Parafia| Diecezja | Miasto | Położenie | Gmina Tuliszków |Tuliszków z lotu ptaka |

Menu główne
Strona główna
Patron parafii
Duszpasterze
Nabożeństwa
Rok liturgiczny
Cmentarz

Informator
Aktualności
Multimedia
Służba Liturgiczna
Chór
Archiwum
Katalog stron
Rok Pański 2019 - Aktualności

29 XII. 2019 Niedziela Świętej Rodziny - błogosławieństwo dzieci wraz z rodzicami oraz matek w stanie błogosławionym.
       Błogosławieństwo to ogromny dar Kościoła i najsilniejsza broń na świecie. Tym, który błogosławi, jest sam Bóg, a Jego błogosławieństwo zawsze obdarza życiem. Pan Jezus dużo uwagi poświęcał małym dzieciom. Swój stosunek do nich wyrażał między innymi przez udzielanie im błogosławieństwa. „I przynosili do niego (Jezusa) dzieci, aby się ich dotknął… i brał je w ramiona, i błogosławił kładąc na nie ręce” (Mar. 10,13-16).
       Pragniemy szczęścia w rodzinach, wspaniałych dzieci, dobrych relacji. Błogosławieństwo to duchowa ochrona naszych dzieci, to ochrona każdego, to tarcza, broniąca przed złem. Znak krzyża uczyniony na czole dziecka, żony, męża, i proste słowa błogosławieństwa: „Niech cię Bóg błogosławi” - niosą ze sobą życie, łaskę, nieogarnione dobro. Dzieci, które otrzymują codziennie błogosławieństwo rodziców, np. przed wyjściem do szkoły, czują się bezpieczniej, pewniej, wiedzą, że nie są same.
       „W niedzielę Świętej Rodziny nasze myśli biegną do Nazaretu, gdzie Jezus, Maryja i Józef dzielili los wielu współczesnych sobie rodzin. Tym, co stanowi dla nas przykład, jest miłość, która była na pierwszym miejscu w tej Rodzinie. Kiedy patrzymy na Świętą Rodzinę, to przed oczyma mamy rodziny, w których żyjemy. Przeżywając Święta Bożego Narodzenia jeszcze bardziej to sobie uświadamiamy” – mówił ks. proboszcz Stanisław Nowak w czasie Mszy św. o godz. 11.00.
       Będąc świadomi, że dar życia jest czymś wspaniałym i wyjątkowym w czasie Mszy św. modlono się także o dobry przebieg ciąży i szczęśliwe rozwiązanie dla matek oczekujących potomstwa.
       Po Eucharystii zostało udzielone specjalne błogosławieństwo małym dzieciom wraz z rodzicami oraz matkom w stanie błogosławionym.


Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Bóg siê rodzi, moc truchleje...

Życzymy Wam zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych napełni Wasze serca spokojem i radością. Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka towarzyszy Wam przez całe Wasze życie, a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe życzenia
spełniają się w każdym momencie.

Duszpasterze


jn
22 XII. 2019 4. niedziela Adwentu - wręczenie nagród za uczestnictwo w roratach
Adwent jest szczególnym czasem. Dla chrześcijan to radosny okres oczekiwania i przygotowania na przyjście Pana. Roraty to pierwsza Msza św. sprawowana o wschodzie słońca w czasie której zapalana jest świeca – roratka – symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę.
W parafii św. Wita w Tuliszkowie roraty to wyjątkowe wydarzenia, do uczestnictwa w których kapłani szczególnie zachęcali najmłodszych. Jak co roku dzieci przynosiły na Eucharystię wykonane przez siebie serduszka z dobrymi uczynkami W niedzielę, 22 grudnia, podczas Mszy św. o godz. 11.00, rozlosowano nagrody dla dzieci uczęszczających w Adwencie na roraty: m.in. dwa tablety. Mszy w tym dniu przewodniczył ks. prał. Józef Nowak, który przeprowadził losowanie nagród oraz poświęcił ornat zakupiony przez parafię na Boże Narodzenie.


