrześcijańskich w Polsce, zarówno osoby świeckie jak i konsekrowane. W konferencji wzięło udział sześcioro naszych parafian, przedstawicieli Wspólnoty Emmanuel i Dorosłych. Pierwszy dzień stanowiły szkolenia w obrębie 6 ścieżek: Run Alpha, czyli ścieżka dla osób, które jeszcze nie prowadziły Alphy w swoim lokalnym środowisku, Alpha w więzieniu, która przygotowywała do posługi w zakładach karnych, Alpha dla Młodzieży - dla katechetów, wychowawców, nauczycieli, Kurs Małżeński - dla osób pragnących pomagać parom w budowaniu szczęśliwych związków w oparciu o Boże zasady, Warsztaty z promocji Alpha w internecie oraz ścieżka dla liderów. Każdy z uczestników wybierał jedną ze ścieżek tematycznych i brał udział w kilku konferencjach w ramach danego bloku. Na zakończenie pierwszego dnia miała miejsce premiera filmowej serii Alpha Film Series w polskiej wersji językowej, która wpisała się w ogólnoświatowy start kampanii promującej Alpha we wszystkich zakątkach świata. Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wystąpienia Marcina Jakimowicza, dziennikarza "Gościa Niedzielnego" na temat jego doświadczenia kursu Alpha. Na zakończenie kierownictwo Krajowego Biura Alpha zaprezentowało kierunki rozwoju w ramach globalnej kampanii Alpha, czyli międzynarodowego wydarzenia, zachęcającego każdego do udziału w serii spotkań w swoim środowisku lokalnym. Twarzą tej kampanii jest Bear Grylls, brytyjski podróżnik, alpinista, popularyzator sztuki przetrwania i Naczelny Skaut Wielkiej Brytanii, którego wizerunek będzie można niebawem zobaczyć we wszystkich miastach krajów, w których prowadzi się Alpha. W ciągu dwóch dni konferencji nie zabrakło modlitwy uwielbienia i prośby o światło Ducha Świętego. Uczestnicy konferencji zgodnie potwierdzają, że wystąpienia prowadzących były niezwykle motywujące i pobudzające do działania. Poprzez Słowa Ewangelii mówcy zachęcali do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji.
  xms
  8-13.VIII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

  W dniach 8-13 sierpnia br. grupa parafian z Tuliszkowa uczestniczyła w XXVI Pieszej Pielgrzymce z Turku na Jasną Górę. Jak co roku, pątnicy przyłączyli się do grupy tureckiej, której znakiem rozpoznawczym jest kolor zielony. Parafianie bardzo wzięli sobie do serca słowa papieża Franciszka, wypowiedziane w Krakowie, dotyczące zamiany miejsca na kanapie na parę wygodnych butów i pójścia za Jezusem. Przeważającą część ok. 50-osobowej grupy z Tuliszkowa stanowiła młodzież, która swoim entuzjazmem przywiezionym z Krakowa, zarażała innych. Jednak dorośli nie pozostawali z tyłu i wspólnie z młodymi robili radosny "raban" w imię Jezusa. Wśród tak licznej grupy znaleźli się również nasi księża wikariusze - ks. Marcin i ks. Szymon oraz klerycy - Przemysław i Łukasz. Pierwszego dnia pielgrzymował z nami ks. proboszcz Stanisław Nowak, który nas umacniał swoją obecnością i dobrym słowem. Szlak pątniczy do stóp Matki Jasnogórskiej obejmował 175km i wiódł z Turku przez: Uniejów, Szadek, Widawę, Pajęczno i Miedźno. Wszystkie odcinki różniły się między sobą formą i przekazywanymi treściami. W czasie wędrówki księża głosili konferencje, w których zwracali uwagę m.in. na: Boże Miłosierdzie, uwielbienie Boga, miłość do bliźniego i życie Ewangelią na co dzień. Każdego dnia pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej, a w drugim dniu wędrówki swoja Mszę Św. Prymicyjną odprawili ks. Przemysław Pankowski i ks. Jakub Kupiński. Pielgrzymi wytrwale nieśli w sercach swoje intencje, a dzięki odmawianej w drodze modlitwie różańcowej i koronce do Bożego Miłosierdzia mogli zawierzyć je Bogu. Dzięki oddaniu się modlitwie w drodze, pielgrzymi dzielnie pokonywali kolejne kilometry, ofiarowując trudy wędrowania Bogu. Na każdym postoju pielgrzymi byli serdecznie przyjmowani przez mieszkańców nawiedzanych wiosek. Zawsze mogli liczyć na życzliwość, uśmiech i oczywiście poczęstunek, które dodawały sił do dalszego wędrowania. Po powitaniu na Wałach Jasnogórskich i pokłonieniu się Matce pątnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, w czasie której homilię wygłosił biskup włocławski ks. Wiesław Alojzy Mering. Po Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki z sercami pełnymi Bożego pokoju i radości wrócili do Tuliszkowa.
  xms
  30-31.VII Nasza młodzież na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie

  Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych ludzi z całego świata, którzy wraz ze swoimi duszpasterzami, biskupami i papieżem, gromadzą się w jednym miejscu, aby wspólnie wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa. Inicjatorem tych spotkań był św. Jan Paweł II. W tym roku gospodarzem ŚDM był Kraków - miasto św. Jana Pawła II i św. S. Faustyny Kowalskiej, a tematem - jedno z ośmiu błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7). Wydarzenia Centralne trwały od 26 do 31 lipca 2016r. W tegorocznych XXXI Światowych Dniach Młodzieży wzięła udział grupa 57 pielgrzymów z naszej i sąsiednich parafii pod opieką ks. Marcina Sadownika i ks. Szymona Grzywińskiego. Nasi parafianie wyruszyli do Krakowa 24 lipca 2016. Po całonocnej podróży pociągiem dotarli do parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Grabiu pod Krakowem, której mieszkańcy przyjęli podróżnych pod swój dach. Młodzi ludzie z Tuliszkowa i okolic odwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wzięli też udział w uroczystej Mszy Świętej Otwarcia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza na krakowskich Błoniach. Kolejne dni w Krakowie upływały pielgrzymom pod hasłem codziennej Eucharystii, katechez głoszonych przez księży biskupów w parafiach goszczących młodzież oraz modlitwy we wspólnocie. Każda chwila i każde miejsce stwarzało okazję do otwartego wyznawania wiary i składania dziękczynienia Bogu w modlitwie - zatłoczony autobus, przepełniony tramwaj, skąpany w deszczu dworzec kolejowy. 28 lipca 2016 wraz z młodzieżą z całego świata nasi parafianie wzięli udział w powitaniu papieża Franciszka na Błoniach, a następnego dnia uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Centralnymi wydarzeniami ŚDM było nocne czuwanie z papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae w Brzegach oraz Msza Święta Posłania 30 i 31 lipca 2016, w czasie których Ojciec Święty namawiał młodych ludzi do porzucenia życia "na kanapie", kupienia wygodnych butów i wyruszenia w drogę po własne marzenia w imię Jezusa Chrystusa.
  Świadectwo!
  Przygotowania w naszej parafii do Światowych Dni Młodzieży rozpoczęliśmy zaraz po ogłoszeniu przez Papieża Franciszka, że kolejne spotkanie Młodych odbędzie się w Polsce. Swoją uwagę skupiliśmy na tym, abyśmy byli jak najlepiej duchowo przygotowani. Nie zabrakło organizowanych przez nas spotkań i konferencji w parafii. Tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży staraliśmy się pomóc przy organizacji Dni w Diecezji. Dni te miały miejsce we Włocławku, Świnicach Warckich oraz w Licheniu. Były to miejsca szczególne, więc zależało nam, aby młodzi z zagranicy mieli okazję je poznać i zobaczyć. Jako wolontariusze chcieliśmy, aby wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami. Mieliśmy okazję wziąć czynny udział w przygotowaniu i w prowadzeniu Drogi Krzyżowej z Głogowca do Świnic Warckich oraz Godziny Miłosierdzia na placu przed kościołem, w którym św. Faustyna przyjęła sakrament chrztu. Było to dla nas ogromne wyróżnienie. W Licheniu natomiast służyliśmy rejestrując grupy przybyłych pielgrzymów. Młodzieży z naszej parafii nie zabrakło również we Włocławku, kiedy to troszczyliśmy się o to, aby uczestnicy ŚDM mogli zintegrować się poprzez wspólny taniec i śpiew. Dni w Diecezji były dla nas przedsmakiem Krakowa. Dały nam możliwość poznania młodzieży z całego świata dla których, tak samo jak dla nas, Chrystus jest miłością. Z perspektywy czasu widzimy, jak bardzo te przygotowania były istotne. Pomogły nam w pełnym zrozumieniu idei Światowych Dni Młodzieży.
  Ola i Adrian.
  xms
  20-24.VII ŚDM Dni Diecezji