6 X. 2019 Uroczystość odpustowa Matki Bożej Różańcowej
Rozpoczął się miesiąc październik – czas ten jest w szczególny sposób poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, a także modlitwie zwanej Różańcem. Jest to modlitwa, która poprzez rozważanie poszczególnych tajemnic za pośrednictwem Matki Bożej kierowana jest do samego Jezusa. Jan Paweł II wielokrotnie mówił o sile różańca: „Modlitwa różańcowa jest modlitwą wdzięczności, miłości i ufnej prośby… Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was i zapraszam. Odmawiajcie różaniec!” Nie lękajmy się więc sięgać po tę skuteczną modlitewną broń w intencjach całego Kościoła, naszej parafii, wszystkich rodzin, ludzi samotnych, zagubionych. Bądźmy dziećmi Maryi!
Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę października (6 X 2019 r) w parafii tuliszkowskiej świętowaliśmy doroczny odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Sumę odpustową z tej okazji celebrował i homilię wygłosił ks. prał. Józef Nowak - na co dzień wykładowca muzyki kościelnej w WSD we Włocławku. Mottem homilii były słowa z Godzinek ku czci NMP: „Jako olej wylany o Maryjo imię Twoje”. Kaznodzieja mówił: „Starożytni, gdy morze się burzyło i niosło zniszczenie, lali na spienione, huczące, groźne fale oliwę. Dziś znowu rozszalała się inna, groźna burza nad ludzkością, nad Polską. Świat został pogrążony w burzy ideologicznej. Trzeba nam czym prędzej wylać oliwę różańcową, a ona znów uspokoi burzę. Musimy wziąć Różaniec do ręki, bo chodzi nam o dobro ludzkości; bo dobro naszych rodzin leży nam na sercu! On niejeden raz wyprowadził już ludzkość z nieszczęścia”. Jak podkreślił kaznodzieja, „różaniec” pozwala ludziom podążać do Matki Bożej - wzoru wiary w rozważaniu tajemnic Chrystusa. Zachęcał też wiernych, aby szczególnie cenili tę modlitwę, do której zachęcała sama Maryja podczas objawień w Lourdes i Fatimie.
Zanim odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna wokół kościoła, gdzie w tajemnicach Radosnych modlono się w intencji narodu, Kościoła i parafii ks. prał. Stanisław Nowak serdecznie podziękował wszystkim wiernym – tak parafianom jak i gościom, którzy wykorzystali dar słonecznej pogody i wzięli udział w uroczystości. Nie ukrywał przy tym radości powodowanej faktem, iż tego dnia wiele osób skorzystało z sakramentu spowiedzi i Komunii św. Uroczystością odpustowym towarzyszyła schola parafialna, prowadzona przez p. organistką Edytę Widelską oraz orkiestra Dęta Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie.

    

14 IXI. 2019 Polska pod Krzyżem
W dniu 14 września parafianie z Tuliszkowa wraz z Ks. Rafałem i Maciejem udali się do Kruszyna na spotkanie Polska pod Krzyżem. My spotkaliśmy się na naszej parafialnej Golgocie w Kępinie. W homilii ks. proboszcz powiedział: „Współczesny człowiek ucieka przed krzyżem, boi się krzyża i nie chce mieć z nim wiele wspólnego. Z krzyżem kojarzy chorobę, ból, cierpienie, rozstanie... Tymczasem Jezus w krzyżu proponuje odnalezienie wszystkiego. Przypomina, że Krzyż nie jest dodatkiem do chrześcijańskiego życia, ale jest jego szczególnym wypełnieniem. Kiedy patrzymy na współczesny świat, wydaje się, że nie ma tu miejsca dla krzyża. Zupełnie inny jest system proponowanych wartości, a także dróg ich osiągnięcia. Prym wiodą nienawiść, przemoc, zachłanność...
A Jezus proponuje krzyż. Nie komu innemu, ale mnie i Tobie, człowiekowi XXI wieku. Słowami św. Pawła zachęca: Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się”.
Po Mszy św. parafianie ucałowali relikwie Krzyża świętego, którymi ciesz się nasza parafia i umieścili kamień na krzyżu w Kępinie przywieziony z Golgoty z Jerozolimy.


1 IXI. 2019 80. rocznica wybuchu II wojny światowej
Pierwszego września 1939 r. o świcie rozpoczęła się agresja hitlerowska na Polskę. Tak rozpoczęła się II Wojna Światowa. Po 21 latach od odzyskania niepodległości Polacy stanęli w obronie Ojczyzny. W 80. rocznicę tego wydarzenia parafianie tuliszkowscy uczcili to wydarzenie Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym o godz. 11.00, w której uczestniczyli m. in.: przedstawiciel Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i byłych Więźniów Politycznych, delegacje: Urzędu Gminy i Miasta Tuliszków, Radni Miasta i Gminy Tuliszków, OSP w Tuliszkowie, Szkoła Podstawowa, Koło Miłośników Historii Tuliszkowa, Radni Powiatu Tureckiego. W czasie Mszy św. w homilii ks. proboszcz m. in. powiedział: „Ta najstraszniejsza z wojen przyniosła morze cierpień naszemu narodowi i całej ludzkości zapisane na trwale w pamięci i w bliznach naszej duszy. Dziś ta historia jest dla nas przestrogą i zobowiązuje nas, aby młode pokolenie Polaków, które rozpoczyna nowy rok szkolny, zostało wychowane w duchu odpowiedzialności za losy Ojczyzny”. Po Mszy św. poczty sztandarowe wraz z uczestnikami uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przy tablicy upamiętniającej pomordowanych za Ojczyznę. Uroczystość zakończono modlitwą za Ojczyznę i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski.


20 VI. 2019 Poświęcenie polichromii w kaplicy na cmentarzu
Cmentarz w Tuliszkowie to szczególne miejsce dla tutejszych parafian. Choć cmentarz rodzi w nas smutek, bo kojarzy się z odejściem bliskich nam osób, to napełnia nadzieją, bo przecież stawiamy na ich grobach krzyże - znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Cmentarz w Tuliszkowie przede wszystkim miejsce spokojne, gdzie ludzie nie jeżdżą rowerami czy motorami, nie wjeżdżają samochodami, ale spokojnie spacerują - w atmosferze ciszy, pamięci i modlitwy, to miejsce uporządkowane, a jednocześnie nastraja do refleksji o przemijaniu ludzkiego życia. To miejsce wyraża wiarę naszą i naszych zmarłych w to, że kiedyś zmartwychwstaniemy i będziemy żyli razem z Chrystusem - wiecznie.
Kaplica cmentarna zbudowana w 1989 r. przez ks. prał. Waleriana Rędzię była największą radością i nagrodą duszpasterskiej jego działalności. Parafia Tuliszków okazała się też najdłuższym czasem jego pracy duszpasterskiej, dlatego pragnął złożyć doczesne szczątki właśnie w kaplicy cmentarnej. Zmarł 4 lutego 2006 r. i tam został pochowany.
W ostatnim czasie systematyczne remontowano. Zbudowano schody granitowe i podjazd dla niepełnosprawnych. Położono nową posadzkę z granitu i dostosowano do nowych potrzeb zakrystię. Projekt nowej polichromii dla kaplicy cmentarnej wykonano w pracowni konserwatorskiej Pawła Domaszewicza z Gdyni. Polichromia nawiązuje do Chrystusa zmartwychwstałego umieszczonego w witrażu znajdującego się w absydzie kaplicy i cieszącego się obecnością świętych w niebie. Wystroju kaplicy zawierającą wizerunki świętych i błogosławionych związanych z kultem Miłosierdzia Bożego (Jan Maria Vianney, św. Stanisław Kostka, Matka Teresa, O. Pio, św. Albert), a także postacie aniołów z kadzielnicami, które symbolizują modlitwę wznoszącą się do Boga jak dym kadzidła i oddających cześć Chrystusowi. Na szczególną uwagę zasługuje również namalowany obraz Matki Bożej wśród współczesnych świętych (dzieci Fatimskie, św. Maksymilian, sługa Boży Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II).
20 czerwca ks. bp Wiesław Mering, odpowiadając na zaproszenie proboszcza parafii Tuliszków - ks. prał. Stanisława Nowaka, nawiedził kaplicę cmentarną, w której przewodniczył nabożeństwu z obrzędem błogosławieństwa nowej polichromii. Po wspólnie odmówionej koronce do Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył ks. prał. Janusz Bartczak, Pasterz Diecezji ukazał wszystkim zgromadzonym w kaplicy wartość troski o dobra materialne kościoła oraz żywą wspólnotę Kościoła, zwłaszcza wobec aktualnych zagrożeń oraz profanacji tego, co od wieków dla chrześcijan i Polaków jest najświętsze, najważniejsze i najpiękniejsze. Ksiądz Biskup docenił koncepcje wystroju kaplicy i podziękował wszystkim za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, w szczególności słowa uznania i wdzięczności skierował do ks. proboszcza za kolejny etap troski o materialne dziedzictwo kulturowe Kościoła.