  Młodzi tuliszkowianie uczestnikami „Dni w diecezji”
  „Dni w Diecezji” to czas od 20 do 24 VII spędzany w parafiach diecezji włocławskiej, stanowiący bezpośrednie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nawiązywanie relacji, przyjaźni, wejście w codzienność polskiej rodziny, wycieczki krajoznawcze, wydarzenia kulturowe i religijne to wszystko w czym uczestniczyli młodzi tuliszkowianie przed wyjazdem na centralne wydarzenia do Krakowa. Nasza młodzież pod opieką swoich duszpasterzy odwiedziła Włocławek, gdzie wraz z p. Michałem Piekarskim – zawodowym wodzirejem animowała śpiew i taniec, a następnie wzięła udział w koncercie. W piątek przeżyła dzień miłosierdzia w rodzinnej parafii św. Faustyny – w Świnicach Warckich. Tam nasi młodzi pod opieką ks. Marcina Sadownika prowadzili rozważania drogi krzyżowej. W sobotę wzięli udział w centralnej Eucharystii w Licheniu. W każdym z trzech dni widoczne było zaangażowanie tuliszkowskich wolontariuszy, a podczas sprawowanej liturgii – ministrantów. W niedzielę 24 lipca 50 osobowa grupa pojechała do Krakowa. Życzymy dobrych owoców pielgrzymki i modlimy się o bezpieczeństwo dla was!

  xsg
  Oaza Chorych w Licheniu
  xsg
  25 - 28 VI 2016 - Rekolekcje dla dziewcząt u sióstr Opatrzności Bożej

  Od 25 do 28 czerwca br. dom zakonny Sióstr Opatrzności Bożej w Grodzisku Mazowieckim k. Warszawy stał się dla 5 dziewcząt z naszej parafii miejscem "duchowej pustyni" - czyli miejscem, gdzie młody człowiek może bardziej "zajrzeć w głąb siebie". Rekolekcje odbyły się pod hasłem „W Sercu Miłosiernej Miłości”.
  Uczestniczki mogły zastanowić się nad pytaniami: „Kim tak naprawdę jestem?” i „Co jest moim pięknem?”. Inicjatorką spotkania była S. Tobiasza - referantka ds. powołań w zgromadzeniu. To ona dała dziewczętom najwięcecej wskazówek ułatwiających rozeznawanie powołania, nie tylko tego zakonnego, ale również powołania do życia w małżeństwie. "Prawdziwe szczęście człowiek może osiągnąć tylko na drodze realizowania powołania, do którego zaprasza Bóg. Powołanie jest łaską i tylko od człowieka zależy co z nim zrobimy. Nigdy nie będziemy szczęśliwi jeśli w naszym życiu nie będzie spójności między tym co myślimy, czujemy, mówimy i czynimy. Z Bożą pomocą możemy otwierać się na życie dla innych ludzi i dla Boga" - powtarzała s. Tobiasza.
  Rekolekcje ubogacała Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza Święta, wspólna z siostrami modlitwa Brewiarzowa, dzięki której dziewczęta mogły zobaczyć jak siostry zakonne najczęściej się modlą.
  Nie brakło również okazji, by poznać trochę Grodzisk oraz grupę akademicką o nazwie „Klema” prowadzoną przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Siostry zadbały również o kondycję rekolektantek. S. Kasjana poprowadziła zajęcia taneczne.
  Siostry pokazały również swój pokój misyjny, w którym zgromadzono pamiątki z misji prowadzonych m.in. w Japonii i Ukrainie oraz pokój poświęcony pamięci założycielki zgromadzenia – Matce Antoninie Mirskiej.
  Kolejną "atrakcją" było spotkanie z siostrami nowicjuszkami i postulantkami, którymi były... Wietnamki przebywające już rok w Grodzisku: s. Helena i aspirantka Huyen (Hłin). Opowiedziały jak im się żyje w zakonie i czym się zajmują. "Dzięki tym rekolekcjom dostrzegłam jak wartościowe jest szukanie „czasu pustyni”, czasu na spędzenie tylko z Bogiem. Wsłuchiwanie się w jego słowo i odkrywanie każdego dnia tego do czego nas zaprasza. Zdałam sobie sprawę jak wiele jeszcze pracy przede mną, pracy, która tylko z Bożym Światłem i Miłością pomoże odkryć i przyjąć prawdę o mnie samej" - napisała w podsumowaniu tego artykułu jego autorka, a zaraem uczestniczka rzeczonych rekolekcji. Wszystkim rekolektantkom życzymy dobrego rozeznania swojego powołania, a wszystkim naszym młodym parafiankom, by nie zamykały oczu na tą piękną drogę życia - życia zakonnego.
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 


  Agata Ignaczak
  26 VI 2016 - Zakończenie roku ministranckiego 2015/2016

  W niedzielę 26 czerwca, w naszej parafii odbyło się zakończenie roku ministranckiego 2015/2016. Po Mszy św. o godz. 17 00, ministranci wraz z księżmi, rodzicami spędzili wspólnie czas grając w piłkę nożną na boisku parafialnym oraz na tradycyjnym „grillowaniu” w altance za plebanią, gdzie gościł nas ks. proboszcz.
  Wszystkim rodzicom dziękujemy za przygotowanie ciast i innych smakołyków. Ministrantom życzymy udanego wypoczynku i niegasnącej gorliwości w służbie przy ołtarzu w okresie wakacji.
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ 


  xszg
  25 VI 2016 - Ministranci z Tuliszkowa ceremoniarzami diecezji włocławskiej