20 VI. 2019 Uroczystość Bożego Ciała

Nabożeństwo majowe przy kapliczkach
Kapliczki i krzyże przydrożne stanowią nieodłączny element krajobrazu naszej parafii. Są jej bogactwem i przejawem ludowej pobożności i religijności. Stanowią cząstkę dziedzictwa kulturowego wspólnoty tuliszkowskiej. Wznoszono je w określonej intencji, prosząc o łaskę Boga. Miały chronić przed chorobą, pożarem i powodzią. Powstawały przeważnie w wieku XIX – w latach wojen, głodów i epidemii, które co jakiś czas dziesiątkowały ludność. Wierni jak każdego roku tak i w tym spotykali się w miesiącu maju. Przy każdej kapliczce w każdej wiosce była odprawiana msza św., gdzie gromadziły się dzieci, młodzież i dorośli śpiewając litanię, pieśni maryjne.

Grabowiec KrępaNiwyNowy Świat Ogorzelczyn
Tarnowa WymysłówKiszewy WróblinaSarbicko

13 V 2019 Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej
13 maja 2019 r. w 102 rocz. objawień w Fatimie na Placu Wolności przy pomniku św. Jana Pawła II o godz. 18.00 zebrały się dzieci wraz z rodzicami, młodzież i dorośli. Na początku ks. proboszcz poświęcił różańce dzieciom komunijnym. W drodze do świątyni dzieci niosły relikwie św. Hiacynty i św. Franciszka i figurę Matki Bożej Fatimskiej, odmawiając różaniec. Podczas mszy św. ks. proboszcz między innymi powiedział: Gdy sto dwa lata temu w Fatimie trojgu dzieciom ukazała się Piękna Pani z nieba, przyszła, by przede wszystkim przypomnieć, że Bóg troszczy się o świat. Bóg troszczy się o każdego człowieka. Ponieważ ludzie o tej czułej miłości Boga zapomnieli, posłał Matkę. To nie jest przypadek, że o miłości Boga przypomina Matka. Matka jest symbolem miłości dla wszystkich ludzi. Matka, to po prostu miłość. Maryja, przychodząc do dzieci w Fatimie, przypomina nam wszystkim, że Bóg nas widzi, kocha i martwi się o nas. Boga niepokoi jakość relacji międzyludzkich, Boga bolą wojny i nienawiść, Bóg czuje się wzgardzony ateizmem, ludzkim zapomnieniem, egoizmem i życiem "jakby Boga nie było". Ale Boga nie zniechęcają nasze grzechy. Nie obraża się na nas. Mało tego. Wciąż wiernie i wytrwale pragnie, byśmy poznali Jego miłość, poczuli się szczęśliwi . Na zakończenie eucharystii wierni z wiara całowali relikwie prosząc dzieci o wstawiennictwo u Boga.