  W sobotę 25 czerwca br. w kościele Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku biskup włocławski Wiesław Mering sprawował uroczystą Eucharystię, podczas której ustanowił 51 nowych ceremoniarzy dla parafii diecezji włocławskiej. Wśród tego grona znalazło się 4 ministrantów z naszej parafii: Robert Patrzykąt, Kamil Patrzykąt, Jakub Pawłowski oraz Wiktor Malesza – gratulujemy!
  Zadaniem ceremoniarza jest czuwanie nad przygotowaniem celebracji liturgicznych oraz dbałość o ich piękne, głębokie i poprawne sprawowanie.
  Wydarzenie było uwieńczeniem rocznego okresu przygotowań do pełnienia tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji. Druga już edycja kursu ceremoniarskiego odbywała się w Sanktuarium NMP w Licheniu Starym oraz w sanktuarium NMP Zwycięskiej w Brdowie. Tematami zajęć były liczne zagadnienia liturgiczne, między innymi: zadania ceremoniarza w celebracji liturgicznej, obrzędy Eucharystii i pozostałych sakramentów oraz sakramentaliów, historia, znaczenie i znajomość ksiąg liturgicznych, znaki i symbole w liturgii oraz duchowość liturgiczna.
  Podczas ceremonii Biskup Włocławski podkreślił, że to Pan powołuje człowieka a nie człowiek samego siebie i to Pan stawia warunki. Słowa te dosięgają istoty każdego powołania, także tego do pełnienia służby ceremoniarza. Po homilii miał miejsce obrzęd ustanowienia ceremoniarzy; Ksiądz Biskup upewniwszy się o przygotowaniu kandydatów oraz zapytawszy o szczerą wolę służby, w specjalnym akcie modlitewnym wezwał dla nich Bożego błogosławieństwa oraz nałożył krzyże – znak ceremoniarskiej posługi.
  Nowi ceremoniarze będą tworzyć asystę biskupią podczas Światowych Dni Młodzieży, przeżywanych jako Dni w Diecezji w Sanktuarium NMP w Licheniu Starym i Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich.
  xszg
  19 06 2016 - Prymicje ks. Przemysława Pankowskiego


  KW niedzielę 19 czerwca o godz. 11 00 Mszę św. prymicyjną w naszej parafii sprawował ks. Przemysław Pankowski. Jak nakazuje tradycja ks. Prymicjant, wyruszył w uroczystej procesji z plebanii ku kościołowi. Po przyjściu do ołtarza przywitał go ks. prał. Stanisław Nowak. Zwrócił się do nowo wyświęconego kapłana słowami: „Księże Przemku, przed dwoma tygodniami w „godzinie miłosierdzia" z rąk ks. bpa Wiesława Meringa przyjąłeś w Katedrze Włocławskiej święcenia kapłańskie. Na głos Chrystusa, który wezwał cię po imieniu odpowiedziałeś „Jestem”. I właśnie w tym momencie, wkroczyłeś na drogę kapłańskiego życia. W dniu Twych Prymicji życzymy ci, byś podążając tą drogą, niósł bliźnim Bożą Miłość, niezachwianą Wiarę i Nadzieję. Niech Pan darzy Cię zawsze swoim błogosławieństwem, a w sercu Twoim, nawet w przeciwnościach, niech rozkwita Boża Radość". Następnie Ks. Prymicjanta powitali w radosnych słowach przedstawiciele wspólnoty parafialnej: dzieci, młodzież, i ministranci, do grona których ks. Prymicjant należał przez wszystkie lata młodzieńcze. Po Ewangelii do uczestników uroczystej Mszy św. prymicyjnej ze słowem Bożym zwrócił się ks. prał. Sławomir Kasprzak – proboszcz parafii św. Stanisława BM w Kramsku - parafii praktyk ks. Prymicjanta. Przywołał on piękny i wymowny obraz kapłana pełniącego w życiu wiernych rolę mostu. Jego zadaniem jest przeprowadzać ludzi z ziemi do nieba. Na koniec Mszy św. Ksiądz Prymicjant złożył podziękowania tym, którzy doprowadzili go do kapłaństwa. W pierwszej kolejności dziękował Panu Bogu, następnie rodzinie, księżom i wszystkim tym, którym winien był wdzięczność za pomoc w drodze do kapłaństwa. Na koniec Mszy św. miało miejsce udzielenie uroczystego błogosławieństwa, z którym związany jest odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami. Nowo wyświęcony kapłan pobłogosławił wszystkich zgromadzonych w świątyni z wyróżnieniem księży, kleryków, ministrantów i najbliższej rodziny. Każdemu otrzymującemu prymicyjne błogosławieństwo wręczano pamiątkowy obrazek. Na odwrocie zawierał on cytat: „Weź udział w trudach i przeciwnościach, jako dobry żołnierz Jezusa Chrystusa” (2Tm 2, 3), prośbę o modlitwę w intencji neoprezbitera i prośbę o Boże błogosławieństwo rodzicom oraz tym, wśród których on wzrastał oraz tym, do których będzie posłany. Otoczmy modlitwą naszego rodaka, nie ustawajmy w prośbach o umocnienienie jego kapłańskiego powołania i życzliwości parafian.

  xsn
  powrót
  16 06 2016 - Pielgrzymka dzieci I komunijnych do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej


  16 czerwca br. dzieci, które po raz pierwszy przystąpiły do I Komunii Świętej w nasze parafii wraz ze swoimi rodzicami i duszpasterzami wzięły udział w pielgrzymce do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej. Na małych pielgrzymów czekały nie lada przeżycia: zwiedzanie domu rodzinnego świętej, niesienie relikwiarza z relikwiami oraz śpiewy i zabawy. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz biskup Antoni Długosz, znany z telewizyjnego Ziarna. Ksiądz biskup w swoim dialogowanym słowie ukazał najmłodszym poprzez obrazy, że od samego początku swojego życia są kochani przez Pana Boga, a ziemscy rodzice tak samo się o nas troszczą, jak troszczy się Bóg. Kaznodzieja podkreślił również, że wiara, nadzieja i miłość powinny ciągle towarzyszyć naszemu życiu. Na zakończenie liturgii zaśpiewano jeszcze kilka piosenek religijnych, zatańczono tango San Damiano i tango Francesco, i uczestniczono w Godzinie Miłosierdzia. Pełni duchowych przeżyć wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów, pamiętając, że i na Tuliszkowskim wzgórzu od tego roku możemy oddawać cześć relikwiom św. Faustyny.

  xsg
  15 06 2016 - Doroczny odpust ku czci św. Wita i błogosławieństwo nowych ministrantów


  Każdego roku w dniu 15 czerwca Kościół wspomina św. Wita - męczennika. Tego dnia tuliszkowska wspólnota obchodzi uroczystości ku czci tegoż Męczennika, który jest głównym patronem parafii. Warto przypomnieć, że św. Wit pochodził z możnego rodu zamieszkałego na Sycylii. Jego ojciec był poganinem, a matka chrześcijanką. Dbała ona o wychowanie syna w wierze chrześcijańskiej, ojciec zaś żądał od rodziny, by ta wyparła się wiary. W związku z prześladowaniem ojca, Wit mając 7 lat wraz z matką i wychowawcą Modestem uciekli w okolice Lukanii. Podczas prześladowania za panowania cesarza Dioklecjana (284-305) cała trójka została ujęta i po strasznych torturach poniosła śmierć męczeńską. Św. Wit miał ponieść śmierć zanurzony w kotle z roztopionym ołowiem bądź olejem, rozszarpany przez lwy i stracony. Miał wtedy zaledwie 15 lat. Kult tego męczennika był bardzo popularny. Uznawano go za orędownika w różnych chorobach, a zwłaszcza w epilepsji. W ikonografii przedstawiany jest jako chłopiec ubrany w bogate szaty koloru czerwonego. Jego atrybutami są: kocioł z oliwą, kogut, lew, orzeł, zając, uwiązany pies, księga i liść palmowy - symbol męczeństwa. W naszej parafii znajduje się obraz przedstawiający Świętego zgodnie ww. z atrybutami oraz relikwie, które w dniu odpustu są wystawione na ołtarzu i ze czcią adorowane. Warto dodać, że nasza parafia jest jedyną w diecezji włocławskiej, której patronem jest św. Wit. Na tegoroczne uroczystości odpustowe złożyło się przyjęcie błogosławieństwa przez dziewięciu nowych ministrantów. Strój ministranta – komżę, w tym roku przyoblekli: Arkadiusz Skowroński, Bartosz Dębczyński, Bartosz Podębski, Szymon Pawłowski, Krystian Pawłowski, Adrian Darul, Wiktor Maślanka, Wiktor Pokrant i Kacper Ignaczak. Nowi ministranci przyrzekli: „całym swym życiem pełnić wierną służbę Bogu, być gorliwym ministrantem przy ołtarzu, wzorowym uczniem w szkole, posłusznym synem i kochającym bratem w gronie rodziny oraz dobrym kolegą w pracy i zabawie, oraz żyć i postępować według zasad ministranta”. Na drodze pełnienia tego zadania życzymy im wytrwania i otaczamy modlitwą. Na koniec uroczystości ks. proboszcz podziękował wiernym za przybycie i za wspólną modlitwę za wstawiennictwem św. Wita. Później tradycyjnie nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i miała miejsce procesja eucharystyczna, po której ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