6 V 2019Uroczystość wprowadzenia relikwii Dzieci Fatimskich
Sobór Watykański II w Konstytucji o Liturgii pisze: „Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym oraz otacza szacunkiem ich autentyczne relikwie i wizerunki” (n. 111). W pięknej świątyni, na tuliszkowskim wzgórzu, znajdują się relikwie: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. siostry Faustyny, bł. Karoliny i wiele innych. Od 6 maja br., wierni będą mogli czcić Święte Dzieci Fatimskie - wskazujące na Maryję, Matkę Jezusa i nasza Matkę. Parafianie z Tuliszkowa pragnęli, aby w ich kościele były także relikwie Hiacynty i Franciszka, których wizerunki zostały namalowane na łuku tęczowym w parafialnej świątyni. 5 września 2018 r. miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, w którym brał udział i ciężkich obrażeń doznał Nikolas. Cała wspólnota parafii modliła się o jego powrót do zdrowia przez pośrednictwo Dzieci Fatimskich. Modlitwy zanoszono także w sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie wraz z jej kustoszem, ks. Markiem Maciążkiem. Nikolas szybko wrócił do zdrowia, choć lekarze nie dawali mu prawie żadnych szans. Wtedy to też ks. Marek, na prośbę rodziców chłopca, zaoferował pomoc w sprowadzeniu relikwii Hiacynty i Franciszka do tuliszkowskiej parafii. Uwieńczeniem tych starań była uroczystość, która została poprzedzona modlitewnym przygotowaniem 3 maja, a którą przeprowadził kustosz szczecińskiego sanktuarum. 6 maja ks. bp Stanisław Gębicki uroczyście wprowadził i przekazał relikwie świętych Hiacynty i Franciszka. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. Ksiądz Biskup mówił m.in.: „Przypomnijmy sobie to, co wydarzyło się w Fatimie, w odległym 1917 r., kiedy to Maryja objawiła się tym dzieciom: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji, przekazując im swoje orędzie. Jej słowa wtedy wypowiedziane są i dla nas aktualne dzisiaj. A powiedziała wtedy: módlcie się na różańcu, przepraszajcie serce Jezusa za zniewagi, nawróćcie się, bo wielu ludzi idzie na potępienie. Zachęcała do modlitwy o pokój. To samo Matka Boża Fatimska mówi nam dziś po ponad 100 latach od tamtych wydarzeń”. Zwracając się bezpośrednio do Pani Fatimskiej, powiedział: „Dziękujemy Ci dzisiaj za Twoją ciągłą obecność przy nas. Dziękujemy za orędzie, które wytycza drogę do Twojego Syna. Gdy osłab­niemy na tej drodze, podaj rękę. Gdy się zagubimy, powiedz o nas Swojemu Synowi. Niech powtórzy również pod naszym życiowym krzyżem: Oto Matka twoja - zaproś Ją do swojego domu, do swojego serca (J 19,27)”. W postacie dzieci fatimskich wcieliły dzieci z miejscowej parafii: Zuzanna, Alicja i Nikolas. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił młodym parafianom sakramentu bierzmowania. Na zakończenie liturgii ks. Władysław Piechota, wicedziekan dekanatu tuliszkowskiego, złożył życzenia imieninowe ks. bp. Stanisławowi Gębickiemu i ks. proboszczowi Stanisławowi Nowakowi. Liturgii towarzyszył śpiew scholi parafialnej, którą prowadzi Edyta Strzelińska, miejscowa organistka.


3 V 2019 Uroczystość Królowej Polski
3 Maja o godz. 11.00 w wypełnionej świątyni wiernymi rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny i braci strażaków. Eucharystię odprawił ks. Stanisław Nowak, proboszcz parafii. Homilię wygłosił ks. Marek Maciążek, Kustosz Sanktuarium dzieci fatimskich w Szczecinie, który przygotował parafię na przyjęcie relikwii św. Hiacynty i św. Franciszka. Relikwie te uroczyście przekaże ks. biskup Stanisław Gębicki 6 05 2019 r.. W homilii kaznodzieja zwrócił uwrażliwiał na miłość do Matki Bożej, pokazał świętość życia dzieci z Fatimy Hiacynty i Franciszka. Zachęcał aby Bóg, Honor i Ojczyzna były dla każdego z nas najwyższym prawem. Po Mszy św. poczty sztandarowy, strażacy oraz wierni udali się na Plac Wolności, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy pomniku Tadeusza Kościuszki, św. Jana Pawła II oraz przy pomniku Katyńskim. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy i Miasta pan Krzysztof Roman. Poczty sztandarowe wraz z orkiestrą i wiernymi przeszli do pomnika św. Floriana, gdzie ks. proboszcz modlił się w intencji Ochotniczych Staży Pożarnych w wigilię św. Floriana o opiekę.


1 V 2019 Sezon motocyklowy w Tuliszkowie
1 Maja o godz. 14.00 Mszą św. odprawioną w świątyni tuliszkowskiej rozpoczął się sezon motocyklowy. W czasie Mszy św. którą odprawił proboszcz parafii powiedział, że dzisiejszy dzień to kolejna dana nam okazja do modlitwy o bezpieczne podróżowanie, na krótkich czy długich odcinakach dróg , jak również okazja do podziękowania Panu Bogu za bezpieczeństwo, życie i zdrowie. Potrzeba abyśmy powiedzieli sobie w tym miejscu że bezpieczeństwo na drodze to sprawa nie tylko innych kierowców czy użytkowników dróg, ale również moja. W dużym stopniu to od każdego z nas zależy czy bezpiecznie będziemy podróżować. Jeśli oczekuję bezpieczeństwa i kultury na drodze to sam muszę o to zadbać i dać dobry przykład. Po mszy św. zostały poświęcone motocykle, których było około 300. Uczestnicy eucharystii otrzymali breloczek z wizerunkiem św. Krzysztofa.


21 IV 2019 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
"Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie, weselcie się słudzy Pańscy" - od uroczystego śpiewu exultetu poprzedzającego procesją z Paschałem w Wielką Noc 20 kwietnia br., rozpoczęliśmy świętowanie największej tajemnicy naszej wiary - uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Po celebracji liturgii Wigilii Wielkanocnej zebraliśmy się w naszej świątyni o godz. 6.30, by światu, któremu Chrystus przyniósł nadzieję życia, ogłosić uroczyście, że Pan żyje! Mszy Świętej - Rezurekcyjnej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prał. Stanisław Nowak. Proboszcz parafii wezwał wiernych do prawdziwej wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który przyszedł na świat, aby wyzwolić ludzkość z wszelkiej niewoli grzechu, aby żyć pełnią doskonałości ewangelicznej kierując swój wzrok szczególnie ku cnocie czystości sera i duszy. Kaznodzieja nawiązał do przeżytych rekolekcji anielskich podczas których ksbiskup Stanisław Gębicki poświęcił kopię figury św. Michała Archanioła z Gargano. Mamy nadzieję że obecność św. Michała w naszej świątyni wzbudzi i podtrzyma zasady i wartości kształtujące piękne, szlachetne i godne życie chrześcijanina.

   

21 IV 2019 Alleluja Jezus żyje!
Pan Prawdziwie Zmartwychwstał! Wielkanoc - najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa. Obchodzone jest na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. W kościołach pojawił się nowy symbol – czerwona stuła zawieszona na krzyżu. Przypomina nam, że Chrystus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Podczas Mszy św. modlimy się dziś, abyśmy obchodząc uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostali odnowieni przez Ducha Świętego i mogli zmartwychwstać do nowego życia w światłości. Przez 50 dni po uroczystości Zmartwychwstania trwa Okres Wielkanocny, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa. W kościele obok ołtarza stoi paschał, baranek wielkanocny, figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą. Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w czwartek, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. jest ona przeniesiona na następującą po tym czwartku niedzielę - a więc na VII Niedzielę Wielkanocną. Dni powszednie po tej uroczystości aż do następnej soboty włącznie stanowią czas przygotowania i oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego - Pięćdziesiątnicę. Ta uroczystość kończy Okres Wielkanocny. Co wzmacnia naszą wiarę w zmartwychwstanie? Wzmacniają ją chrystofanie, a więc ukazywanie się zmartwychwstałego Chrystusa ludziom. W Piśmie Świętym jest ich wiele. Widzą Go kobiety, wiedzą najbliżsi Apostołowie, widzą uczniowie w drodze do Emaus, widzi i św. Tomasz, któremu z początku trudno było uwierzyć. Czy potrzeba jeszcze innych wydarzeń? Czy to nie wystarcza, aby uwierzyć? Ujrzeć i uwierzyć?
Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy dla Wszystkich Parafian i Miłych Gości - Dszpasterze


20 IV 2019 Wielka Sobota - Adoracja i poświęcenie pokarów
Wielka Sobota – w całym Kościeleto dzień ciszy i oczekiwania i adoracji, modlitwy, ale także nadziei w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie spoczywającego w grobie Pana. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W tym dniu nasi parafianie i goście przybywali do świątyni aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.