  xsg
  11 VI 2016 - Turniej piłki nożnej ministrantów w Kazimierzu Biskupim

  Dnia 11 czerwca, br. odbył się w klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny turniej piłki nożnej im. Jana Berthiera. Od kilku już lat, co roku tuż przed wakacjami w Kazimierzu Biskupim zbierają się drużyny ministranckie z okolicznych parafii, by doświadczać wspaniałych piłkarskich emocji. Już kolejny rok z rzędu w tych sportowych zmaganiach biorą udział ministranci z Tuliszkowa.
  Tradycyjnie już zanim zawodnicy usłyszeli pierwszy gwizdek, wszyscy zgromadzili się w kościele. Mszę św. koncelebrowali księża opiekunowie drużyn przyjezdnych. Ministranci z ust ks. celebransa usłyszeli zachętę do podejmowania wysiłku nie tylko tego sportowego, ale także duchowego, jako pewnej „recepty” na osiąganie życiowych sukcesów.
  Podczas całego turnieju tak na boisku, jak i poza nim nie brakowało licznych atrakcji. Wspólnota misjonarzy Świętej Rodziny serwowała kibicom i zawodnikom kiełbaskę z grilla i zimne napoje. Słuchając dobrej muzyki, zabawnych komentatorów, zajadając danie z grilla można było wspaniale spędzić dzień w klasztorze.
  Pragniemy wyrazić nasze szczere podziękowania, organizatorom wszystkim organizatorom turnieju. Ucieszeni sportowymi wynikami, ubogaceni duchowo i – co też istotne – zintegrowani, jako wspólnota wróciliśmy szczęśliwie do Tuliszkowa.


  Powiększ 

  xszg
  5 06 2016 Święcenia kapłańskie diakona Przemysława Pankowskiego


      Sakrament święceń obejmuje trzy stopnie: święcenia diakonatu, święcenia prezbiteratu i święcenia biskupie. W W niedzielę 5 czerwca 2016 r. w katedrze włocławskiej Pasterz Diecezji JE ks. bp Wiesław Mering wyświęcił diakonów na kapłanów. Wśród nich był nasz parafianin diakon Przemysław Pankowski.
  Dzień święceń prezbiteratu jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących je i ich najbliższych, ale także dla całej diecezji. Diakoni przygotowują się na ten dzień przez 6 lat studiów i pracy nad sobą oraz bezpośrednio przez 5 dniowe rekolekcje zamknięte.
      Samo udzielenie święceń ma miejsce po czytaniach Liturgii Słowa i ma następujący przebieg:
  Po Ewangelii Rektor Seminarium przedstawia Księdzu Biskupowi kandydatów i prosi o udzielenie im święceń. Ksiądz Biskup po dokonaniu ich wyboru wygłasza homilię. Po homilii wybrani na urząd kapłanów odpowiadając na pytania Księdza Biskupa wyrażają gotowość przyjęcia obowiązków wynikających ze święceń i składają mu przyrzeczenia czci i posłuszeństwa. Następnie wierni polecają Bogu kandydatów śpiewając litanię do Wszystkich Świętych. Zaś kandydaci na znak największego uniżenia przed Bogiem leżą krzyżem. Ta postawa jest jednocześnie znakiem ich całkowitego bezwarunkowego oddania się Bogu i gotowości pełnienia Jego woli. Wszystkie te obrzędy "mają potwierdzić, że wybór kandydatów został dokonany zgodnie z praktyką Kościoła" i przygotować do uroczystego aktu konsekracji (KKK 1574).
       Po litanii do Wszystkich Świętych następuje istotny moment uroczystości: przez włożenie rąk i modlitwę konsekracyjną Ksiądz Biskup wyświęca nowych kapłanów, których nazywa się neoprezbiterami. Ręce na kandydatów nakładają wszyscy zgromadzeni kapłani.
       Po udzieleniu święceń następują obrzędy, które mają "wyrazić i dopełnić w sposób symboliczny dokonywane misterium" (KKK 1574). Neoprezbiterzy ubierają szaty kapłańskie: stułę i ornat. Z kolei Ksiądz Biskup namaszcza dłonie neoprezbiterów olejem Krzyżma świętego [namaszczenie krzyżmem świętym jest znakiem specjalnego namaszczenia przez Ducha Świętego, który czyni owocną ich posługę (KKK 1574)], a następnie wręcza im dary ofiarne - chleb i kielich z winem oraz przekazuje im znak pokoju. Znaku pokoju udzielają również wszyscy zgromadzeni kapłani. Po udzieleniu znaku pokoju rozpoczyna się liturgia eucharystyczna. Neoprezbiterzy z Księdzem Biskupem i kapłanami odprawiają pierwszą Mszę Świętą koncelebrowaną.


  xsg
  4 VI 2016 - XX Spotkanie Młodych w Lednicy

  Lednica - to właśnie tutaj, gdzie 1050 lat temu nasza ojczyzna przyjęła chrześcijaństwo co roku odbywa się wielkie święto młodych chrześcijan. Poprzez wspólny taniec i śpiew kilkadziesiąt tysięcy osób wspólnie uwielbia Boga! „Tęskniłam za wspólnotą ludzi czujących i myślących tak jak ja. Od dawna w żadnym miejscu nie czułam się tak dobrze i swobodnie, jak na Polach Lednickich. Tańczyłam i śpiewałam, modliłam się” – wyznała jedna z młodych uczestniczek tegorocznego spotkania, na które wybrała się wraz ze wspólnotą młodzieży z naszej parafii oraz jej opiekunem - ks. Marcinem Sadownikiem.
  XX Spotkanie Młodych nad Lednicą było pod pewnym względem inne niż wszystkie poprzednie. Jego hasło „Amen” było bardzo wymowne. To nie był ostatni zjazd młodzieży na Polach Lednickich, choć pierwszy bez ojca Jana Góry.
  Relacja zdjęciowa ukaże najlepiej jak nasza wspólnota przeżyła tegoroczne spotkanie:
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 


  xszg
  29 05 2016 Jubileusz 35.lecia kapłaństwa ks. prałata Stanisława Nowaka


  W niedzielę 29 maja 2016 r. świętowaliśmy 35 rocznicę kapłaństwa Ks. prałata Stanisława Nowaka. Eucharystię Jubilat sprawował razem z JE Ks. biskupem Stanisławem Gębickim. W homilii Ks. Biskup scharakteryzował sylwetkę Jubilata, podkreślając fakt, że otrzymał święcenia kapłańskie w dniu śmierci Prymasa Tysiclecia, Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Parafianie życzyli Księdzu Proboszczowi otwartego serca na coraz to nowe i zaskakujące pomysły Pana Boga, wiary która rozpala do chodzenia po wodzie, Bożej miłości do dzielenia się z innymi i dobrych ludzi wokół, szczególnie tych otwartych na Bożego Ducha, którzy pomogą gdy zabraknie sił.