19 IV 2019 Wielki Piątek - Droga Krzyżowa
W Wielki Piątek Jezus Chrystus umiera z miłości do człowieka . W ten dzień refleksji, zadumy a przede wszystkim modlitwy i postu wierni przybyli do świątyni na adorację Pana Jezusa w ciemnicy, na liturgię Jego Męki oraz o godz. 21.00 na Drogę Krzyżową ulicami miasta. Drogę Krzyżową ofiarowaliśmy w intencji Polski i Polaków. Któryś za nas cierpiał rany…


9 IV 2019 Poświęcenie figury św. Michała Archanioła
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 9 kwietnia 2018 roku w diecezji włocławskiej rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień w Gargano. Pasterz Kościoła włocławskiego na rozpoczęcie peregrynacji zawierzył diecezję Wodzowi Zastępów Niebieskich. W pielgrzymce po diecezji figura św. Michała przybyła również do parafii św. Wita w Tuliszkowie. Od tego czasu rozwija się w parafii jego kult: założone zostało Bractwo Św. Michała Archanioła które w każdy pierwszy czwartek miesiąca gromadzi się na modlitwie o powołania kapłańskie, w czerwcu bieżącego roku parafianie wybierają się na pielgrzymkę do sanktuarium św. Michała do Italii, a od 9 kwietnia br. mają u siebie kopię figury czczonego świętego.
9 kwietnia 2019 roku podczas rekolekcji wielkopostnych (od wielu lat prowadzonych przez zgromadzenie Księży Michalitów), wiernych zaszczycił swą obecnością ks. bp Stanisław Gębicki. Na początku Eucharystii ks. prał. Stanisław Nowak, proboszcz parafii, zachęcił wszystkich do modlitwy o powrót do zdrowia Pasterza Diecezji - ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa.
Ks. bp Stanisław Gębicki, który przewodniczył Mszy św., poświęcił kopię figury św. Michała Archanioła. W homilii, którą wygłosił rekolekcjonista, ks. Robert Ryndak, nawiązując do liturgii słowa, podkreślił znaczenie i moc pogromcy szatana - Michała Archanioła. Licznie zgromadzeni wierni z uwagą wsłuchiwali się w jego słowa.
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup zaznaczył, że najważniejsze owoce spotkania ze św. Michałem Archaniołem są niewidoczne dla oczu, bo dokonują się w sercach ludzkich. Ksiądz Biskup wręczył również Stanisławowi Drzewieckiemu medal „Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej”, przyznany przez Pasterza Diecezji za zasługi dla parafii. Ksiądz Biskup wyraził się również z uznaniem o tym, co dzieje się na co dzień za sprawą księdza proboszcza w parafii i podziękował za upominek otrzymany z okazji obchodzonego niebawem jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. Oprawę muzyczną zapewniła schola parafialna, prowadzona przez Edytę Strzelińską, która towarzyszyła śpiewem uwielbienia do zakończenia Eucharystii.
Św. Michał Archanioł, najważniejszy spośród aniołów, obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. W Apokalipsie św. Jana Archanioł pojawia się na niebie i walczy ze smokiem.
Anna Thiel


7 - 10 IV 2019r. - REKOLEKCJE ZE ŚW. MICHAŁEM ARCHANIOŁEM - PROGRAM
7 IV 2019 - Niedziela
7.30 Msza św. z nauką stanową dla matek i żon
9.15 Msza św. z nauką stanową dla młodzieży
10.30 Msza św. z nauką stanową dla ojców i mężów
12.00 Msza św. z nauką dla dzieci
17.00 Gorzkie żale z nauką pasyjną
17.30 Msza św.
-----------------------------------------------------
8 IV 2019 – Poniedziałek
9.00 Msza św. z nauką dla starszych
11.00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Msza św. z nauką dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej
15.30 Msza św. z nauką dla starszych
18.00 Msza św. z nauką dla starszych
19.00 Modlitwa o uzdrowienie i II - ga nauka stanowa dla młodzieży
-----------------------------------------------------
9 IV 2019 - Wtorek
DZIEŃ SPOWIEDZI
9.00 Msza św. z nauką dla starszych
11.00 Nabożeństwo pokutne i Msza św. dla dzieci szkolnych i młodzieży gimnazjalnej
15.30 Msza św. z nauką dla starszych.
18.00 Msza św. z nauką dla starszych
Poświęcenie figury przez Ks. Biskupa Ordynariusza
-------------------------------------------------------------
10 IV 2019 – Środa
DZIEŃ SPOWIEDZI i DZIEŃ KOMUNII GENERALNEJ
ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI

9.00 Msza św. z nauką i komunią dla starszych
11.00 Msza św. z nauką i komunią dzieci i młodzieży gimnazjalnej
15.30 Msza św. z nauką dla chorych/ spowiedź osób chorych i starszych/
18.00 Msza św. z nauką i komunią dla starszych
=============================
SPOWIEDŹ W PONIEDZIAŁEK I WTOREK
godz. 8.45 - 12.30 i 15.00 - 19.00