  Galeria

  xsn
  26 05 2016 Boże Ciało


  Ta procesja jest nam potrzebna, żebyśmy na nowo odświeżyli w sobie wiarę i przekonanie, że Jezus jest Bogiem, który nam nieustannie towarzyszy i chce być z nimi w naszej codzienności. Procesję poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele. Nasza procesja była nie tylko naszym wyznaniem wiary, ale była też zaproszeniem dla tych, których spotkamy, wołaniem: zobaczcie jak dobry jest nasz Bóg, jak można być szczęśliwym będąc blisko Niego! Niech nasze świadectwo będzie poruszające, więcej, niech będzie pociągające, żeby inni również chcieli dzielić to szczęście, którego my doświadczamy gdy idziemy razem z Jezusem.

  Galeria

  xsn
  7 05 2016 Sakrament Bierzmowania - posadzenie dębu Mieszko I

  "Święci - są to prawdziwi przyjaciele Pana Boga, dlatego dobrze, że są oni w naszych kościołach” - powiedział Ordynariusz diecezji Wiesław Alojzy Mering w sobotę 7 maja br., przewodnicząc uroczystościom wprowadzenia do kościoła p.w. św. Wita w Tuliszkowie relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej. Jubileuszowy Rok Miłosierdzia oraz 1050 rocznica Chrztu Polski wydały się być najlepszą okazją do wprowadzenia relikwii jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich świętych na świecie, a zarazem do postawienia kolejnego kroku w kierunku ugruntowania kultu do Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w tuliszkowskiej wspólnocie parafialnej. Relikwiarz z cząstką św. s. Faustyny to nie jedyna ikona miłosierdzia Bożego w kościele pw. św. Wita w Tuliszkowie. Nowa polichromia kościoła przedstawia wielu polskich świętych, wśród nich jest s. Faustyna Kowalska, to właśnie pod jej malunkiem spoczną relikwie wystawione w pięknym „reliquiarium”. Obraz Miłosiernego Jezusa znajduje się w bocznym ołtarzu, a kult Miłosierdzia Bożego jest tu silny nie tylko przez modlitwę, ale również dzieła miłosierdzia. „Tak bardzo nam i całemu światu potrzeba miłosierdzia Bożego, dlatego od dzisiaj św. s. Faustyna będzie z nami nie tylko duchem, w modlitwach zanoszonych do Bożego Miłosierdzia, ale i ciałem. Jako nasza orędowniczka u Boga będzie umacniać nas w pobożności i pouczać przykładem swojego życia” – powiedział ks. prał. Stanisław Nowak – proboszcz parafii w Tuliszkowie, witając Pasterza diecezji Wiesława Meringa, za którego zgodą i błogosławieństwem świątynia w Tuliszkowie przechowywać będzie relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia. Pasterz diecezji, który przewodniczył Mszy św., mając przed oczami wystawione przed ołtarzem relikwie św. s. Faustyny oraz 70 – osobową grupę młodzieży bierzmowanej, powiedział, że „jako chrześcijanie nigdy nie jesteśmy w Kościele sami. Zawsze są z nami nasi patronowie, których sobie wybieramy na nasze życie po to, by pomogli nam iść przez życie w stronę Boga”. Przedstawiciele młodzieży podziękowali słowami: „chcemy, tak jak św. s. Faustyna, kierować się w życiu miłosierdziem oraz rozwijać dary, które otrzymaliśmy od Ducha Świętego. Już niedługo podczas Światowych Dni Młodzieży oraz „Dni w Diecezji” będziemy mieli okazję dać świadectwo naszej wiary, m.in. w miejscu narodzin i chrztu s. Faustyny - w Świnicach Warckich. Na koniec liturgii ks. biskup otrzymał z rąk ks. prał. Stanisława Nowaka nowo wydany album poświęcony kościołowi p.w. św. Wita w Tuliszkowie. Po błogosławieństwie wszyscy zgromadzeni w świątyni udali się jeszcze na znajdujący się przy kościele Plac Wolności, by tam dopełnić upamiętnienia rocznicy 1050 – lecia Chrztu Polski przez posadzenie dębu Mieszka I. Rolę gospodarza w tym miejscu przejął Burmistrz Miasta i Gminy w Tuliszkowie – p. Grzegorz Ciesielski. Kierując wzrok na pomnik św. Jana Pawła II – patrona miasta przypomniał zebranym o jego wpływie na rozprzestrzenianie się kultu Bożego Miłosierdzia w świecie oraz o roli, jaką odegrał papież Polak na drodze ugruntowania na terenie polskiej ziemi dziedzictwa chrześcijańskiego. Po tych słowach wszyscy ustawili się do wspólnej fotografii – kolejnej trwałej pamiątki pełnego duchowych treści i artystycznych walorów uroczystego wydarzenia.

  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 


  xszg
  16 IV 2016 Gminno - parafialne uroczystości 1050 - lecia Chrztu Polski

  16 kwietnia 2016 roku, w Tuliszkowie upamiętniono 1050 rocznicę Chrztu Polski. Dzięki wielodniowym przygotowaniom połączonych sił organizatorów, w skład których weszli: Zespół Szkół w Tuliszkowie, władze Gminy i Miasta Tuliszków, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Razem dla dzieci" z Tuliszkowa oraz parafia pw. św. Wita, mieszkańcy i parafianie Tuliszkowa zostali zaproszeni do czasów Mieszka I oraz wydarzeń z 966 roku. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się przemarszem trzech barwnych orszaków ulicami miasta. Centralnym miejscem spotkania był plac przed kościołem pod wezwaniem św. Wita. Mieszko I ze swoją świtą przyjął chrzest, a biskup Jordan skierował do zebranych słowa: „Nie lękajcie się, ale weselcie. Radosny jest dzisiejszy dzień. Pójdźcie wszyscy przyjąć łaskę chrztu świętego...”
  Po chwili zebrani udali się do parafialnej świątynio, by wziąć udział we Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Nowak. Gospodarz miejsca zanurzając się w tekstach biblijnych przypomniał wszystkim duchowe znaczenie przyjęcia sakramentu chrztu świętego i zaapelował o wdzięczność Bogu i ludziom, dzięki którym wprowadzono nas do Chrystusowego Kościoła.
  Religijne znaczenie chrztu Polski podkreślił poseł na Sejm – p. Ryszard Bartosik. Przywołując postać św. Jana Pawła II powiedział, że chrześcijaństwo to najbardziej przyjazna religia dla człowieka, która szanuje życie i rodzinę.
  Po Mszy św. odbyła się biesiada z tańcami i posiłkiem.

  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ 


  xszg
  10 IV 2016 - Rejonowe spotkanie młodzieży w duchu przygotowań do ŚDM

  100 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży odbyło się spotkanie Młodzieży z rejonu konińskiego, na którym nie zabrakło młodych Tuliszkowian. Miejscem wydarzenia był kościół parafialny p.w. św. Mikołaja i Dobrego Pasterza oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie.
  Wspólnota Emmanuel Tuliszków do slesina przybyła w składzie 23 osób wraz z ks. Marcinem Sadownikiem. Spotkanie rozpoczęło się wspólną Mszą Świętą. Wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania. W kazaniu ks. Mariusz Nowacki zachęcił młodych, aby swoim życiem świadczyli o Bogu, nieśli pokój innym ludziom oraz naśladowali uczniów Jezusa, którzy po zmartwychwstaniu tworzyli wspólnotę, oddawali chwałę Bogu oraz unikali zła. Śpiew prowadziła grupa muzyczna z Ciechocinka. Po Mszy św. wszyscy udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Tam na wszystkich czekała ciepła kawa i herbata oraz drożdżówki. Potem odbyła się zabawa prowadzona przez pana Michała Piekarskiego. Prócz wspólnych tańców z Lednicy, hymnu ŚDM bawiliśmy się przy świetnej muzyce!
  Nie mogło obyć się bez przerw, by złapać oddech! W jednej z nich usłyszeliśmy fascynujące świadectwo Małgorzaty i Dariusza Waszkiewiczów z Włocławka. Pani Małgorzata, od urodzenia jest osobą niepełnosprawną (mózgowe porażenie dziecięce), jednak to nie przeszkadza jej w cieszeniu się życiem, a co najważniejsze razem z mężem wychowują córeczkę. Pani Małgorzata potrafi nawet malować cudowne obrazy… stopami! Oprócz tego pierze, prasuje i szyje itp.!
  W kolejnych przerwach jako wspólnota młodzieży „Emmanuel” przygotowaliśmy scenki, które pokazywały różne relacje z Panem Bogiem.
  W drodze powrotnej, modliliśmy się brewiarzem w intencji czekających nas już niedługo ŚDM, na które oczywiście się wybieramy. Pamiętaliśmy też o modlitwie w intencji dzieci nienarodzonych. Dziękujemy Bogu i organizatorom, szczególnie ks. Mariuszowi Nowackiemu, z którego zaproszenia skorzystaliśmy za kolejne dobre spotkanie, na którym mogliśmy nie tylko dobrze się bawić, ale i wiele nauczyć.


  Powiększ  Powiększ  Powiększ 

  Marta Wągiel
  Gmino - parafialne uroczystości 1050 - lecia Chrztu Polski - zapowiedź  Powiększ 

  xszg
  29 III 2016 - "Święta Siostro Faustyno orędowniczko Miłosierdzia Bożego wspieraj nas..."

  Z błogosławieństwem Pasterza diecezji – J. E. Ks. Bpa Wiesława Meringa 100 - osobowa grupa duszpasterzy i wiernych parafii św. Wita w Tuliszkowie odbyła pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, by oddać cześć i sprowadzić do parafii relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej.
  Dynamicznie rozwijające się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i szeroki kult św. Siostry Faustyny we wspólnocie parafialnej, a także słowa, które wypowiedział Ojciec Święty Franciszek w homilii podczas Mszy Świętej na inaugurację Roku Miłosierdzia: „To będzie rok, w którym trzeba wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu. Jak wiele krzywdy wyrządza się Bogu i Jego łasce, kiedy przede wszystkim twierdzi się, że grzechy są karane Jego sądem, a nie stawia się na pierwszym miejscu tego, że są odpuszczane przez Jego miłosierdzie” – tylko utwierdziły w przekonaniu ks. prał. Stanisława Nowaka – proboszcza w Tuliszkowie o zasadności i potrzebie sprowadzenia do parafii relikwii Propagatorki Bożego Miłosierdzia.
  W niedługim czasie po wystosowaniu odpowiedniego pisma do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź i zgodę na przyjazd autokarowej delegacji i uroczyste przyjęcie św. Siostry Faustyny w cząstce relikwii. Otrzymana zgoda była wyrazem pozytywnego spojrzenia na systematycznie praktykowane wszystkie nowe formy kultu Miłosierdzia Bożego, które Pan Jezus przekazał przez św. Siostrę Faustynę i do których przywiązał wielkie obietnice.
  Odpowiednim czasem pielgrzymki stał się 29 marca 2016 roku, - piąty dzień Nowenny przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Na koniec Eucharystii sprawowanej o godz. 11 00 przez ks. prał. Stanisława Nowaka w klasztornej części Sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach, w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny relikwie „Ex ossibus” (cząstka kości świętej osoby) w pięknym „reliquiarium” przekazała nam s. M. Ignacja Bazan, która wcześniej opowiedziała nam o życiu i działalności św. Faustyny. Siostra Ignacja życzyła nam, żeby św. Faustyna była naszą szczególną parafianką, żebyśmy pamiętali, że obecność świętych w relikwiach to szczególny „kanał” duchowy, który łączy nas ze świętymi i przez świętą osobę umożliwia oczekiwanie Bożego wsparcia. Prosiła, żeby dobrze wykorzystać obecność relikwii i nie zmarnować darów z niezgłębionego Miłosierdzia Bożego.
  Po słowach siostry Ignacji, trzymając w rękach relikwie w stronę uradowanych pielgrzymów, zwrócił się ks. prał. Stanisław Nowak – inicjator całego przedsięwzięcia: „Głęboko wierzę, że otrzymane relikwie, jeszcze bardziej przyczynią się do rozszerzenia kultu apostołki Bożego Miłosierdzia w naszej parafii, która znajduje się przecież na terenie diecezji włocławskiej – diecezji rodzinnej św. Siostry Faustyny. Wierzę też, że otrzymane relikwie zachęcą nas do czerpania z jej duchowego bogactwa, które pozostawiła w „Dzienniczku”, a także wpłyną na jeszcze owocniejsze przeżywanie rozpoczętego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia”. Po tych słowach wszyscy otrzymaliśmy błogosławieństwo relikwiami św. Siostry Faustyny.
  Wdzięczni za otrzymane dary udaliśmy się jeszcze do znajdującego się nieopodal, pięknie rozbudowanego Centrum Jana Pawła II. Tam, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, pamiętaliśmy o intencji piątego dnia Nowenny - o modlitwie za tych, którzy pozostają poza Kościołem, aby powrócili do pełnej z nim jedności. Kolejnym miejscem, tym razem już indywidualnej modlitwy było Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.
  Umocnieni duchowo wróciliśmy do parafii. Towarzyszyła nam św. Siostra Faustyna, co napełniało nasze serca radością. Wiemy, że obecność jej relikwii w naszej parafii jest dla nas również wielkim zadaniem zaangażowania się w jej misję, czyli w głoszenie orędzia o Bożym Miłosierdziu poprzez świadectwo życia w duchu ufności wobec Boga i miłosierdzia względem bliźnich, przez dzieła miłosierdzia, słowa i modlitwę. Wierzymy, że stanie się ona dla nas przewodniczką prowadzącą do Boga bogatego w miłosierdzie. Przyczyni się do pogłębiania relacji z Chrystusem i będzie pośredniczyć w wypraszaniu łask.
  Uroczystego wprowadzenia relikwii do kościoła parafialnego w Tuliszkowie dokona J. E. Ks. Bp Wiesław Mering dnia 7 maja br.
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 


  Anna Thiel
  27 III 2016 - Wielka Niedziela - Rezurekcja  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
  PowiększPowiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ

  xsn
  Jezus prawdziwie zmartwychwstał!  Od chwili pogrzebu Pana Jezusa w Wielki Piątek pełne smutku oczy Apostołów były skierowane ku ziemi, która niejako zamknęła w sobie Jego ciało. Tak trwało przez całą Sobotę aż do poranka Wielkanocy, kiedy Chrystus zmartwychwstał. Jego pusty grób, który najpierw ujrzały niewiasty, a następnie Apostołowie, oznaczał ostateczny tryumf nad przemijaniem i śmiercią. Od tej pory radykalnie zmieniła się perspektywa patrzenia nie tylko samych Apostołów, ale także tych wszystkich, którzy uwierzyli ich świadectwu i przyjęli Chrzest. Ich przeniknięte radością spojrzenie było skierowane ku niebu. Dlatego też św. Paweł w Liście do Kolosan zachęcał ich do trwania w tej właśnie postawie: "Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi" (Kol 3, 1-2). Wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego stała się równocześnie źródłem ich nadziei, nierozerwalnie związanej ze zbawieniem. Jak bowiem dalej w tym samym Liście pisał św. Paweł, "umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale" (Kol 3, 1-4).  Na Święta Zmartwychwstania Pańskiego 2016 roku życzymy z całego serca, aby Wasze spojrzenie było skierowane ku górze, "gdzie przebywa Chrystus". Życzymy, aby z tego spojrzenia wynikała Wasza wielka radość i Wasza niezłomna nadzieja, że kiedyś "razem z Nim ukażecie się w chwale".