27 I 2019 Pożegnanie żłóbka
W ostatnią niedzielę stycznia 27 I 2019 r. podczas mszy św., dzieci wraz z ks. Rafałem zagrały dwie kolędy Lulajże Jezuniu i Pójdźmy wszyscy do stajenki na przyniesionych przez siebie instrumentach (flety, gitary, keyboardy, saksofon) . Obecni w kościele parafianie gromkimi oklaskami podziękowali za koncert a ksiądz proboszcz przekazał wykonawcom słodycze.
ks. sn


22 I 2019 W łączności z papieżem Franciszkiem i Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie młodzi z parafii Tuliszków
We wtorek tj. 22 stycznia młodzież tuliszkowska, która duchowo łączyła się z młodzieżą zgromadzoną na ŚDM w Panamie wyraziła swoją wdzięczność, cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego i włączyła się w Wieczystą Adorację Diecezji. O godz. 15.00, godzinie miłosierdzia podczas mszy św. ks. proboszcz przypomniał młodzieży słowa zachęty, które papież Franciszek skierował do młodych w przesłaniu na Światowy Dzień Młodzieży, jaki rozpoczął się w Panamie. "Miejcie odwagę, aby wejść w głębię swego serca i zapytać Boga: czego ode mnie pragniesz? Pozwólcie, aby Bóg do was mówił i zobaczycie, że wasze życie się zmieni i napełni radością". "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!"- to hasło Światowych Dni Młodzieży. "Jej słowa, to odważne i wielkoduszne: "tak”. To pozytywna odpowiedź kogoś, kto rozumie, na czym polega tajemnica powołania: na przekroczeniu samego siebie i służeniu bliźnim. Znaczenie naszego życia można odnaleźć jedynie w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi". Po Eucharystii młodzież adorowała Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie ustawionym w betlejemskim żłóbku.
ks. sn


6 I 2019 Tuliszkowski Orszak Trzech Króli
Już po raz 7 wyruszył z tuliszkowskiej świątyni Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godz. 11.00, którą sprawował ks. prał. Stanisław Nowak , proboszcz parafii. W homilii powiedział między innymi: Jesteśmy światłem Trzech Króli na drodze za Jedyną Gwiazdą. Jakiej Gwiazdy szukamy? Na pewno Chrystusa, prosząc, aby obdarzył nas zdrowiem, sprawiedliwością i pokojem, mądrością i dobrem. Abyśmy byli znakiem nadziei na dziś, jutro i na zawsze, ponieważ trzeba się życiem zachwycić, aby iść dalej i kochać… kochać Boga i kochać człowieka. Po Eeucharystii na Placu Wolności rozdano korony, śpiewniki, nalepki i pod przewodnictwem Trzech Króli wyruszyli wszyscy w kierunku Hali Sportowej. W role Trzech Króli wcielili się ks. Piotr Sowała, Michał Gaj i Szymon Kunicki, którzy w pięknych szatach , trasę do stajenki pokonali tym razem na pieszo. Wśród dzieci był święty Mikołaj, którym był ks. Rafał Marczewski. Pochód zakończył się na Hali Sportowej. Tam czekała już tradycyjnie Święta Rodzina, którą była rodzina państwa Zielińskich. Królowie oddali pokłon małemu Jezusowi i złożyli dary. Śpiewem kolęd i pastorałek zakończyliśmy 7 Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie. Organizatorami VII Tuliszkowskiego Orszaku Trzech Króli, 6 stycznia 2019 roku byli: parafia św. Wita w Tuliszkowie, Gminny Dom Kultury oraz Urząd Gminy i Miasta Tuliszków .
ks. sn


Szczęśliwych dni w Roku Pańskim 2019


Nadchodzący Nowy Rok 2019 to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym co minęło i nad tym, co nas czeka.
Życzymy naszym Parafianom i Gościom dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro.
Na wszystkie dni Nowego Roku 2019 wiary w sercu i światła w mroku!

Duszpasterze

1 1 2019 r. Nowy Rok 2019
Uroczystą mszą świętą rozpoczęliśmy Nowy Rok 2019.
© 2000 - 2017 Parafia św. Wita w Tuliszkowie