  Duszpasterze
  xsn
  26 III 2016 - Wielka Sobota - błogosławienie pokarmów wielkanocnych  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ

  xsn
  25 III 2016 - Wielki Piątek - Droga Krzyżowa

  Po Liturgii Wielkiego Piątku, jak co roku przeżywaliśmy Drogę Krzyżową z kościoła na cmentarz.


  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
  Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ

  xsn
  13 - 16 III 2016 - Rekolekcje wielkopostne, promocja ŚDM i Misterium Męki Pańskiej

  W dniach od 13 do 16 marca br. w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne. Dla wielu był to czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Już od niepamiętnych lat w okresie Wielkiego Postu w tuliszkowskiej parafii nauki rekolekcyjne głoszą w przedstawiciele zakonu Michalitów. Tym razem swoim duchowym bogactwem obdarzył nas o. Sławomir.
  Każdego dnia rekolekcji nauki były głoszone dla poszczególnych stanów. Niewątpliwie bardzo licznie, a co najważniejsze - chętnie do kościoła przychodziła także młodzież. W poniedziałek i wtorek młodzi z parafialnej wspólnoty "Emmanuel", którzy wybierają się na tegoroczne ŚDM do Krakowa, promowali to wydarzenie swoim rówieśnikom i dawali świadectwo swojego życia wiarą.
  W ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Turku zaprezentowała przedstawienie, obrazujące mękę i śmierć Pańską. Spektakl obejmował zdarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat; od Niedzieli Palmowej, przez ostatnią wieczerzę, pojmanie i skazanie Jezusa na śmierć, aż po drogę krzyżową i wreszcie - zmartwychwstanie. Przybliżyć prawdziwą tajemnicę Triduum Paschalnego naszej parafialnej wspólnocie odważyło się ponad pięćdziesiąt licealistek i licealistów, pod czujnym okiem pani katechetki Agnieszki Łapki, pełniącej funkcję reżysera. Wśród odtwórców głównych ról znalazła się liczna grupa naszych młodych parafian.
  Wiele osób głęboko przeżyło misterium także w kontekście własnej wiary. Oto dowód tych przeżyć:
  "Pierwszy raz miałam przyjemność obejrzeć Misterium. Niesamowite, bo tak bardzo pozwoliło ono przybliżyć sobie, wczuć się w ten czas, sytuacje. Taki ogromny ból i przeświadczenie, że ta męka i cierpienie to dla mnie - a ja tak bardzo nie zasługuję na to... Tak łatwo potrafię zranić, a Jezus tyle cierpiał. Jak wielka jest Boża miłość! To naprawdę pozwala jeszcze bardziej się w tym wszystkim zagłębić i zrozumieć, że krzyż jest nam potrzebny; dla każdego w jego własnym życiu, by go dźwigać, by choć próbować podążać tą droga, którą kroczył Jezus. Bardzo chciałabym choć trochę przypominać Jezusa". Katarzyna – uczennica szkoły średniej.
  "A ty
  ile w tym krzyżu
  widzisz łez
  a ile nacieków krwi
  ile zliczyłeś kolców ciernia
  i ile cierpienia dni
  choć bez powodu kamień rzucony
  a w ręku rzemienny bicz
  i mnóstwo dłoni w kułak złożonych
  głębokie ran
  zapalam znicz
  dla chwały nieba Pan wywyższony
  za twoje grzechy
  byś ty mógł żyć
  ile jeszcze wbitych gwoździ
  udźwignie ten krzyż"
  Wiersz pt.: „Ile jeszcze”? - autorstwa naszego młodego parafianina Patryka Majkowskiego grającego Poncjusza Piłata.


  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 

  Nikola Wojciechowska
  21 II 2016 - Pomocja ŚDM i zachęta dołączenia do wspólnoty w Kucharach Kościelnych

  Na zaproszenie ks. Czesława Króla - proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Kucharach Kościelnych w niedzielę 21 lutego 4 - osobowa grupa młodzieży z naszej parafii wraz z duszpasterzami promowała nadchodzące wydarzenie, jakim są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Prezentacja nawiązała nie tylko do przedstawienia programu przygotowań, ale skupiła się na wartość jednoczenia się we wspólnotach. Przytoczone świadectwa młodych osób potwierdziły prawdę, iż we wspólnocie młodym osobom łatwiej spotkać na drodze życia osobowego Jezusa Chrystusa, doświadczyć jego obecności, troski, akceptacji i bezintersownej miłości. Sposobem zachęty dołączenia do wspólnoty była projekcja filmu o wspólnocie "Emmanuel" w Tuliszkowie. Jednak nie tylko ten film wprowadził, a zarazem zadziwił tych, którzy przyszli do kościoła. Kolory, modlitwa, wystawa, świadectwa wiary - tak było. A wszystko za sprawą Roberta, Nikoli, Damiana, Kamila i Magdy - młodzieży, która już od kilku miesięcy przygotowuje się do podróży na krakowską ziemię i spotkanie z Papieżem. Chcieliśmy w ten sposób wspólnie pokazać, że młodość w Kościele jest rzeczywiście wiosną i nadzieją. Nie da się jednak wszystkiego opisać, tak jak nie da się powiedzieć do końca czym są Światowe Dni Młodzieży, jeśli w nich nie weźmiemy udzaiłu. Jak można było zobaczyć i usłyszeć – ŚDM to coś więcej, niż tylko wydarzenie, które odbędzie się w lipcu 2016 roku. Do zobaczenia w Krakowie!


  Powiększ  Powiększ  Powiększ 

  xszg
  19 - 20 II 2016 - Wspólne uwielbienie Boga młodzieży i dorosłych na dniach skupienia w Kazimierzu Biskupim

  Czas Wielkiego Postu sprzyja podejmowaniu ćwiczeń duchowych, braniu udziału w rekolekcjach i dniach skupienia. Tę ostatnią formę związania relacji z Chrystusem i drugim człowiekiem parafialna wspólnota młodzieży i dorosłych w Tuliszkowie wybrała, jako sposób zakończenia i podsumowanie kolejnej edycji kursu Alpha. Idealnym miejscem już po raz kolejny okazał się klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Tematem przewodnim było „Uwielbienie”… Wyznaczone wcześniej osoby poprowadziły tematy, które wyjaśniły uczestnikom jak w sposób najnardziej należyty można wielbić Boga.
  Dlaczego właściwie taki temat? To bowiem Kurs Alpha uświadamia jego uczestnikom, że uwielbienie jest dobrowolną odpowiedzią człowieka na miłość Boga. Przygotowani prelegenci ukazali prawdę, że wszystkie istoty w niebie jak i na ziemi uwielbiają Boga od stworzenia świata, od chwili w której je stworzył. Uwielbienie jest powołaniem człowieka - celem życia, a śpiewanie i muzyka na wspólnych spotkaniach jest jednym ze sposobów wyrażenia przywiązania i miłości do Jezusa Chrystusa. "Kiedy przychodzimy do Pana razem z Kościołem, pragniemy, aby towarzyszyła temu atmosfera radości i siły, a przede wszystkim, aby każdy mógł doświadczyć żywej więzi oraz realności Ducha Świętego" - wskazała jedna z osób prowadzących.
  Piątek wieczór i prawie cała sobota, był to dla uczestników czas duchowej inwestycji i wzajemnej integracji. Ale najważniejsza okazała się refleksja końcowa. Towarzyszyła ona wielu: „Każde wydarzenie i każda potrzeba mogą stać się motywem i przedmiotem dziękczynienia” (KKK 2638), "Będę Cię chwalił, Panie, mój Boże, z całego serca mojego” (Ps 86, 12).


  Powiększ  Powiększ  Powiększ 

  Magdalena Gronostaj
  24 I - 30 I 2016 - "Ferie z Bogiem" w Czarnej Górze

  Tegorocznej zimy - tak jak przed rokiem młodzież z Tuliszkowa wraz z duszpasterzami: ks. Marcinem i ks. Szymonem wybrała się na tygodniowe ferie z Bogiem w Czarnej Górze. Krótki czas zimowych wakacji minął na zabawie, modlitwie i wypoczynku. Kilkunastoosobowa grupa korzystała z uroków gór, wybierała się na stok narciarki bądź piesze wycieczki po okolicznych terenach. Jednego dnia atrakcją dla wszystkich był spektakl teatralny wsytawiony przez młodzież z lokalnej wspólnoty parafialnej. Była to góralska adaptacja komedii Aleksandra Fredry „Gwałtu co się dzieje”.
  Każdego dnia nie mogło zabraknąć oczywiście wspólnej Mszy Świętej oraz wieczornej modlitwy brewiarzowej, które pozwoliły tworzyć nie zwykłą grupę, ale prawdziwą wspólnotę skoncentrowaną wokół Jezusa Chrystusa. Tak umocnieni doświadczeniem Bożej miłości wróciliśmy do codzienności, pamiętając o minionych chwilach i pełni nadziei na bliski powrót w te strony podczas Światowych Dni Młodzieży już w lipcu!


  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  06 I 2016 Orszak Trzech Króli

  W Tuliszkowie Orszak odbył się dzięki staraniom Gminy i Miasta Tuliszków, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie oraz parafii św. Wita, a także ogólnopolskich organizatorów przedsięwzięcia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 11, którą sprawował ks. prał. Stanisław Nowak. Eucharystię swoim śpiewem uświetnił chór szkolno-parafialny pod dyrekcją p. Tomasza Maćkowskiego. Po skończonej Mszy św. wierni dołączyli do Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (ks. prał. Stanisław Nowak, p. Burmistrz Grzegorz Ciesielski oraz p. Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Maćkowski), którzy w nowych i jeszcze piękniejszych – uszytych specjalnie na uroczystość – szatach, trasę do ubożuchnej stajenki pokonali – zgodnie z tradycją ubiegłych lat – konno! W pięknej karocy do Świętej Rodziny podążał także Herod wraz ze swą żoną Herodiadą. Był także idący pośród grupy dzieci z torbą pełną cukierków Święty Mikołaj, w którego rolę ponownie wcielił się ks. Marcin Sadownik, a także gwiazdor, bez którego do żłóbka trafić byłoby pewnie niełatwo. Nie zbrakło też niezawodnych ministrantów, którzy wymachując specjalnymi flagami z logo orszaku dodali mu spektakularnego charakteru. Tradycyjnie rozdawane były też korony, naklejki oraz specjalne śpiewniki. Podczas przemarszu uwagę skupiali również młodzi wolontariusze ŚDM, którzy zbierali ofiary na potrzeby organizacji tegorocznego spotkania w Krakowie. Pochód zakończył się w pobliskim amfiteatrze. Tam, jak kiedyś w Betlejem, czekała już Święta Rodzina. Królowie oddali pokłon małemu Jezusowi i złożyli mu trzy wyjątkowe dary: złoto - dla Króla, mirrę - dla Człowieka i kadzidło - dla Boga. Podczas uroczystości została także przyznana pierwsza odznaka za zasługi wobec orszaku, a otrzymała ją p. Bożena Pielesiak, m.in. za uszycie nowych strojów dla Trzech Króli.


  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  xsn
  powrót
  2 I 2016 - Opłatek wspólnoty Emmanuel

  W minioną sobotę, 2. stycznia 2016r., w auli bł. ks. Edwarda Grzymały w Tuliszkowie odbyło się spotkanie opłatkowe tuliszkowskiej wspólnoty Emmanuel. Spotkanie rozpoczęła modlitwa i fragment Ewangelii o Narodzeniu Pańskim. Następnie ksiądz proboszcz poświęcił opłatek, którym wszyscy się podzielili. Każdy z każdym. Tak jak Jezus, podczas rozmnożenia chleba na pustkowiu nie pominął nikogo. Tak i my; składaliśmy sobie nawzajem życzenia, dzieląc się opłatkiem. Na ten czas wszelkie urazy poszły w kąt, a kłótnie i urazy zostały darowane.
  Następnie zasiedliśmy do stołów i wspólnie śpiewaliśmy i wysłuchiwaliśmy kolęd z repertuaru pana Sławomira Pilarskiego, który wraz z panem Łukaszem Bieleckim byli naszymi gośćmi specjalnymi. W całej auli rozbrzmiewały takie pieśni jak np.: "Przybieżeli do Betlejem pasterze", czy "Gdy śliczna panna". To był naprawdę cudowny czas.
  W międzyczasie z rąk naszego księdza proboszcza i ks. wikariuszy - tegorocznych św. Mikołajów otrzymaliśmy prezenty. Każdy z obecnych otrzymał orędzie papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się już w tym roku, w Krakowie; obrazek Jezusa Miłosiernego wraz z tekstem koronki do Bożego Miłosierdzia; oraz egzemplarz katolickiej prasy dla młodzieży. Ponadto angażujący się w rozwój naszej wspólnoty, szóstej edycji kursu Alpha, bądź piszący artykuły na naszej stronie dla młodych parafian otrzymali książki oraz piękne terminarze.
  Wciąż rozśpiewani, po godzinie 21 00 ruszyliśmy pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia i zaśpiewaliśmy zwrotkę papieskiej pieśni "Barka". Tym modlitewnym akcentem zakończyliśmy nasze opłatkowe spotkanie.


  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ  Powiększ  Powiększ 
  Powiększ  Powiększ 

  Nikola Wojciechowska
  Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie 2016 – zaproszenie  Dzięki wspólnemu staraniu Parafii, władz Gminy i Miasta oraz Gminnego Ośrodka Kultury już po raz czwarty w Tuliszkowie odbędzie się Orszak Trzech Króli. Podobnie jak przed rokiem w uroczystość Objawienia Pańskiego po uroczystej Mszy św. o godz. 11 00 Kacper, Melchior i Baltazar wraz z wiernymi wyruszą spod kościoła parafialnego, aby przemierzając ulice miasta trafić do ubogiej stajenki i złożyć hojne dary Nowonarodzonemu Dzieciątku.
  Wszyscy dokładamy starań aby i w tym roku był on kolorowy i radosny. W pomoc nad organizacją tegorocznej akcji włączyła się Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy, dzięki której każdy, kto przybędzie 6 stycznia 2016 roku do Tuliszkowa i weźmie udział w Orszaku otrzyma wspaniałą koronę i śpiewnik z kolędami, aby jak najpiękniej oddać cześć tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

  Zapraszamy wszystkich, a szczególnie najmłodszych. Dla nich św. Mikołaj obiecał słodką niespodziankę…
  Wypatrujmy Trzech Króli w Tuliszkowie!
  sn
  Radości i pokoju w Nowym 2016 Roku - w Świętym Roku Miłoszierdzia
                                                                                            

  Niech Nowy Rok niesie blaski Bożej chwały, Bożej łaski, a blask gwiazdy betlejemskiej świeci wśród wędrówki ziemskiej! Niech w Nowym Roku świat będzie dla Was pełen ciepła, radości i przyjaciół, a w Waszym domu nigdy nie zabraknie miłości i zrozumienia.                                                                                                                                                                                                                                                                   Duszpasterze.
  sn
  powrót